Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turist Rehberi Kursları Başladı
12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 23:53

Turist Rehberi Kursları Başladı

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Turizm Tanıtım ve Pazarlama Dairesi tarafından Kıbrıs Türk Rehberler Birliği işbirliğinde düzenlenen 30. Dönem Turist Rehberi Yetiştirme Kursu bugün düzenlenen törenle başladı.

Saçaklı Ev’de yer alan kursa arlarında birkaç dile bilenlerin de yer aldığı 75 rehber adayı katılıyor.


Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’in Meclis Genel Kurul’u nedeniyle katılamadığı törende Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Asbaşkanı Mehmet Ozaner ile Turizm Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu birer konuşma yaptı.


Bakanlık Müdürü Mustafa Erişmen, Tanıtma Pazarlama Dairesi Müdürü Derviş Gezer, Turizm Planlalama Dairesi Müdürü Turgut Muslu, KITOB Koordinatörü Ayşe Dönmezer ile KITSAB Başkanı Ersan Keleşoğlu da törende hazır bulundu.


OZANER


Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Asbaşkanı Mehmet Ozaner, törende yaptığı konuşmada, turist rehberlerinin ülkelerinin aynası olduğunu kaydetti.


Turist rehberlerinin çeşitli diller bilmesinin önemine işaret eden Ozaner, Bankalık ile beraber çeşitli diller bilen rehberler yetiştirmek için bu kursları düzenlediklerini söyledi.


Bakanlığın attığı adımlar sayesinde son yıllarda rehberliğin yarı zamanlı  olmaktan çıkıp, tam zamanlı bir meslek haline geldiğini söyleyen Ozaner, Bakanlığın hedeflerinden birinin de rehberliği 12 aya yaymak olduğunu kaydetti.


AŞIKOĞLU


Turizm  Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu da, her yıl böyle bir kurs programı düzenlediklerini ifade etti ve profesyonel rehber yetiştirilmesini  öncelikli hedef olarak belirlediklerini kaydetti.


Çok çeşitli dillere hakim olan rehber grubu eğitmenin de amaçları arasında olduğunu dile getiren Aşıkoğlu, farklı dillerde konuşan turistlerin KKTC’ye gelişinin çoğaldığına dikkat çekti.


Bu yıl KKTC’ye yönelik charter uçuşların Şubat’ın 2. haftasında başlayacağını, ülkeye gelen turist sayısının arttığını kaydeden Aşıkoğlu, bu açıdan bakıldığında turist rehberliğinin önemli bir iş kolu haline geldiğini belirtti.


Rehberler Birliği’nin kurumsallaşması adına da bir çalışmaları bulunduğunu dile getiren Aşıkoğlu, devletin ekonomik ve sosyal refaha ulaşması için rehberliğin çok önemli bir meslek olduğunu söyledi.


Aşıkoğlu, rehber adaylarının eğitime gereken önemi vermesini de istedi.

Bu haber toplam 11047 defa okunmuştur
Turist Rehberi Kursları Başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans