Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTHY çalışanlarına devlet kapısı açıldı
01 Aralık 2011 Perşembe Saat 19:55

KTHY çalışanlarına devlet kapısı açıldı

Başbakan İrsen Küçük, Hava-Sen’in “KTHY Direniş Çadırı”nı ziyaret etti ve KTHY’nin eski çalışanlarından 60’ının 1 Ocak’tan itibaren devlette istihdam edileceğini açıkladı.

60 kişilik liste sendika ve çalışanlar tarafından belirlenecek.


KTHY’nin eski çalışanlarının devlette istihdamına yönelik yeni gelişmeler üzerine 24 Şubat 2011 tarihinden beri Kurum Genel Müdürlüğü önünde Hava-Sen tarafından oluşturulan direniş çadırı kaldırıldı.


Direniş çadırının kaldırılması öncesinde eylem yerine gelen Başbakan İrsen Küçük, tüm KTHY eski çalışanlarının 2012 yılı içinde istihdam edileceklerini, bu bağlamda sendika ve çalışanların belirleyeceği 60 kişinin ilk olarak 1Ocak 2012 tarihi itibarıyla devletin çeşitli birimlerinde istihdam edileceğini bildirdi.


Küçük, geriye kalan çalışanların da 1-2 ay arayla ama mutlaka istihdam edileceğin açıklayarak, Hükümet’in sorunu bütçe olanakları içinde çözmek için uğraştığını bunun zaman aldığını belirterek herkese teşekkür etti.


İrsen Küçük, partisinin hükümete geldiği ayın içinde KTHY’nin dönüşü olmayacak bir noktadan süratle iflas sürecine girdiğini anlatarak, Kıbrıslı bir Türk olarak böyle bir olaydan üzüntü duyulmamasının mümkün olamayacağını kaydetti.


Küçük, Kıbrıs Türkü olarak yeni bir havayoluna sahip olma, yeni bir şirket kurmaya yönelik çabalarının devam ettiğine işaret ederek, yeni havayolunun kurulmasından sonra isteyenlerin bu kuruma geçiş yapabileceğini anlattı.


Küçük, bugün itibarıyla önemli olanın tüm KTHY eski çalışanlarının istihdam edilmesi olduğunu buna yönelik bugüne kadar 30 istihdam yapıldığını, 1 Ocak itibarıyla buna 60 daha ekleneceğini ve daha sonra da tümünün istihdamının tamamlanacağını kaydetti.


Tüm KTHY eski çalışanlarının istihdamını sağlayacak yasa tasarısı hazırlanarak Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek Meclis’e sevk edildiğini anlatan Küçük, pratik olarak bu insanların yeni işe başlayacak gibi görünmesi nedeniyle yeni maaş ıskalasına tabii olması gerektiğini ancak yasada yapılan belirli uygulamalarla maaşlar konusunda da birtakım iyileştirmelere gidileceğini söyledi.

İrsen Küçük, yasa geçene kadar en ihtiyaçlıdan başlayarak istihdamların yapılacağını, bunun için yeni mali yılda olanak yaratıldığını ifade ederek, 60 kişinin sendika ve çalışanlar tarafından belirleneceğini kaydetti.

“60 insanı siz belirleyin ay sonuna kadar bize bildirin biz de eğitimlerine göre gerekli dağılımı yaparak yeni yılda gidecekleri yeri bilerek göreve başlasınlar” diye konuşan Küçük, sorunun çözmeye yönelik süreçte uzun sabır nedeniyle tüm KTHY eski çalışanlarına teşekkür etti.


Başbakan Küçük, hükümet olarak bütçe olanakları içende hareket etmek durumunda olduklarını anlatarak, yeni havayolları kurulduğu zaman isteyenin yeni şirkette çalışabileceğini ancak ilk adım olarak herkesin istihdamının yapılacağını yineledi.


Küçük, KTHY eski Genel Müdürlüğü önünden her geçişte ve çadırda özellikle soğuk gecelerde çalışanları görmenin kendisini üzdüğünü, bu nedenle insanların evlerine gidecek olmasının sevindirici olduğunu kaydetti.


İrsen Küçük, Sendika Başkanı Buran Atakan’ın çadırın kalkacağını ancak çalışanların gönlünün burada olmaya devam edeceğini açıklamasının anlamlı olduğunu belirterek, yıllarını bu kuruma veren insanların gönüllerinin oralarda olmasının normal olduğunu söyledi.

Küçük, sorunun çözümüne yönelik önerisini kabul etmeleri nedeniyle çalışanlara teşekkür ederek, “hayırlı olsun” dedi.


ATAKAN

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan ise direniş çadırı önündeki konuşmasında, KTHY’nin 407 gün önce kapandığının herkes tarafından bilindiğini anlatarak, bu nedenle Hükümet’i eleştirdiklerini ancak Hükümet’in göreve geldiği zaman KTHY’nin iflas konusunda geriye dönüşü olan noktayı çoktan geçtiğini bildiklerini söyledi.


Atakan, Hükümet’i iflas konusunda değil ama soruna erken çözüm bulmaması nedeniyle sürekli eleştirdiklerini anlatarak, daha fazla dayanama gücünün kalmadığı konusunda en son 24 Kasım Perşembe günü bir açıklama yaptığını anlattı.


Atakan, bugün Başbakan İrsen Küçük ile yaptıkları görüşme sonucu 60 arkadaşlarının 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla listenin kendileri tarafından belirlenmesi konuşuyla istihdam edilmesi konusunda söz aldıklarını söyledi.


Buran Atakan, geriye kalanların ise şubat ayına kadar istihdam edilmeleri konusunda uzlaştıklarını, bu nedenle bir iyi niyet belirtisi olarak direniş çadırının bugün itibarıyla kaldırılacağını kaydetti.


Atakan, direniş çadırının fiziki olarak ortadan kalktığını ancak tüm çalışanların ruhen orada kalmaya devam edeceğine işaret ederek, 60 çalışanın 1 Ocak 2012; geriye kalanların ise şubat ayına kadar istihdam edilecek olmasının geç de olsa güzel bir olay olduğunu söyledi.


Buran Atakan, tüm çalışanların kararı memnuniyetle karşıladığına işaret ederek, içinde Kıbrıs Türkü’nün adı geçen bir havayolu şirketi kurulmasının en büyük arzuları olduğunu kaydetti.


Geç de olsa alınan karar nedeniyle Başbakan İrsen Küçük’e teşekkür eden Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, insanoğlunun dayandığını, eleştirdiğini ancak yine aynı insanoğlu’nun tekrar başlamak ve affetmek özelliği olduğunu belirterek, direnen tüm çalışanlara teşekkür etti.

Bu haber toplam 11110 defa okunmuştur
KTHY çalışanlarına devlet kapısı açıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans