Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ceasars Saray Otel açıldı
25 Kasım 2011 Cuma Saat 15:59

Ceasars Saray Otel açıldı

Kıbrıs Türkü’nün ilk modern oteli olma özelliğini taşıyan Saray Otel, “Ceasars Saray Otel” adı altında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük’ün katıldığı törenle hizmete açıldı.

1958 yılında İngiliz Sömürge Dönemi’nde inşa edilen Otel, 36 standart, 6 suit, konferans ve 250 kişilik toplantı odasıyla birlikte Ceasars Ltd tarafından yeniden hizmet vermeye başladı.


Otelin açılışı Cumhurbaşkanı Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve Ceasars Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gültekin tarafından yapıldı. Törene bazı bakanlar da katıldı.


Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Tarihe notlar düşmüş Saray Otel’in yeni yüzünü görüyoruz” dedi ve Ceasars Şirketi Sahibi Ömer Gültekin’e yatırımdan dolayı teşekkür etti.


Otelin 5 milyon Euro karşılığında yenilendiğine işaret eden Eroğlu, işadamlarının işyerlerine yatırdıkları parayı en kısa zamanda geri alma düşüncesine olduğunu ancak Saray Otel olayında “varsın bir  sene iki senede yatırım parası çıkmasın ama Lefkoşa’ya güzel bir eser kazandırılsın” düşüncesinin görüldüğünü kaydetti.


Surlar içerisinde salon bulma derdinin Saray Otel’in yenilenme amacıyla kapandıktan sonra daha da arttığını kaydeden Eroğlu, gelişen bir merkez şehir ve artan bir nüfusa sahip Lefkoşa’da yeni otellerin açılmasının önemli olduğunu belirtti. Eroğlu, “Bu tarihi mekanda yemek yeme zevki daha da olur” dedi.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük de, Saray Otel’in Kıbrıs Türkü’nün ilk modern oteli olma özelliğini taşıdığını kaydetti.


Saray Otel’in İngiliz Sömürge Yönetimi döneminde Vakıflar İdaresi tarafından yapılan güzel bir yatırım olduğunu kaydeden Küçük, otelin 1958 ve 1960’lı yıllarda Lefkoşa’nın müdafaası bakımından bir kale gibi görev aldığını ifade etti.


Saray otelinin inşası öncesi Lefkoşa’nın halini bilenlerden olduğunu, otelin inşası gündeme geldiğinde bazı çevrelerin Lefkoşa’nın tarihi yapısını bozacağını savunduğunu anlatan Küçük, “Lefkoşa çok küçüktü, surlar içinde hemen hemen hiç bir mahalle ve tesis yoktu. Dolayısı ile böyle bir tesisin buraya kazandırılması gerekirdi ve bu yanlış olmadı. Özellikle 1963 olayları ve sonraki Rum saldırılarında Saray Otel şehrimizi kale gibi korumuştur...” dedi.


Saray Otel’in topluma kazandırılmasından dolayı Vakıflar İdaresi ve Ceasars Ltd’e teşekkür eden Küçük, “Bu gibi işletmelerden kar etmeyeceğimizi bilenlerdeniz. Dolayısıyla özel sektöre kazandırıp bu gibi tesisleri de ülke ekonomisine kazandırma düşüncesi ile hareket eden hükümetimizin olumlu icraatlarından bir tanesidir Saray Otel” dedi.


Vakıflar Yönetim Kurulu ve hükümete otelin devredilmesi aşamasında pek çok eleştiriler geldiğini hatırlatan Küçük, otelin özele devredilmesi kararının yürekli bir karar olduğunu ve sonuçta Lefkoşa’ya yeni bir otel kazandırıldığını kaydetti.


KAYA


Otel müdürü Naciye Kaya da, otelin 5 milyon Euro harcanarak bir  yıl zarfında odalarının tümü yenilenerek yepyeni bir konseptle hizmete açıldığını kaydetti.


Kaya, otele toplantı, konferans, spor salonu ve spa merkezi de eklendiğini belirtti.


Saray Otelin inşasına 1958 yılında başlandığını ve 1963 yılında hizmete açılan ilk modern Türk oteli olduğuna işaret eden Kaya, 1963 olaylarından dolayı bir dönem çalıştırılamadığını ve 2010’a kadar Vakıflar İdaresi tarafından çalıştırıldığını kaydetti.

Bu haber toplam 11074 defa okunmuştur
Ceasars Saray Otel açıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans