Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyas Erdoğanla görüşürsem beni anlayacaktır
03 Ocak 2012 Salı Saat 22:07

Hristofyas Erdoğanla görüşürsem beni anlayacaktır

Rum lider Hristofyas, Başbakan Erdoğanla yüz yüze görüşmek istediğini söyledi.

NTV'ye özel açıklamalar yapan Rum yönetimi lideri, tezleri ve kendisiyle ilgili yanlış bilgilendirildiğini ileri sürdüğü Başbakan Erdoğan'la yüz yüze bir görüşme yapmak istediğini söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır süren müzakere süreci ve kısa süre sonra New York'ta gerçekleşecek zirve.


Kıbrıs sorununa çözüm aranan masanın bir ucunda oturan Rum yönetimi lideri Hristofyas, NTV Lefkoşa Temsilcisi Selim Sayarı'nın sorularını yanıtladı.


Mehmet Ali Talat ile Derviş Eroğlu arasındaki farklılıklara dikkat çeken ve Eroğlu'nu suçlayan Hristofyas, Başbakan Erdoğan'a da bir mesaj yolladı: Gizli dahi olsa yüz yüze görüşelim ve benden dinlesin...


Sözlerine, Türkçe olarak, "İyi akşamlar. İyi yıllar dilerim" şeklinde başlayan Hristofyas, 3 yıldır devam eden müzakerelerin geldiği nokta konusunda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu hedef aldı. Hristofyas, çeşitli anlaşmazlıklara rağmen bir önceki cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la sağlanan ilerlemenin devam etmesi beklentisi içinde olduklarını ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi.


TALAT VE EROĞLU FARKI!


Hristofyas, "Talat'la iki bölgeli, iki toplumlu, iki toplumun siyasi eşitliğini güvence altına alan bir çözümü hedefliyorduk. Tek egemenliği, tek uluslararası kimliği, tek vatandaşlığı olan bir devlete ulaşmak için; bir merkezi yönetim ve iki federal birimden oluşacak eşit bir çözüme ulaşmayı hedefliyorduk.


Sayın Eroğplu sürekli olarak merkezi yönetimin yetkilerinin azaltılmasını bu yetkilerin federasyonu oluşturan birimkere aktarılmaısnı istiyor. Ve bu da ne yazık ki, bir devlet yerine iki ayrı devlet anlamına geliyor" dedi.


"ASIL ADADAKİ TÜRKLER TEHLİKEDE"


Eroğlu'nun tutumunun Kıbrıslı Türkler, Rumlar ve Türkiye'nin çıkarına olmadığını ileri süren, adaya taşınan nüfus nedeniyle asıl Kıbrılı Türklerin tehlikeyle karşı karşıya olduğunu iddia eden Hristofyas, "Kıbrıs'ta bir küçük Türkiye ya da Yunanistan oluşturma yolunda hareket etmemeliyiz" dedi.


"ERDOĞAN NASIL BİLGİLENDİRİLİYOR?"


Kıbrıs Rum toplumu açısından Annan planının içerdiği hususlardan daha kötü bir planının kabul edilmesinin söz konusu olmadığını belirten Hristofyas, sağlık problemleri nedeniyle şifa dilediği Başbakan Erdoğan'a seslendi:


"Ben sayın Erdoğan'la biraraya gelmek istediğimi pekçok kez ifade ettim. Ancak sayın Erdoğan, gayri resmi olarak dahi bizimle görüşmeyi reddediyor. Ben şahsen ikimizin gizli dahi olsa yüzyüze görüşmesini dilediğimi belirttim. Bizim tezlerimize ilişkin nasıl ve nerelerden bilgilendirildiğini bilmiyorum. Ne derece doğru ve güvenilir şekilde bilgilendirildiğini de de bilmiyorum.


"GÖRÜŞÜRSEK ANLAYACAKTIR"


Kendisiyle görüşmemizde, benim başkanlığım dönemindeki gerçek tezlerimizin, Kıbrıs Türk yurttaşlarına yönelik düşüncelerimizin neler olduğunu dile getirmek istiyrum. Ve inanıyorum ki kendisi de benim gerilim ve zıtlaşma yanlısı bir insan olmadığımı anlayacaktır.


Görünen o ki Türkiye liderliği, Kıbrıs Rum yurttaşlarımızz sempatiyle ve iyi gözle bakmamakta. Çağdaş bir Türkiye, çağdaş bir siyasi liderlik; madem ki AB'ye girmeyi hedefliyor, bu şekilde davranmaya devam edemez."

Bu haber toplam 1536 defa okunmuştur
Hristofyas Erdoğanla görüşürsem beni anlayacaktır Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans