Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Hedefimiz kalıcı ortaklık kurmak
31 Aralık 2011 Cumartesi Saat 14:20

Eroğlu, Hedefimiz kalıcı ortaklık kurmak

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni yılın, tüm insanlığa, Anavatan Türkiye’ye, ülkeye sağlık ve mutluluk getirmesini diledi.

“Hedefimiz bu adada kalıcı, adil, yaşayabilir yeni bir ortaklık kurmaktır” diyen Eroğlu, sürecin tutsağı olmak istemediklerini de söyledi. Eroğlu, “Sevgili kardeşlerim, Kıbrıs konusunda hak ve hukukumuzu etkin bir şekilde korumak ve başarılı olmak için birlik-beraberliğimizi devam ettirmek, ekonomimizi sağlamlaştırmak, Anavatan Türkiye ile ilişkilerimizi karşılıklı sevgi-sayı çerçevesinde en iyi düzeyde tutmak şarttır” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, sağlık ve mutluluk dileklerinde bulundu ve “22 - 24 Ocak tarihleri arasında New York yakınlarındaki Green Tree’de Kıbrıs konusunda gerçekleştirilecek zirve öncesinde sizlere yeniden hitap edeceğim ancak yeni yıl vesilesi ile kısa bir durum değerlendirmesi yapmakta fayda görüyorum” dedi.

2011 yılına müzakere sürecinde BM Genel Sekreteri başkanlığında yapılan ve kendilerinin önerileriyle ortaya çıkan üçlü zirve toplantılarıyla girdiklerini anımsatan Eroğlu,  “Önemli bir kalp ameliyatı geçirmeme rağmen Ocak’ta yapılan Cenevre zirvesine de en iyi şekilde hazırlanarak katıldık. 2011 yılında biri Temmuz diğeri ise Ekim ayında olmak üzere üç tane üçlü zirve görüşmesi yapılmış ve müzakere süreci ileriye taşınmıştır” diye devam etti.

Eroğlu, Genel Sekreter’in de açıkça ortaya koyduğu üzere bu yıl müzakerelerin altı başlığından bazılarında ilerlemeler kaydedildiğine işaret ederek, tabii ki Kıbrıs Rum tarafının bazı konularda gerekli esnekliği gösterip yerleşmiş Birleşmiş Milletler parametreleri içerisinde kalsaydı, bundan daha iyisini elde etmenin de mümkün olabileceğini vurguladı.

“TÜM AKTÖRLER SÖYLÜYOR”

“Umudum özellikle yürütmenin seçimi ve mülkiyet konularında Rum tarafının 2012 yılı başında BM parametreleri içerisine geri dönmesi ve uzlaşmacı şekilde davranmasıdır” diyen Eroğlu, artık tüm aktörlerin bu sorunun en erken zamanda çözülmesini ve müzakerelerin ucu açık şekilde devam edemeyeceğini söylediğini ifade etti.

Eroğlu, bu anlayış ve müzakerelerin Rum tarafının AB dönem başkanlığı öncesinde artık sonuçlanması gerektiği yönündeki yaklaşımın 2011 yılında iyice yerleştiğine işaret ederek, “Önümüzde çok uzun olmayan bir süre vardır ve Genel Sekreter’e verilen söz çerçevesinde bu sorunun çözümüne odaklanmamız gerekmektedir” dedi.

“BELİRSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN SÜRECİ ZORLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Eroğlu, kendilerinin Kıbrıs Türk tarafı olarak bunu yaptığını ve 2011 yılında da neredeyse masadaki tüm konularda sürekli olarak yapıcı öneriler ortaya koyduklarını belirterek, bu şekilde BM’ye de yardımcı olmaya çalıştıklarını ve bu tavırlarını, önümüzdeki haftalarda da sürdürmek ve bir sonuç alarak Kıbrıs Türk halkının içinde bulunduğu bu belirsizliği ortadan kaldırmak için süreci zorlamaya devam edeceklerini söyledi. Eroğlu, “Biz bu sürecin tutsağı olmak istemiyoruz” ifadesini kullandı.

“Hedefimiz bu adada kalıcı, adil, yaşayabilir yeni bir ortaklık kurmaktır. Biz buna hazırız ve gereğini de yapacağız” diyen Eroğlu, “Sevgili kardeşlerim, Kıbrıs konusunda hak ve hukukumuzu etkin bir şekilde korumak ve başarılı olmak için birlik-beraberliğimizi devam ettirmek, ekonomimizi sağlamlaştırmak, Anavatan Türkiye ile ilişkilerimizi karşılıklı sevgi-sayı çerçevesinde en iyi düzeyde tutmak şarttır” şeklinde devam etti.

Eroğlu, “Siz halkıma verdiğim söz doğrultusunda ülkemizle ilgili tüm gelişmeleri yakından izlemeye, görüş ve düşüncelerimi ortaya koymaya devam ediyorum” diyerek, gelinen noktanın büyük bir başarı olduğunu ancak aşılması gereken ekonomik ve sosyal sorunlar olduğunu da gizleyemeyeceklerini belirtti.

“YENİ BİR ATILIM SÜRRECİNİ BAŞLATMAK ZARURETİMİZ DOĞDU….”

Eroğlu, “Hükümetimize, parlamentomuza, memurumuza, işçimize, esnafımıza, tüccarımıza, iş insanlarımıza, öğretmenimize, öğretim görevlilerimize, sivil toplum örgütlerimize, sendikalarımıza Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hizmetlerinden ötürü teşekkür ederken artık yeni bir atılım sürrecini başlatmak zaruretimizin doğduğunu, bunu hep birlikte yapabileceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Anavatan Türkiye ile yakın çalışma içerisinde yeni bir ekonomik işbirliği protokolü imzalanması gerektiğini dile getiren Eroğlu, 2014 yılı Mart ayında Anavatan Türkiye’den gelecek 75 milyon metreküp suyun, eğer gerekli çalışmaları yapılır, hazırlıklı olunursa Kıbrıs Türkü’nün hatta Ada’nın kaderini olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu suyun gelişi ile birlikte milli gelirin, refah seviyesinin bugünkünün çok çok ötesine geçmesinin söz konusu olduğunu vurguladı.

“KAMU REFORMU BAŞARILMALIDIR”

Eroğlu, Anayasal değişikliklerin artık daha fazla gecikmeden yapılması için adımlar atılması gerektiğini söyleyerek, “Meclis hepimizin içini burkan ve milletvekillerimizi de üzdüğünden emin olduğum tartışmalardan kurtulmalı, Meclis İçtüzüğü, Siyasal Partiler Yasası, Seçim ve Halk Oylaması Yasası yaşadıklarımız göz önüne alınarak çağdaş düzenlemelere tabi tutulmalı” dedi.

“Değerli kardeşlerim, medyada yer alan trafik kazaları, uyuşturucu ve ailevi problemler, soygun, dolandırıcılık, çevre kirliliği ilgili haberleri büyük üzüntü ile okuyorum” diye devam eden Eroğlu, bu sorunların üstesinden gelmenin partiler üstü bir uğraş gerektirdiğini, beraber çalışılarak, birlik ve destek olarak bu sorunların üstesinden gelinmesi gerektiğini kaydetti. Eroğlu, trafik kazalarının önlenmesinin başlıca yolunun ise dikkatli araç kullanmak ve kurallara uymaktan geçtiğini da dile getirdi.

Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur
Eroğlu, Hedefimiz kalıcı ortaklık kurmak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans