Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefkoşa Belediyesi süresiz grev başlattı
03 Ocak 2012 Salı Saat 14:18

Lefkoşa Belediyesi süresiz grev başlattı

Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’te örgütlü bazı çalışanlar Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’de süresiz grev başlattı.

BES Başkanı Savaş Bozat grevin, “kadrosuz çalıştırılan kişilerin toplu iş sözleşmeleri ve 13. Maaş uygulamasından faydalanamaması ve daha önce 15 Kasım’da yapılan protokole aykırı olarak, geçen  1 buçuk aylık sürede kadrolama işlemlerinin başlatılmaması”  nedeniyle yapıldığını söyledi.


Bozat BRT ve TAK’a yaptığı açıklamada artık belediye başkanına güvenlerinin kalmadığını ve greve başladıklarını açıklayarak, “kapıyı açık tutup masaya otururlarsa biz çözüme hazırız” ifadelerini kullandı.


BULUTOĞLULARI


LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ise yaptığı basın toplantısında Belediye bünyesinde kadrolu çalışan personelin (Bayram, 1 Mayıs, kıyafet vs.) 13. Maaş da dahil olmak üzere tüm ödeneklerinin tamamıyla ödendiğini ifade ederek, bir personelin bu haklardan faydalanabilmesinin ancak kadrolanması şartıyla mümkün olabileceğini söyledi.


“KADROLANINCA ALIRLAR”


Greve giden kişilerin geçici statüdeki 187 geçiciden oluştuğunu ifade eden Bulutoğluları, sendikanın işaret ettiği 31 Aralık 2011 tarihine kadar bu kişilerin kadroya girmeleri halinde dahi 13. Maaş hakkından faydalanamayacakları, bu haktan faydalanmak için belli bir süre kadrolu olarak çalışmak gerektiğini anlattı.


İki işte birden çalışanlar, vukuatı bulunanlar vs. gibi sorunlu kişilerin işten durdurulması gerektiğini fakat bunun Belediye Personel Yasası olmaması dolayısıyla yapılamadığını da söyleyen Bulutoğluları, 2 ay önce bu kişileri ayırmaya başladıklarını fakat yılbaşı öncesi kimsenin işine son vermek istemediklerini ifade etti.


Belediyenin ancak yasaların elverdiği kadar kişiyi işte tutabileceğinin altını çizen Bulutoğluları, yeni seçilen BES sendikası yönetimini, “heyecan içerisinde, alakası olmayan şekilde acemice davranmakla” suçladı.


“VOYVODALIK”


BES’in bugün kapılara adam koyup vezneleri dahi durdurarak yaptığı grev şeklini “ voyvodalık” olarak niteleyen Bulutoğluları, bu tip bir eylem şeklini tasvip etmediklerini ve taviz vermelerinin söz konusu olmadığını da bildirdi.


Belediye Personel Yasasının daha önce olmadığını ve kendisinin bu yasayı geçirerek memur statüsünde çalışanları kadroladığını söyleyen Bulutoğluları, geçici olarak işe alınan işçilerin de işlerini doğru yapmaları, düzgün çalışmaları, işlerine sıkı sıkıya bağlı olmaları gibi kriterlere bakılarak ayrılacağını ve ona göre “zorunlu işten durdurmalara” gidileceğini söyledi.


Bulutoğluları bu çalışmanın halen daha sürdüğünü ve tespitlerin devam ettiğini ve işçilerden iyi olanlarının seçilip yasal mevzuatın elverdiği ölçüde kadroya geçirileceğini ifade etti.


Bulutoğluları bugünkü grevi “siyasi beklenti çerçevesinde ve kendisini yıpratmaya yönelik” olarak niteledi.


Bu arada saat 11.00 sıralarında Bulutoğluları BES yetkililerini toplantıya çağırdı ve toplantı sonrası basına bilgi verileceğini söyledi.

Bu haber toplam 12420 defa okunmuştur
Lefkoşa Belediyesi süresiz grev başlattı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans