Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bedelli Askerlik KKTC gündeminde
02 Aralık 2011 Cuma Saat 09:49

Bedelli Askerlik KKTC gündeminde

Türkiye’nin, “30 yaş 30 bin TL” formülü ile birçok gencin önünü açtığı “bedelli” için yurt dışında yaşayan KKTC vatandaşları da heyecanlı. Parlamentonun adımı bekleniyor

KKTC ile bağı olan ancak askerlik sorunu nedeniyle ile adaya gelmeyen ya da gelemeyen 30 bin kişiden bahsediliyor. Parlamento, kısa sürede 30 bin kişinin sorununu çözebilecek bir yasa için düğmeye bastı. Bedelli kapsamının gelişmesi yanında af ve muafiyet de yeni yasa ile gündeme gelecek


49 YAŞ SONRASI MUAF

Askerlik Yasası üzerinde yapılacak değişiklikler için çalışmalar sürüyor. Meclis’e sunulacak tasarıda, yurt dışında olup 49 yaşını aşmış kişilerin askerlikten muaf tutulacağının yer alacağı ve yasanın 1 Ocak 2005 yılı öncesinde ülkeden göç edenleri kapsayacağı konuşuluyor


KABİNE GÖREV BÖLÜMÜ YAPTI


Bakanlar Kurulu son toplantısında bedelli askerlik ve af konusunu gündeme aldı. Bakanlıklar arasında görev dağılımı yapıldı. Çalışmalarda Dışişleri Bakanlığı motor güç olacak


ÖZGÜRGÜN: “KONU ARTIK GÜNDEMDE”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, yıllar içerisinde askerlikle ilgili biriken bazı sorunlar olduğunu belirtti ve bu konuda yasal çalışma için düğmeye basıldığını söyledi. Özgürgün, “İhtiyaçlara cevap veren ve aileleri dahi bölen bu sorun için tüm çevrelerle görüşeceğiz ve mümkünün en iyisini yapacağız” dedi


KKTC’de Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı Meclis gündeminde… Yurt dışında olup asker kaçağı durumuna düşmesi nedeniyle ülkesine gelemeyen 30 bini aşkın kişi yasayı büyük bir heyecanla bekliyor.


Hükümet yasa tasarısı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Meclis’e sunulacak tasarıda, yurt dışında olup 49 yaşını aşmış kişilerin askerlikten muaf tutulmasının yer alacağı ve yasanın 1 Ocak 2005 yılı öncesinde ülkeden göç edenleri kapsayacağı konuşuluyor. Cumhuriyet Meclisi’nde bulunan sol partiler ise yasanın yurt dışında bulunup asker kaçağı durumuna düşmüş kişilere ülkelerine gelebilmeleri için kapı açacağı yönünden önemli bir adım olduğu görüşünde.


Bakanlar Kurulu’nda konuşuldu


Yurt dışında yaşayan KKTC vatandaşlarının askerlik sorununu kökten çözecek kapsamlı bir yasa hazırlığı için Bakanlar Kurulu da devrede. Önceki gün yer alan Bakanlar Kurulu toplantısında, hangi bakanlığın bu konuda ne yapacağı konuşulurken, Dışişleri Bakanlığı da ihtiyaçların saptanması konusunda misyon üstlendi.


Özgürgün: “Hükümet çalışma başlattı”


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, yurt dışında yaşayan ve eğitim gören Kıbrıslı Türklerin bu yönde yıllardır talepleri olduğunu belirterek, “En geniş şekilde insanımıza hizmet edecek bir yasa için tüm kesimlerle görüşmeye başladık” dedi.
Yurt dışındaki temsilciliklerin de ihtiyaçların belirlenmesi için çalışma başlattığını anlatan Özgürgün, “Mağduriyetlerin ne olduğunu, kimin nasıl bir sorunla yüzleştiği ve rakamın kaç olduğu konularında bilgi sahibi olmak istiyoruz” ifadesini kullandı. Bakanlar Kurulu’nda konunun görüşüldüğünü doğrulayan Özgürgün, “Sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanı olarak biz bu konuda yetki aldık. Cumhurbaşkanımız ve ilgili makamlarla da konuyu değerlendirerek yeni bir tasarı ile Meclis’e gideceğiz” diye konuştu: Özgürgün, Havadis’e şunları söyledi: “Düşüncemiz, en geniş şekilde sıkıntılara çare olacak bir yasayı gündeme getirmek. Muhalefetin de böylesi bir konuda hükümete destek vereceğini düşünüyorum. Ortada bir sorun var ve yıllar içerisinde kişileri KKTC’den kopartan süreçler yaşanmıştır. Bizim görevimiz bunun tümünü ortadan kaldıran, devleti de mağdur etmeyecek bir çözüm bulmaktır. Hükümet olarak bu konuda çalışma başlattık. Gereken sorumluluğu üstleneceğiz ve ilgili tüm kesimlerle temas ederek sorunun çözümü için çalışacağız.”


Angolemli: “Profesyonel askerliğe geçilmeli”


Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Hüseyin Angolemli, mecburi askerlik yerine artık profesyonel askerliğe geçilmesi gerektiğini savundu. Askerlik nedeniyle yurt dışında olan birçok insanın ülkesine gelemediğini ifade etti. Angolemli sözlerine şu şekilde devam etti: “Bence askerlik engelinin tamamen ortadan kaldırılması gerekir. Geçmişte Güney’e geçen birçok insanımız var. Genel af çıkması gerekir. Geçtiğimiz günlerde Meclis’te af önerisi yapıldı. Ancak bu her kesimi kapsamıyor. Özellikle asker kaçağı olarak Güney’e geçenler aftan yararlanamıyor. Tasarılarda önerilerde bile yer almıyor. Farklı bir ülkeye gidenler için af konuşuluyor. Ancak Güney’e geçenler için konuşulmuyor. Eşitlik olması gerekir.”


Aslanbaba: “Af için adım atıldı”


Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Ejder Aslanbaba, KKTC’de bedelli askerlik için adım atıldığını ve bu konudaki çalışmaların devam ettiğini söyledi. Aslanbaba, “Büyük bir ihtimalle 2005’ten önce adadan ayrılanları kapsayacak bir yasa olacak. 1 Ocak 2005 tarihi öncesinde adadan ayrılanlar bedelli hakkına sahip olacak. 49 yaşını aşan kişiler askerlikten muaf tutulacak. Çalışmalar devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre göç 2000’li yıllardan önceydi” ifadelerini kullandı.


Sınay: “Ülke nüfusunun üç katı yurt dışında yaşıyor”


Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekilli Abbas Sınay, Havadis’e yaptığı konuşmada, ülke nüfusunun üç katının yurt dışında yaşamakta olduğunu söyledi. Ülke nüfusu tartışılırken askerlikle ilgili gerekli adımların atılması gerektiğini savundu. Sınay, şu ifadeleri kullandı: “Bedelli askerlikle ilgili öneri verdim. Ülke nüfusunun üç katı yurt dışında yaşıyor. Yurt dışında yaşayan insanların asker kaçağı durumundan çıkarılması için af çıkması gerekiyor. Yurt dışında yaşayanlar 55 yaşından sonra askerlikten muaf tutulmalıdır. Türkiye’de yaşayan, askerlik yapan ve KKTC vatandaşı olan kişilerden ikinci kez askerlik isteniyor. Bu kişiler askerlikten muaf tutulmalıdır. KKTC vatandaşı ile evli yabancılardan yine askerlik isteniyor ve böylece bu insanlar vatandaş olmadan çalışma izni ile çalışıyorlar. Bu nedenle bu insanların askerlikten muaf tutulması gerekir. Yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türklere Askerlik Yasası hakkında bilgi verilmelidir. Bu konuda bilgi eksikliği olduğuna inanıyorum. 3 bin sterlin ödeyerek askerlik yapmayabilirler. Türkiye’de bile vicdani ret tartışılırken, ülkemizde askerliğin tartışılır olmaktan çıkması doğru değildir. Bu ülke nüfusunun üç katı yurt dışında ise ve bugün ülkede nüfus tartışılıyorsa bu adım atılmalıdır. Bir baba öldüğü zaman oğlu ülkeye gelemiyorsa burada bir sorun var demektir.”

Bu haber toplam 11983 defa okunmuştur
Bedelli Askerlik KKTC gündeminde Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans