Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam İşbirliği Teşkilatı KKTC ye geliyor
27 Kasım 2011 Pazar Saat 10:26

İslam İşbirliği Teşkilatı KKTC ye geliyor

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile Dışişleri Bakanlığı ortak organizasyonunda düzenlenen “İİT’ne Üye Ülkelerde Yüksek Öğrenim Hizmetleri Forumu ve Sergisi” yarın Acapulco Otel’de başlayacak.

İİT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, toplantının açılışına katılmak için bu akşam KKTC’ye gelecek.


Senegal’in başkenti Dakar’da gerçekleşen 11. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde alınan karar uyarınca KKTC’de düzenlenen “İİT’ne Üye Ülkelerde Yüksek Öğrenim Hizmetleri Forumu ve Sergisi”, perşembe gününe kadar devam edecek.


KKTC üniversitelerinin tanıtımı ve yüksek öğrenimin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan bu etkinliğe bu akşam KKTC’ye gelecek olan  İİT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu başta olmak üzere İİT’ne üye ve gözlemci ülkelerin Milli Eğitim Bakanları, üst düzey yetkililer ve İİT’ne üye ülkelerde bulunan üniversitelerin temsilcilerinin yanısıra İİT’ne bağlı kurum ve kuruluş başkanları ile üst düzey yetkililer ve ülke üniversitelerindeki temsilciler katılacak.


“İİT’ne Üye Ülkelerde Yüksek Öğrenim Hizmetleri Forumu”, yarın saat 10:00’da Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve İİT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun katılımıyla açılış oturumuyla başlayacak.


Açılış oturumunda Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri  Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, COMSTECH Genel Kordinatörü Prof. Dr. Atta-ur Rahman, ISESCO Bilim Dairesi Müdürü Dr. Faiq Billal ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı  Dr. Ahmed Mohamed Ali Al-Madani konuşma yapacak.


Üç gün sürecek forum ve sergi kapsamında İİT üyesi ülkelerden yüksek öğrenim konusunda uzmanlar bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak, bazı üye ülkeler ve İİT’ne bağlı kurum ve kuruluş temsilcileri de sunumlar gerçekleştirecek.


Forum çerçevesinde ülke üniversite temsilcileri yabancı katılımcılar ile bir araya gelip, yüksek öğrenim hizmetleri konularını görüşme ve tartışma imkanı bulacak.


1 Aralık tarihinde de KKTC üniversitelerine düzenlenecek gezi programı ile yabancı katılımcılara üniversiteleri yakından tanıtma imkanı bulunacak.Katılımcılar, 2 Aralık Cuma günü KKTC’den ayrılacak.


BİR İLK


Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, etkinliğin bakanlığın temas ve girişimleri sonucu KKTC’de düzenleneceği kaydedildi.


Etkinliğin hem ülke yüksek öğreniminin tanıtımı, hem de KKTC’nin ekonomik, sosyal ve siyasi gelişimi açısından son derece önemli bir adım olarak değerlendirildiği belirtilen açıklamada, muhtelif ülkelerden altı bakan ve bakan yardımcısı, beş bakan temsilcisi, üst düzey bürokratlar; İİT kurum ve kuruluş başkanları ve üye ülkelerin eğitim kurumlarının seçkin temsilcilerinin katılacağı uluslararası etkinliğin en üst düzeyde siyasi ve bürokratik katılım açısından ülkede bir ilk olacağı ifade edildi.


Dışişleri Bakanlığı’nın benzeri uluslararası etkinliklerin ülkede düzenlenmesi, Kıbrıs Türk halkının uluslararası faaliyetlere etkin katılımının sağlanması ve ülkenin değişik sektörlerinin geliştirilip kalkındırılması yönünde imkanlar yaratmak yönündeki çalışma ve girişimlerinin devam edeceği de belirtildi.

Bu haber toplam 11916 defa okunmuştur
İslam İşbirliği Teşkilatı KKTC ye geliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans