Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gelir vergisinde neler değişti
23 Kasım 2011 Çarşamba Saat 10:21

Gelir vergisinde neler değişti

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda önceki gün onaylanan Gelir Vergisi (Değişiklik No: 2) Yasası, gayrımenkul piyasasındaki yap-sat işi yapan şirketler ve medyaya reklâm veren işletmeler lehine düzenlemeler içeriyor.

Yasa, Cumhurbaşkanı’nca onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla 1 Ocak 2011’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.


Yasadaki değişiklikle, gayrımenkul satış işlemlerinde yıl sonu ödenen yüzde 1.87’lik vergi; 0.7’ye indirilirken; işletmelerin Kıbrıs Türk medyasında yayımlanacak reklam giderinin sadece yüzde 10’unun vergi indirimi konusu yapılması kuralı değiştirilerek sınır kaldırıldı. Böylece reklâm ve duyuru giderleri, belli kurallar çerçevesinde vergi indiriminden sayılacak.


KAÇMAZ: “TALEPLER DİKKATE ALINARAK HAZIRLANDI”


Gelir Vergisi (Değişiklik) Yasası’ndaki değişiklikler hakkında TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Gelir ve Vergi Dairesi Müdürü Yusuf Kaçmaz, değişikliklerin, ilgili sivil toplum örgütleri Müteahhitler Birliği ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği yanında Yayın Yüksek Kurulu’nun talepleri dikkate alınarak hazırlandığını söyledi.


Kaçmaz, yap-sat işi yapan kurumların vergilendirmesinde, satış kıymeti veya tapu rayiç kıymetinden hangisi yüksekse onun esas alındığını, yüzde 25’inin safi kâr olarak hesaplandığını kaydederek, özetle şunları ifade etti:


“Bu gibi kurumlarda özel bir vergilendirme uygulanır. Kârın üzerinden şu anda yüzde 16 stopaj alınır, yani bu satış kıymetinin yüzde 4’üne tekabül eder. Bunda bir değişiklik yok.


Yeni yasal düzenlemeyle, yüzde 25 safi kârı, yüzde 20’ye çektik. Çünkü şu anda yap-sat sektöründe yüzde 25 safi kâr yoktur. Oranı da yüzde 16’dan yüzde 20’ye çıkardık. Dolayısıyla stopajda devletin bir kaybı yok, yine yüzde 4 stopajı alacak. Yalnız yıl sonunda, beyanlar verildiği zaman, kurumlar vergisi toplamda 23.5’tir. Bu yüzde 5.87’ye tekabül eder. Satış anında ödenen yüzde 4 mahsup edildikten sonra 1.87 farkın yılsonunda ödenmesi gerekiyor. Yeni düzenlemeyle, yılsonunda ödenecek oran yüzde 1.87 yerine, yüzde 0.7 oldu.”


Gelir ve Vergi Dairesi Müdürü Yusuf Kaçmaz, yap-sat şirketlerinden sürekli şikayet aldıklarını, vergilerini ödeyemediklerini belirterek, yeni düzenlemeyi Müteahhitler Birliği ile ve yap-satçılarla konsensüs sağlayarak yaptıklarını söyledi.


Yeni düzenlemeyle bir nebze rahatlama sağlanacağını belirten Kaçmaz, devletin kaybı olacağı endişelerine ise katılmadığını; çünkü yeni düzenlemenin, taşınmaz mal devirlerinin hızlanmasını sağlanacağını kaydetti.

Bu haber toplam 11006 defa okunmuştur
Gelir vergisinde neler değişti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans