Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi Dökülüyor
21 Kasım 2011 Pazartesi Saat 08:29

Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi Dökülüyor

Lefke’de bulunan Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nde başlayan ek bina inşaat çalışması başlar başlamaz yıkılmaya yüz tuttu. İnşaat parça parça dökülüyor. Herkes şaşkın

Lefke’de bulunan Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nde inşaatına başlanan ek dersliklerin betonları un ufak olarak dökülüyor. Yapımına yeni başlanan inşaat henüz daha yapım aşamasındayken yer yer yıkılmaya başladı. Öğretmen, öğrenci ve veliler tedirginLefke’de bulunan Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nde ek derslikler inşa edilmeye başlandı. Ancak çalışmalar başlar başlamaz inşaat yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Betonu dökülen inşaat yer yer yıkıldı ve dökülen kolon betonlarında ufalanma meydana geldi.


Mimar ve Mühendisler Odası betonlarda ufalanma olmasının nedeninin inşaat yapımında kullanılan çimentonun kumlu ya da çakılın topraklı olmasından kaynaklanabileceğini söyledi.


Un ufak oldu


Lefke’de bulunan Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nde yapımına yeni başlanan ek derslikler daha inşaat aşamasındayken dökülmeye başladı. İnşaatın dökülen betonları un ufak olarak parça parça düşüyor.
İki hafta önce İnşaat ve Planlama Dairesi tarafından inşaatın kontrol edildiği ve kolonlara dökülen betonun ufalanma nedeniyle yıkıldığının tespit edildiği öğrenildi.


İyi ki inşaat aşamasında fark edildi
Henüz inşaatına yeni başlanan ek dersliklerde meydana gelen yıkılma tehlikesi akıllarda “Erken fark edilmeseydi ne olurdu?” sorusunu oluşturdu. Öğretmenler, öğrenciler ve veliler tedirgin oldu. Özellikle eğitim gibi konularda daha duyarlı olunması için çağrıda bulundu.


Lefke Gazi Lisesi’de endişeli
Aynı inşaat şirketi tarafından Lefke Gazi Lisesi idari binasının da inşa edilmekte olduğu öğrenildi. Lefke Gazi Lisesi çalışanları ve öğrencileri aynı tehlikenin kendi okullarında da yaşanabilmesinden endişeli.


Çağanan: “Kontroller yapılıyor”


Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası Üst Kurul Başkanı Ahmet Ömer Çağanan, İnşaat ve Planlama Dairesi’nin ilgili inşaatta denetlemeler yaptığını bir yerde yıkılma olduğunu söyledi. Çağanan, betonda ufalanma meydana gelmesi için kullanılan çimentonun kumlu ya da çakılın topraklı olmasından kaynaklanabileceğini söyledi ve şu şekilde konuştu:
“Okullar önemli binalardır. Betonları yüksek kalitede olmalıdır. Bizde 1999 Türkiye’deki deprem standartlarına göre inşaat yapılıyor. Bu da kaliteli bir yapıdır. Okuldaki bina da testler yapılıyor. Karot beton testi yapılıyor. Şu an mukavemet testleri alınıyor. Kontrol mühendisleri tarafından okulda denetleme yapılıyor.”


Gökçebel: “Eğitime gerekli ilgi gösterilmiyor”


Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, Havadis’e yaptığı konuşmada, Lefke’de bulunan Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nde yapımına yeni başlanan ek dersliklerin tehlike arz ettiği duyumunu almış olduklarını ancak okulu henüz ziyaret etmediklerini ifade etti. Gökçebel şu ifadeleri kullandı:


“Önümüzdeki hafta gidip okulu ziyaret edeceğiz. Bu durum hem öğrenciler hem de öğretmenler açısından büyük tehlike arz ediyor. Eğitime karşı daha duyarlı olunması gerekir. Ancak eğitime gereken ilgi gösterilmiyor.”

Bu haber toplam 12219 defa okunmuştur
Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi Dökülüyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans