Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dp ile aynı yolu yürümemiz sözkonusu değil
23 Aralık 2011 Cuma Saat 22:43

Dp ile aynı yolu yürümemiz sözkonusu değil

Demokrasi ve Güven Partisi Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, partinin gündeminde Demokrat Parti’ye (DP) veya başka partiye geçme konusunun bulunmadığını, bunun kendilerine yakışmayacağını belirtti.

“DP ile aynı yolu yürümemiz sözkonusu değil”diyen Tahsin Ertuğruloğlu, DGP’nin ÖRP ile işbirliği yapma olasılığının bulunduğunu ve görüşmelerin sürdüğünü, bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise yakında açıklayacaklarını söyledi.


Tahsin Ertuğruloğlu bugün DGP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyerek, DGP ile DP’nin işbirliği yapacağı ancak DP MTK’sının bunu rddettiğine” yönelik bazı basın organlarında çıkan haberleri yalanladı.


DGP’yi 5 ay önce kurduklarını ve partiyi kapatıp da başka partiye yamanma düşünceleri olmadığını kaydeden Ertuğruloğlu, farklı bir siyaset ve anlayışla yola çıktıklarını, kendilerinden alışılagelmiş ve çökmüş siyaset anlayışı beklendiğinin farkında olmalarına rağmen bu oyuna gelmeyeceklerini söyledi.


Ertuğruloğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve DP Genel Sekreteri Bengü Şonya’yı da eleştirdi


DP İLE BİRLEŞME KONUSU


DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, bugünkü bazı basın organlarında yer alan DP ile ilgili haberler üzerine gerçekleri duyurmak için basın toplantısı düzenleme gereği duyduklarını belirtti.


“Sanki bizlerin partimizi kapatıp DP’ye geçme düşüncemiz varmış da DP MYK toplanarak yüzde kaç oranında karşı görüş belirtilmiş diye kamuoyunu yanıltıcı, gerçeklerle bağdaşmayan konu gündeme geldi. Ben gerçekleri anlatmak istiyorum” diyen Ertuğruloğlu, medyada bazı “kalemşörlerin”, siyasi partilerin kendilerini kullanmalarına izin verdiklerini savunarak bundan kendilerinin de rahatsızlık duyduklarını söyledi.


SERDAR DENKTAŞ İLE GÖRÜŞME


DP ile işbirliği konusunun aylar önce parti kurulmadan gündeme geldiğini kaydeden Ertuğruloğlu, bir gün DP Genel Sekreteri Bengü Şonya’nın evinde Serdar Denktaş ile görüşmesinin olduğunu belirtti.


Kendisine o zaman asla kabul edemeyeceğini belirttiği “Gel DP’ye katıl” teklifi yapıldığını ifade eden Ertuğruloğlu, “UBP gibi bir partinin genel başkanlığını yaptıktan sonra Tahsin Ertuğruloğlu’nun başka herhangi bir partinin içerisine bir milletvekili olarak girmesi sözkonusu değil. Bu ne kişiliğimle uyar, ne de benim böyle bir düşüncem olur” dedi.


Kendisinin de o zaman karşı teklif olarak Serdar Denktaş’a kabul etmeyeceğini bile bile DP’nin Genel Başkanlığını bırakmasını ve partiyi kendilerinin devralmasını önerdiğini anlatan Ertuğruloğlu, böylece konunun orada kapandığını kaydetti.


DGP’NİN KURULMASI


Daha sonra 15 Temmuz’da partilerini kurduklarını ifade eden Ertuğruloğlu, DGP’nin mevcut diğer partilerden farklı bir parti olduğunu, alışılagelmiş siyaseti uygulamayacak bir ekip olarak yola çıktıklarını söyledi.


SERDAR DENKTAŞ İLE MECLİSTEKİ DİYALOG


“Şimdi gündeme getirilen sanki biz DP’ye geçmek arzusundaymışız gibi yorumların çıkış nedeni de anlatmak istiyorum” diyen Ertuğruloğlu şöyle devam etti:


“Bütçe görüşmeleri içerisinde bir gün meclis lobisinde otururken Serdar Bey sadece ikimizin kaldığı bir ortamda, bana şunu söyledi: ‘Gel bu yolu birlikte yürüyelim. Ne sen kendi başına bir yere gidebileceksin ne biz kendi başımıza gitmek istediğimiz noktaya gidebileceğiz. Beraber yürüyelim nereye gitsem halk bana bunu söylüyor.’


Hiç beklemediğim bir söylemdi bu. Çünkü benim açımdan DP ile olan olay aylar öncesinde partiyi kurmadan noktalanmıştı. Biz parti kurduktan sonra böyle bir teklifin gelmesine şaşırdım. ‘Ciddi misin’ diye tepki koydum. ‘Ciddiyim’ dedi. Ortam bunu uzun uzadıya konuşmaya uygun olmadığı için ‘sonra yine konuşuruz’ diye konuyu kapattım


Ertuğruloğlu bugün medyada kendisiyle ilgili ‘Her halde sıcak baktı ki bu konu DP MYK’sında birinci gündem maddesi oldu’ şeklinde yer alan Sıcak bakma nitelemesine ciddi tepkisi olduğunu ifade etti.


DENKTAŞ’IN ÖNERİSİ


Ertuğruloğlu, UBP Genel Başkanlığı yaparken Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın kendisini bir ziyaretinde ‘Serdarla beraber yürüyün’ önerisinde bulunduğunu ve kendisinin de bunun Serdar Denktaş ile konuşulması gerektiğini ancak kendisinin aynı yolun yolcusu olduklarına inanmadığını söylediğini anlattı.


“BÜKEMEDİĞİN ELİ ÖPMEK”


“Bu görüşümü korumaya devam ediyorum” diyen Ertuğruloğlu, “Bir kere ben bükemediğim eli öperim’ diyerek cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Eroğlu’nun elini öptüğünü söyleyen bir kişi ile kim olursa olsun koşullar ne olursa olsun aynı yolu yürümem” dedi.


Serdar Denktaş’ın bu söylemi ile seçimlerde tek başına iktidara geleceğini söylediği DP’nin var olma nedenini ortadan kaldırmakta olduğunu savunan Ertuğruloğlu, yanlış ve tehlikeli olarak nitelendirdiği Kıbrıs Türk milliyetçiliği görüşünü savunan bir partide yer almalarının da mümkün olmadığını da vurguladı.


“YAMANMA DÜŞÜNCEMİZ YOK”


Ertuğruloğlu, “DP ile aynı yolu yürümemiz sözkonusu değil” dedi.


DGP’yi 5 ay önce kuduklarını ve partiyi kapatıp da başka partiye yamanma düşünceleri olmadığını kaydeden Ertuğruloğlu, farklı bir siyaset ve anlayışla yola çıktıklarını, kendilerinden alışılagelmiş ve çökmüş siyaset anlayışı beklendiğinin farkında olmalarına rağmen bu oyuna gelmeyeceklerini söyledi.


Tek milletvekili olan bir parti olduklarını ve diğer parti milletvekillerini partiye katma çabaları olmadığını belirten Ertuğruloğlu, kendi kararı ile partiye katılma düşüncesinde olanlarla, bulundukları partiden ayrılma gerekçeleri haklı ise bunu görüşebileceklerini de ifade etti.


ŞONYA’NIN AÇIKLAMALARI


DP Genel Sekreteri Bengü Şonya’nın açıklamalarını da eleştiren Tahsin Ertuğruloğlu, sınıf arkadaşı olması nedeniyle kullandığı ifadelere üzüldüğünü söyledi.


Şonya’nın “parlak çocukları getirmekle sonuç alınmıyor. Bunu gördük. Bunlar DP’den gelen insanlar olmadıkları için kendilerine sunulan imkanlar kalktığında DP’de durmazlar” ifadesini değerlendiren Ertuğruloğlu şöyle dedi:


“Kimi kastettiğine bakmak lazım. Bizi kastettiğine inanmıyorum ama parlak çocuklar ifadesi zamanında partilerinde olup da çeşitli vaatlerle bugün başka partilerde olan arkadaşlarına yönelik ifadeyse kendi bileceği iş. Ama bizleri kastederek bu ifadeyi kullanmışsa teessüf ederim. Benim bildiğim parlak çocuk diye geçinenler kendi parti başkanı ve kendisi olacaktır.”


Serdar Denktaş’ın babası kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın desteğini alarak seçimlere hazırlandığını savunan Ertuğruloğlu, Serdar Denktaş’ın duygu sömürüsü yaptığı ve alışılagelmiş siyaeti uyguladığı iddiasında bulundu.


DGP


DGP olarak Kıbrıs Türk halkına ve KKTC’ye yeni bir sayfa açılması mesajını verme ve bu misyona katkı koyma adına yola çıktıklarını vurgulayan Ertuğruloğlu, başta kendi olmak üzere arkadaşlarının maddi manevi veya siyasi çıkar beklentisi olmadığını söyledi.


Ertuğruloğlu, “Bu partiyi birilerini tatmin etme adına kapatıp da başka bir partiye yamanma düşüncesi sözkonusu değil bize yakışmaz” diyerek, bazı köşeyazarlarına seslendi ve birinci güç olan medyada ellerindeki kalemin kıymetini bilmelerini itibarlarını sarsacak şekilde kendilerini kullandırtmamalarını, konuları araştırmadan yazmamalarını istedi.


ÖRP İLE İŞBİRLİĞİ


İşbirliği yuapma olasılığının ÖRP ile sürdüğünü ve temaslarının bulunduğunu kaydeden Ertuğruloğlu, işbirliğinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği gerçekleşecekse nasıl bir formülle olacağını açıklayacaklarını da söyledi.


Bu haber toplam 1488 defa okunmuştur
Dp ile aynı yolu yürümemiz sözkonusu değil Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans