Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yıldız , Karada sondaj başlıyacak
26 Kasım 2011 Cumartesi Saat 15:42

Yıldız , Karada sondaj başlıyacak

Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) düzenlediği 5. Organize Sanayi Bölgeleri Enerji Zirvesi, bugün, Girne Acapulco Otel’de gerçekleştiriliyor.

Zirveye, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı bakan ve milletvekilleri katıldı.

Zirvenin açılışında sırayla OSBÜK Başkanı Nurettin Özdebir, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı, Ekonomi ve
Enerji Bakanlığı Müsteşarı Cansev Metbulut, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakan İrsen Küçük ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşma yaptı.

ÖZDEBİR

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir yaptığı konuşmada, zirveyi, OSB’lerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla düzenlediklerini kaydetti.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan gelişmelerin yol açtığı değişimleri anlatan Özdebir, bunun dengelerin yıkılmasına ve kartların yeniden karılmasına yol açtığını söyledi.

Özdebir, ABD’nin teknoloji sayesinde kayalardan elde ettiği “tight oil” ile ilerleyen yıllarda bu ülkenin petrol ithalatının sıfıra yaklaşacağını, Kanada’nın Alberta bölgesindeki katran kumlarının da Suudi Arabistan’a yakın petrol rezervi içerdiğini ve bunların da bir boru hattıyla yakın zamanda ABD’ye aktarılacağını söyledi.

Özdebir, Ortadoğu petrolünün ABD için önemi azalırken, Çin ve ABD için ise öneminin arttığını belirtti.

Özdebir, bu gelişmeler sonucunda, bu gelişmelerin hem enerji fiyatları hem de Ortadoğu’nun jeopolitik önemi üzerinde önemli sonuçları olacağını kaydetti.

Zirveyi son aylarda Kıbrıs’ta meydana gelen gelişmelerden dolayı KKTC’de düzenlediklerini söyleyen Özdebir, Güney Kıbrıs’ın doğalgaz ve petrol arama konusunda yaptıklarının Türkiye ve KKTC’nin haklarını ihlal etmeye yönelik olduğunu söyledi.

Bu hamlenin cevapsız bırakılamayacağını kaydeden Özdebir, nitekim Türkiye hükümetinin gerekli adımları attığını söyledi.

Özdebir, KKTC’nin yanında olduklarını göstermek için zirveyi Kıbrıs’ta yaptıklarını kaydetti.

Özdebir, konuşmasının devamında OSB’lerin sorunları ve çözüm çalışmalarını anlattı.

KÖKTAŞ

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, konuşmasında, organize sanayi bölgelerinin enerjiyle ilgili sorunlarına değindi.

Zirvenin KKTC’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Köktaş, OSB’lerin enerji sektörüyle iç içe olmalarına rağmen enerji uygulamaları açısından yeni sayılacak bir süreçte olunduğunu kaydederek, bu sürece gelinmesine kadarki dönemi özetledi.

Köktaş, OSB’lerin aslında devasa kuruluşlar olduğunu da vurguladı.

HİSARCIKLIOĞLU

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti vurgulayarak, toplantıyı burada düzenlediği için OSBÜK’e teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu, buradaki yatırımlar için de Kıbrıs’ta bulunmanın kendilerine şevk verdiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Atalay ve TC Enerji Bakanı Yıldız’ın çalışmalarını övdü.

Hisarcıklıoğlu, sanayinin geldiği noktanın büyük bir başarı hikayesi olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin zenginliğini petrol ve doğalgazla değil, girişimci gücüyle gerçekleştirdiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girilmesi hedefinin gerçekleşebilmesi için enerji katsayısının en az 3 kat daha artması gerektiğini de söyledi.

Yemen, Moritanya, Benin ve Filistin’de OSB kurmak için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Kendi doğal hinterlandımızda geç kalmamızda fayda vardır” dedi.

FINDIKLI

TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı ise konuşmasında, OSBÜK’ün toplantısını KKTC’de yapması ve konunun da enerji olmasından dolayı Özdebir’i kutladı.

Dünyadaki gelişmelerin enerjiyle çok yakından ilişkili olduğunu söyleyen Fındıklı, sıcak gelişmelere işaret ederek, önemli gelişmeler yaşandığını ve başarılı çalışmalar yapıldığını kaydetti.

METBULUT

Zirvede, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun adına konuşan Bakanlık Müsteşarı Cansev Metbulut ise, bakanın sağlık nedeniyle toplantıya katılamadığını söyledi.

Enerji konusunda devletin tutarlı bir politikaya sahip olmasına büyük önem verdiklerini söyleyen Metbulut, enerji fiyatlarını kabul edilebilir bir seviyede tutabilmek için kaynak geliştirme çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Metbulut, ada ülkesi olan KKTC’nin, birincil enerji kaynakları açısından tamamen dışa bağımlı olduğunu söyledi. Elektrik üretimi konusunda bilgi veren Metbulut, ülkede kullanılan fuel - oilin, ithal edildiğini, bu nedenle elektrik maliyetlerinin değişim gösterdiğini söyledi.

Kaynak çeşitliliği konusunda yapılan çalışmaları anlatan Metbulut, sürdürülebilir enerji üretiminin desteklenmesi için hazırladıkları yasa konusunda bilgi aktardı.

Metbulut, yenilenebilir enerji kaynakları için yaptıkları teşvik çalışmalarını da anlattı.

2012’de büyüme hızının yüzde 5 olarak hedeflendiğini kaydeden Metbulut, ülkenin Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’nun en istikrarlı ülkelerinden biri haline geldiğini söyledi. KKTC ile Türkiye arasında petrol arama konusunda imzalanan çalışmaları anlatan Metbulut, zirvenin KKTC’de düzenlenmesinden dolayı teşekkür etti.

YILDIZ

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise konuşmasında, siyaset ve enerjinin iç içe olduğunu kaydetti.

Bazen enerjinin siyasete yük getirdiğini anlatan Yıldız, hazırladıkları master planla KKTC’de enerjiyle ilgili paradoksları çözeceklerini, TPAO’nun yapacağı anlaşmalarla, 2 - 3 ay içerisinde KKTC’de
karada sondaja başlayacaklarını, denizdeki aramalar konusunda ise bir kısım projeler geliştirmekte olduklarını söyledi.

Yıldız, Kıbrıs’ın neresinde sondaj açılırsa açılsın, KKTC’nin bunların tümünde hakkı bulunduğunu ifade etti.

Enerjinin siyasete yükünü kaldırmak gerektiğini ifade eden Yıldız, Türkiye’de 10 yıl önce özel sektörün payı konusunda çok gerilerdeyken, şimdi yüzde 50’lere çıktığını ve hedefin yüzde 75 olduğunu belirtti.

Bakan Yıldız, KKTC’de de özel sektör payının artırılmasının bu gerçeğe ulaşmayı sağlayacağını ifade etti.

Piyasa düzenlemeleriyle enerji sektörünün rahatlayacağını belirten Yıldız, bu konudaki çalışmaların anlattı.

Yıldız, Çok başarılı olanlar bulunduğu halde başarılı olamayan OSB’ler de bulunduğunu, bunların hep aynı seviyeye geleceğini kaydetti.

Yıldız, gerek KKTC gerekse Türkiye’de en önemli kalemlerden birinin enerji verimliliği olduğunu söyledi.

MASTER PLAN

Yıldız, gerek KKTC gerekse Güney Kıbrıs alakalı bir master plan hazırladıklarını, bunun Kıbrıs’ın bütünüyle ilgili olduğunu, komşunun komşuya ihtiyacı olabileceğini belirterek, Güney’deki santral patlaması olayına işaret etti. Yıldız, bu master planı Güney’in görüşlerine sunduklarını da söyledi.

ATALAY

Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, bugün gerçekleştirilen toplantının önemine vurgu yaparak, OSB’lerin önemli sanayi üsleri olduğunu söyledi.

Huzurla, dayanışma ve işbirliği içinde ekonominin arzulanan düzeye ulaştığını kaydeden Atalay, TC ile KKTC’nin, bulundukları sorunlu bölge içinde, istikrarlı iki ülke olduklarına işaret etti. Atalay, TC Devleti olarak KKTC’nin daha güçlü ve daha kararlı bir şekilde ilerlemesi için daima yanında olacaklarını kaydetti.

Yatırım Danışma Konseyi İkinci Toplantısı'nın da bugün yapılacağını söyleyen Atalay, "KKTC’de yatırım daha fazla nasıl teşvik edilip artırılır" çalışması yapacaklarını belirtti. KKTC’nin en verimli yılını yaşadığını kaydeden Atalay, KKTC’nin yükseköğrenimde bir marka haline geldiğini ifade etti.

Atalay, dünyanın pek çok yerinde ekonomik kriz varken, Türkiye’nin başarıyla yola devam etmesinin kolay olmadığına işaret ederek, kararlılık ve istikrarın bunda büyük rolü olduğunu söyledi.

Atalay, bu başarılarını KKTC ile paylaştıklarını ve Yavruvatan’daki programın başarıyla devam ettiğini belirtti.

Kıbrıs’ın çevresindeki enerji kaynaklarının tartışıldığı bir dönemde Enerji Zirvesi’nin KKTC’de yapılmasının sembolik bir değer taşıdığına işaret eden Atalay, Türkiye’nin ada çevresindeki enerji kaynaklarıyla ilgili hassasiyetinin devam ettiğini söyledi.

Bu haber toplam 11070 defa okunmuştur
Yıldız , Karada sondaj başlıyacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans