Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mimoza ve Seaside otelleri satılıyor
18 Kasım 2011 Cuma Saat 09:30

Mimoza ve Seaside otelleri satılıyor

Tartışmalı bir sürecin ardından tahliye edilen Mimoza Otel ve yıllardır atıl duran Sea Side Otel, kısa süre içerisinde özel işletmecilere satılacak

İHTİYAT SANDIĞI DÜĞMEYE BASTI… İhtiyat Sandığı, kısa süre önce mahkeme kararı ile el koyduğu Mimoza Otel’in satışı için ihale şartnamesi hazırlıyor. Otelin değerinin belirlenmesinin ardından ihaleye çıkılacak. Hemen ardından da Sea Side Otel Sosyal Sigortalar’dan devralınacak ve satışı yapılacak


4 DÖNÜM MİMOZA, 44 DÖNÜM SEA SİDE… Mağusa’da otel yapılacak arazi bulmanın oldukça güç olduğu bir dönemde, yatırımcının gözü bu iki özelleştirmede. Mimoza 4 dönüm alanda ve 5 kata kadar izni var. 44 dönüm alan içinde bulunan Sea Side için ise “sınırsız kat” izni bulunuyor


ŞEFFAF OLUNACAK… Konuyla ilgili Havadis’e konuşan İhtiyat Sandığı Müdürü Mehmet Metçaoğlu, işçinin parasını geri almak adına bu ihaleleri çok önemsediklerini belirtti. Metçaoğlu, “Medyanın gözü önünde şeffaf bir ihale süreci yaşanması için çalışıyoruz” dedi


948 BİN TL’LİK SATIŞ… Bakanlar Kurulu, 2 dönüm 3 evlek 2 bin ayakkare büyüklüğündeki Mimoza arazisine ek olarak 1 dönüm 1 evlek büyüklüğünde, hemen yanı başında bulunan otoparkı da sattı. 948 bin TL’ye gerçekleşen bu satışın ardından Mimoza Otel’in büyüklüğü 4 dönüme çıkarıldıİhtiyat Sandığı bugünlerde iki önemli ihale üzerinde çalışıyor. Çalışanın parasal birikiminin bulunduğu İhtiyat Sandığı, yönetim kurulu bazında aldığı kararla Mimoza Otel’in kısa sürede özel bir girişimciye, peşin parayla satılması kararı aldı.
İhale ile ilgili yönetim kurulu kararı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylanırken, İhtiyat Sandığı a ihale için gerekli çalışmaları tamamlamak üzere.


Daireden alınan bilgiye göre, önümüzdeki hafta içerisinde Mimoza Otel’in piyasa değeri saptanacak ve ihale için tüm hazırlıklar tamamlanmış olacak.


Bir alt bedel belirlenmesinin ardından da ihale süreci resmen başlamış olacak. İhtiyat Sandığı Dairesi Müdürü Mehmet Metçaoğlu, ihaleye kısa sürede çıkılacağını ancak, girişimcilere de yeterli başvuru süresinin tanınacağını vurguladı.

Sonra Sea Side


Mimoza Otel’in satış işleminin tamamlanmasının ardından, bu kez de Sea Side Otel’in satışı için yeni bir süreç başlayacak.
Halen Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinde bulunan Sea Side, önce Bakanlar Kurulu kararı ile İhtiyat Sandığı’na devredilecek.
Bu devir, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun İhtiyat Sandığı’na bulunan borcundan düşülecek. Daha sonra da Sea Side için ihale süreci başlatılacak…


Paha biçilmez…


Salamis Bay Otel’in hemen yanı başında bulunan Mimoza Otel, kısa bir süre öncesine kadar Cafer Gürcafer tarafından işletilmekteydi.


Mahkeme kararı ile Gürcafer otelden tahliye edilirken, İhtiyat Sandığı’nın otel ile ilgili ne yapacağı merak konusuydu.
Toplam 49 odası bulunan 3 katlı Mimoza Otel’in üzerine ek olarak iki kat daha çıkılabileceği öğrenildi. Mağusa’da denize sıfır konumdaki bu arazi, yeni yatırımcılar için paha biçilmez bir değere sahip.


Bakanlar Kurulu arazi sattı


Bakanlar Kurulu, geçtiğimiz günlerde aldığı bir kararla 2 dönüm 3 evlek 2 bin ayakkare büyüklüğündeki Mimoza arazisine, 1 dönüm 1 evlek büyüklüğünde, hemen yanı başında bulunan otoparkı da sattı. 948 bin TL’ye gerçekleşen bu satışın ardından Mimoza Otel’in büyüklüğü 4 dönüme çıkarıldı.

44 dönüm Sea Side


Mimoza Otel’in satışı İhtiyat Sandığı’na gelir olarak kaydedilirken, hemen ardından da Sea Side de aynı yolla yeni bir yatırımcıya devredilecek.


44 dönüm arazi içerisinde bulunan Sea Side için daha önceden alınmış “sınırsız kat” izni olması yeni yatırımcılarının gözünü bu ihaleye çevirmesine neden oluyor.


Şeffaf olunacak
Her iki ihale sürecinin de şeffaf olması için İhtiyat Sandığı hassas çalışacağını açıkladı.


İhtiyat Sandığı Müdürü Mehmet Metçaoğlu,çalışanın hakkı olan iki ihalede de partizan ya da kıyakçı bir anlayışta olmalarının beklenmemesini istedi.


Birçok kişinin bu iki ihaleye sıcak bakmasının doğal olduğunu vurgulayan Metçaoğlu, “Ancak söz konusu olan çalışanın parası. Başbakan da bu konuda talimat verdi. Şeffaf olunacak, ihale de medya önünde yaşanacak” dedi.


Metçaoğlu şöyle konuştu:


“Burada tek düşüncemiz İhtiyat Sandığı ve çalışan. Önce değer tespiti yapacağız. Bu satış peşin para ile ve değerinde olacak. Taksitlendirme olmayacak. Mimoza Otel’e sahip olmak isteyen, bunun parasını peşin olarak ödeyecek.
İhale ilgilenen yatırımcılara da gerekli katılım süresini tanıyacağız. Bir alt taban belirleyeceğiz ve onun üzerinden yatırımcının teklif vermesini bekleyeceğiz.


Hemen ardından da Sosyal Sigortalar Kurumu’nun, İhtiyat Sandığı’na var olan borcunu düşülerek, Sea Side için belirlenen yol haritası devreye girecek. Sosyal Sigortalar’ın borcuna karşılık Sea Side İhtiyat Sandığı’na devredilecek.
44 dönüm arazi içinde bulunan Sea Side de kısa sürede Mağusa bölgesinde turizmin hizmetine sunulmuş olacak.”


Bu haber toplam 11075 defa okunmuştur
Mimoza ve Seaside otelleri satılıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans