Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyas, Görüş ayrılıkları devam ediyor
04 Ocak 2012 Çarşamba Saat 17:06

Hristofyas, Görüş ayrılıkları devam ediyor

Hristofyas, bugünkü liderler görüşmesinin ardından Rum Başkanlık konutuna dönüşünde yaptığı açıklamada, “görüş ayrılıklarının devam ettiğini ve tarafların; kendilerini ve görüşlerini tekrarladıklarını” ifade etti.

Rum tarafının ileriye gitme konusunda hazır olduğunu savunan Hristofyas, “ancak taraflardan birinin diğerine kendi iradesini (isteklerini) empoze etmeyeceği, istemeyeceği koşuluyla...” ifadesini kullandı.


Görüşlerinin net olduğunu ve Rum kesimi tarafından Türk basınına açıklamalarda da bulunulduğunu dile getiren Hristofyas, “Hem Türkiye’ye hem de Sayın Eroğlu’na yönelik olarak yeniden ifade etmiş olduğum görüşleri biliyorsunuz” şeklinde konuştu.


“Ödün vermek değil de, üzerinde uzlaşılanlara geri dönmenin; karşı tarafa kalmış bir şey olduğunu” savunan Hristofyas devamla, “Kıbrıs Türk tarafı çarpıtsın diye, üzerinde uzlaşılan şeyleri yeniden revize edemeyeceklerini ve Kıbrıs Türk tarafının pozisyon değiştirdiği şeylerin üzerinde uzlaşı bulma arayışına girmelerinin mümkün olmadığını” öne sürdü.


“Durum budur” diyen Hristofyas, “Her halükarda cazip değil” diye konuştu.


Tarafların danışmanları arasında şu an, yarın akşam Pile’de gerçekleştirilecek olan yemeğe ilişkin prosedürel konuların da ele alınmakta olduğunu sözlerine ekleyen Hristofyas, bu konuda ortada bariz bir sorun olmadığını ifade etti.


Demeç verdiği Türk basınının kendisini “bir sonraki görüşmelerde ilerleme yaşanmazsa, Green Tree görüşmesinin yapılması için bir sebep yoktur” demiş gibi gösterdiğinin işaret edilmesi üzerine Hristofyas, “Gitmek için bir sebep yoktur değil; ne yapmak için gideceğiz? Yeniden kendimizi tekrarlamak için mi? manasında, Green Tree’deki görüşmenin bir anlam ifade etmeyeceğini söyledim” dedi.


Rum kesiminin böyle bir durumda Green Tree’ye gitmeyi kabul etmeyeceğini söylemediğini vurgulayan Hristofyas, devamla “Niçin gitmeyi reddedelim ki” ifadesini kullandı.


“Tabi ki gideceğiz ve orada da görüşlerimizi ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin istek ve irademizi dile getireceğiz” diyen Hristofyas, Green Tree görüşmesiyle ilgili olarak kullandığı “bir anlam ifade etmeyecek” söyleminin yanlış yorumlanmasını istemediğini sözlerine ekledi.


Tarafların görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarıyla ilgili olarak görüşler ortaya koyacaklarının doğru olup olmadığının sorulmasına karşılık “doğrudur” diyen Hristofyas, henüz böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ve Green Tree için hazırlanmakta olduklarını belirtti.

Bu haber toplam 11069 defa okunmuştur
Hristofyas, Görüş ayrılıkları devam ediyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans