Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gaü den ağaçları kesme eylemi !
17 Kasım 2011 Perşembe Saat 15:46

Gaü den ağaçları kesme eylemi !

GAÜ, Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde bulunan geçmişte üniversiteye ait 42 dönümlük tarım arazisinin Vakıflar İdaresi tarafından yatırım arazisine dönüştürülerek ihaleye çıkılması için eylem gerçekleştirdi.

“Yıkıma inat, yaşasın hayat” sloganı adı altında saat 12:00’de arazinin bulunduğu Karaoğlanoğlu Caddesi, Lemar yanındaki limonlukta gerçekleştirilen eylemde GAÜ’lü öğrenciler ellerinde taşıdıkları pankartlarla uygulamayı protesto etti.


Eyleme, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Rektör Prof. Yıldırım Öner ile GAÜ’lü akademisyen, öğrenci ve çalışanlar katıldı.


GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ile GAÜ Rektörü Prof. Yıldırım Öner’in birer konuşma gerçekleştirdiği eylem, limonluğa fidan dikimiyle sona erdi.


AKPINAR: “ARAZİNİN YATRIM AMAÇLI OLARAK AÇILMASI ÜNİVERSİTE KULLANIMI DIŞINA ALINMASI VE YÜZLERCE AĞACIN KESİLECEK OLMASINA KARŞIYIZ”


GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar yaptığı konuşmada, GAÜ’lü akademisyen ve öğrencilerin, Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde bulunan GAÜ’nün 2000’li yıllardan beri kullanımında olan 42 dönümlük tarım arazisinin Vakıflar İdaresi tarafından ellerinden alınarak turizm amaçlı yatırım arazine dönüştürülmesi ve sonucunda da çıkılan ihalede arazi içerisindeki ağaçların kesilecek olmasının, bugün, “tıpkı ordunun kışlasından çıktığı gibi GAÜ’lülerin de kampüslerinden dışarıya çıkarak eylem gerçekleştirmeye yönelttiğini” kaydetti.


GAÜ’nün doğa ile çevrenin korunmasına yönelik uzun bir dönemden beri durumu yetkililere izah etmeye çalışmasına rağmen anlaşılamamasının doğurduğu sıkıntının kendilerini bugün bir demokratik eylem gerçekleştirmeye ittiğini ifade eden Akpınar, mevcut arazinin yatırım amaçlı araziye dönüştürülmesinin doğa ile yaşamı hiçe sayan bir anlayış taşıdığı ve kabul edilemez olduğunu kaydetti.


“Üniversite, bu süreçte yapılması gerekli bilgilendirme ve ikazı gerek hükümet gerekse Vakıflar Örgütüne yapmıştır. Ama görüyoruz ki belirli ihale kapsamı içerisinde sözkonusu arazide bir turizm yatırımı gerçekleşmek üzere. Vakıfların kuruluş ve misyonu kapsamında araziyi yatırım amaçlı olarak açması, üniversite kullanımı dışına alması ve yüzlerce ağacın yok sayılarak kesilecek olmasına kesinlikle karşıyız” diyen Akpınar, gerçekleştirmekte oldukları eylemle sadece Girne’de değil ülke geneli doğa, insan ve yaşama karşı duyarsızlığı dile getirmeye çalıştıklarını söyledi.


Serhat Akpınar, “meydana gelen gelişmelerin hükümet ile Vakıflar İdaresi’nin yüksek öğretime olan duyarsızlığını da gösterdiğini” ileri sürdü.


“Ümit ederim anlaşılır oluruz, bundan sonra geri adım atılır ve üniversiteyi daha ileri adım atacak bir düzeye itmezler, çünkü bu durum artık GAÜ’nün onuru konumuna geldi. Yüksek öğretime bu denli önen verdiğini iddia eden devlet, hükümet ve ona bağlı bir Vakıflar varsa ve üniversite olarak da tüm yatırımlarımızı Vakıflar’a ait toprağın üzerine yapmışsak sanırım bir haklı duruşumuz vardır” diyen GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ’nün, yetkililerden gelişmelerle ilgili cevap beklediğini kaydetti.


Ülke, gelecek ve yaşam değerlerine sahip çıkılması yanında yanlış ve hatalardan dönülmesinin de bir insanı sorumluluk olduğunu ifade eden Akpınar, bu süreçte Vakıflar İdaresi’nin yanlıştan dönerek mevcut limonluk araziyi GAÜ’nün kendine sunduğu toplum yararına yapmak istediği içerisinde mevcut tüm ağaçların korunduğu bir parka dönüştürülmesine izin vermesini istedi.


Açıklamasında, üniversitenin genişleme hedefi çerçevesinde sözkonusu arazi üzerinde geçmişte Vakıflar’a proje sunduğunu, ancak bunun kabul görmediğini kaydeden GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ’nün arazinin yatırım arazisine dönüştürüldükten sonra ihale dışında kalmama adına Vakıflar’a, yaşam ile rehabilitasyon merkezi yapımı için 2 adet proje sunduğunu da sözlerine ekledi.


Akpınar, etkinliğe katılarak destek veren, ağaç sevgisi taşıyan herkese teşekkür etti.


ÖNER: “SOSYAL SORUMLULUK BİLİNCİNE SAHİP BİR ÜNİERSİTE OLARAK KARŞIYIZ”

GAÜ Rektörü Prof. Yıldırım Öner de konuşmasında, uzun bir dönemden beri üniversite tarafından kullanılmakta olan sözkonusu arazi içerisinde mevcut çeşitli ağaçların ürünlerinden elde edilen gelirin yıllardır Kıbrıs Çocuk Vakfı’na bağışlanmakta olduğunu belirterek, yeşillikler içindeki arazinin Girne’nin tek nefes aldığı yer olduğunu savundu.


Rektör Öner, sosyal sorumluluk bilincine sahip üniversitenin, açılan ihale sonucu arazi üzerine inşa edilmesi beklenen otel veya alışveriş merkezlerinin yapımına karşı olduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 13651 defa okunmuştur
Gaü den ağaçları kesme eylemi ! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans