Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC de Bugün seçim olsa işte sonuçlar
07 Aralık 2011 Çarşamba Saat 08:14

KKTC de Bugün seçim olsa işte sonuçlar

Red Border Araştırma, Danışmanlık ve Medya Hizmetleri tarafından Havadis için yapılan siyaset ve medya anketi

PARTİLERE GÜVENSİZLİK GÜVENDEN FAZLA…

Bugün seçim olsa UBP’nin ülke genelinde yüzde 23,7, CTP’nin 18,5, TDP’nin 3,6, DP’nin 3,3, DGP’nin 1,6, ÖRP’nin 1,3 ve BKP’nin 0,3 oy alacağı görülüyor. Seçmenin en ağırlıklı grubunu, yüzde 25,3’lük mevcut hiçbir partiye oy vermeyeceğini söyleyen kitle oluşturuyor

İKİSİ DE KAYBETTİ…

Nisan ayında yapılan araştırmada UBP’nin oyu yüzde 36 iken, bu oranın yüzde 24’e inmesi UBP’nin kendi içinde yaklaşık yüzde 33’lük ciddi bir oy erozyonu yaşadığını gösteriyor. Benzer yüzde 25’lik bir erozyon Nisan’da yüzde 24 oy desteği olan, şimdi yüzde 18’lere gerileyen CTP-BG’de de mevcut


TDP VE DP’DE BARAJ SORUNU YOK…

Sistemin mevcut diğer iki partisi TDP ve DP Nisan ayından günümüze anlamlı bir değişim göstermezken, ciddi bir artış ya da azalış da yaşamadı. Bir başka deyişle, UBP ve CTP’de oy kaybı gözlemlenirken, bu durum DP ve TDP’de mevcut değil. Rakamlar seçim sürecinde iki partinin baraj sorunu olmayacağını gösteriyor


UBP beş puan önde


Red Border Araştırma, Danışmanlık ve Medya Hizmetleri tarafından Havadis Gazetesi için yapılan medya ve siyaset araştırmasında, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu da cevap buldu. UBP, CTP’ye oranla beş puanlık bir farkla önde görünüyor. Ancak bir önceki seçime oranla, her iki partinin de seçmen gözünde gerileme yaşadığı görülüyor. Bugün seçim olsa UBP’nin ülke genelinde yüzde 23.7, CTP’nin 18.5, TDP’nin 3.6, DP’nin 3.3, DGP’nin 1.6, ÖRP’nin 1.3 ve BKP’nin 0.3 oy alacağı görülüyor.


Seçmenin en ağırlıklı grubunu, yüzde 25.3’lük mevcut hiçbir partiye oy vermeyeceğini söyleyen kitle oluşturuyor.
Oy tercihini yapmamış, kararsız yüzde 8.6, karma oy vereceğini söyleyen 9.2 ve oy tercihini belirtmek istemeyen yüzde 4.6’lık grup birlikte düşünüldüğünde, seçmenin neredeyse yarısını oluşturan yüzde 47.7’lik kitlenin mevcut partilerden memnun olmadığı vurgulanmaya değer.


İki partide de çözülme


Nisan ayında yapılan araştırmada UBP’nin oyu yüzde 36 iken, bu oranın yüzde 24’e inmesi, UBP’nin kendi içinde yaklaşık yüzde 33’lük ciddi bir oy erozyonu yaşadığını gösteriyor.
Benzer yüzde 25’lik bir erozyon nisanda yüzde 24 oy desteği olan, şimdi yüzde 18’lere gerileyen CTP-BG’de de mevcut.
Bu gerilemeler ülkenin iki geleneksel kitle partisinin ikisinin birden ciddi bir çözülme içinde olduğu enteresan bir duruma işaret ediyor.


UBP-CTP arasındaki makas daralıyor


Nisandan günümüze UBP’nin oy desteği yüzde 33, CTP’nin yüzde 25 azaldığından, iki parti arasında nisanda var olan 12 puandan fazla fark şimdi 5 puana inerken, UBP ile CTP arasındaki güç dengesi CTP yararına değişti. Sistemin iki ana partisi UBP ve CTP’nin toplam seçmen desteği nisanda yüzde 60’ı aşarken, şimdi yüzde 42’lere gerilemiş durumda.
Bu durum sistemin seçmen nezdinde meşruiyetini ciddi anlamda kaybettiğinin, değişim arzusunun kabardığının en somut göstergesi olarak algılanabilir. Seçmen sistemin mevcut iki büyük aktöründen ciddi anlamda umudunu keserken, değişimi gerçekleştirecek aktörleri arar hale geldi.


TDP ve DP’de baraj sorunu yok


Sistemin mevcut diğer iki partisi TDP ve DP, nisan ayından günümüze anlamlı bir değişim göstermezken, ciddi bir artış ya da azalış da yaşamadı. Bir başka deyişle, UBP ve CTP’de oy kaybı gözlemlenirken, bu durum DP ve TDP’de mevcut değil. TDP ve DP bağlamında vurgulanması gereken bir durumun altını çizmekte yarar var. Bu tip kamuoyu araştırmalarında, sistemin küçük partilerinin aidiyet oyları zayıf olduğundan, küçük partiler kamuoyu araştırmalarında seçimlerde alacakları oylardan biraz daha aşağıda gözükürler. Seçim süresinde ise gösterilen adayların organizasyon becerisiyle doğru orantılı olarak bu tip partilerin oyları bir miktar yükselir.


Bu nedenle, KKTC genelinde yüzde 5 olan barajı TDP ve DP’nin baraj sorunu olmadığı siyaseten bir gerçek olarak ortada duruyor.


ÖRP ve DGP sandıkta yok


ÖRP ve Tahsin Ertuğruloğlu başkanlığında kurulan Demokrasi ve Güven Partisi’nin oyları ise yüzde 1’lerde gözüküyor. Bu iki partinin oyları da kuşkusuz seçim sath-ı mailinde bir miktar artacak. Ancak şimdiki haliyle bu iki partinin ve BKP’nin yüzde 5’lik barajı aşma sorunu olduğu muhakkak.


Meclis’te iki milletvekili ile temsil edilen ÖRP’nin nisan ayında yüzde 2’lerde olan oyunun şimdi yüzde 1’lere inmesi bu parti için tehlike çanlarının çaldığına işarettir.

Bu haber toplam 11744 defa okunmuştur
KKTC de Bugün seçim olsa işte sonuçlar Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans