Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis te Bütçeden 16 Milyon TL aldı
17 Kasım 2011 Perşembe Saat 15:43

Meclis te Bütçeden 16 Milyon TL aldı

Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Cumhurbaşkanlığı bütçesini kabul ettikten sonra 15 milyon 712 bin 417 TL’lik Cumhuriyet Meclisi Bütçesi’ni görüştü ve oybirliğiyle kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Meclis Bütçesi’nin görüşülmesinin başında yaptığı konuşmada, Meclis Başkanlığı olarak ortak ve birlikte karar vermeye özel önem verdiğini anlatarak, Meclis Başkanlığı’nın başarısının bundan kaynaklandığını söyledi.

Bozer, Meclis Başkanlığı’nın 3 - 4 büyük projesi olduğunu, bunlardan birinin yeni bir Meclis binasının inşası olduğunu anlatarak, bununla ilgili projenin hazırlandığını belirterek, bu projelere anayasa değişikliği konusundaki niyetleri de eklemek gerektiğini belirtti.

Meclis Başkanlığı’nın diğer önemli projelerinin milletvekillerinin daha rahat çalışmasına olanak sağlayacak yeni düzenleme, teknik teçhizat ve olanaklar yaratmaya yönelik olduğunu vurgulayan Bozer, ülkenin ihtiyacı olan yasaları süratle tamamlamak amacıyla iki yeni komite daha kurduklarını söyledi.

YEKTAOĞLU

Meclis Başkan Yardımcısı, CTP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu ise, son dönem Meclis’ten çıkan yasaların sayısında azalma olduğunu belirterek, bunun UBP’den ve komitelerin eskiye göre çok az verimli olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Eleştiriye karşı hoşgörü görmediğini belirten Yektaoğlu, komitelerin daha verimli olmasıyla Meclis’in de daha verimli olacağını vurguladı.

Yektaoğlu, özellikle denetim işlevi yapılan Perşembe günleri bakanların ve iktidar milletvekillerinin toplantıya ilgisiz kaldığını belirterek, “Meclis’in tek kanatlı kuşa benzediğini kaydetti.

Mustafa Yektaoğlu, Meclis’e şiddet de gelirse Meclis’in durumunun daha da kötüleşeceğini belirtti.

Kürsü dokunulmazlığının engellenemeyeceğini belirten Yektaoğlu, yapılacak içtüzük değişiklikleriyle konuşma sürelerinin kısaltılabileceğini belirtti.

Ahmet Zengin’in bardak fırlatmasıyla Meclis’te ilk kez şiddet olayı yaşandığını, Zengin’in özür de dilemediğini belirten Yektaoğlu, bu gibi davranışların Meclis’te güvensizlik yarattığını ve başka kötü olayları tetiklediğini kaydetti, eleştirilere sabırlı olunmasını istedi.

Güney Kıbrıs’ın doğalgaz ve petrol çıkarma kararı üzerine Meclis’te oybirliğiyle kınama kararı alındığını hatırlatan Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Türkiye’yle imzalanan petrol arama konusundaki anlaşmanın hala Meclis gündemine getirilmediğini hatırlattı.

Yektaoğlu, Meclis’in global konularda politika üretebilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kıbrıs Türk halkının iradesi saklanırsa Meclis’in itibarı diye bir şey kalmaz. İnsanlar burayı dernek zanneder. Hepimizin görevidir Meclis’in itibarını güçlü şekilde korumak…” diye konuştu.

ZENGİN

UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin, hatasını ve yanlış yaptığını kabul ettiğini ama kürsü dokunulmazlığına saygı gösterilmesini beklediğini söyledi.

Zengin, “Ben divanda bir hata yapmışsam bir milletvekilinin üstüme yürüme hakkı yok” dedi.

“Ben özür dilemesini de bilirim. Şimdi de özür diliyorum, başkandan da, vatandaştan da özür dilerim” diyen Zengin, kürsüyü 13 saat işgal eden konuşmacının (TDP Genel Başkanı Çakıcı), yasa maddesi dışına çıkan konuşmalar yaptığını, kendisinin Meclis personelini de düşünerek buna tepki gösterdiğini anlattı.

Mustafa Emiroğluları’nın yumruklarını sıkarak üzerine geldiğini, buna karşı sessiz kalamayacağını belirten Zengin, “Ben bardağı atıp atmadığımın bile farkında değilim. Ben rahatsız ettiğim bütün kesimlerden özür dilerim ama beni o olaya teşvik eden kişilerden asla!” diye konuştu.

BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer yeniden söz alarak, iki milletvekilinin barışmasını sağladıklarını; Zengin’in burada söylediklerini ilk genel kurulda da söyleyeceğini ve olayın kapanacağını belirtti.

Bozer, bir daha böyle olaylar yaşanmamasını da diledi.

ULUÇAY

CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, Meclis bütçesine olumlu oy vereceklerini açıkladı.

Uluçay, genel kurul çalışmalarında daha seviyeli olunması ve milletvekillerinin daha çok katılması gerektiğini vurguladı.

“Meclis çalışmalarını daha seviyeli hale getirebilirsek hem siyasetin değerini yükseltmiş, hem yapılan işlerin verimliliğini yükselmiş olacağız” diyen Uluçay, farklı görüşlere hoşgörülü olunması gerektiğini söyledi.

ATASAYAN

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı, UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan da, parti ayrımı yapmadan yaklaştıkları için Meclis Başkanı ve Yardımcısına teşekkür etti.

Atasayan, Meclis’in idari yapısına ilişkin olumlu değerlendirmeler yaparak, özellikle çalışanlara teşekkür etti.

Milletvekillerinin, Meclis’in verimli çalışmadığını söylediğini, ama üzerlerine görev düşünce de tam anlamıyla yapmadıklarını söyleyen Atasayan, komitelerde bazı tasarılara ret oyu verilse de tüm milletvekillerinin ciddiyetle çalıştığını vurguladı.

Daha sonra Meclis bütçesi oybirliğiyle kabul edildi.

Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
Meclis te Bütçeden 16 Milyon TL aldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans