Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asgari ücret ne kadar olacak ?
05 Ocak 2012 Perşembe Saat 11:46

Asgari ücret ne kadar olacak ?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bu yılın ilk asgari ücretini belirlemek için bugün toplandı.

İhtiyat Sandığı’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin de katıldığı toplantıya işçi tarafını temsilen Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR - İŞ) Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, işveren tarafını temsilen sendika temsilcisi Mustafa Aroğlu katıldı. Hükümet kanadınıysa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Metçaoğlu başkanlık etti.


ÜNVERDİ


Toplantının başında basına açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, işveren ve çalışanların ülke için önemine işaret ederek, ülkenin gerçeklerinin de göze alındığı sağlıklı bir çalışma yapılmasını diledi.


Ünverdi konuşmasında, “Çalışanlarımız çok şeyi hak ediyor, fakat ülkenin şartlarını da göz önüne almamız gerekiyor ki sağlıklı bir neticeye ulaşabilelim” diyerek, toplantının ülke, çalışanlar ve ekonomi için hayırlı olmasını diledi.


Ünverdi, toplantıda oluşacak sağlıklı kararlara her zaman saygılı olacaklarını, önemli olanın; ülke ve çalışma hayatı için olumlu sonuçlar çıkması olduğunu söyledi.


AROĞLU


İşverenler Sendikası temsilcisi Mustafa Aroğlu da, ülkede çalışma barışının bugüne kadar devam ettiğini ve işçi ile işverenin bir aile ortamı içinde çalıştığını kaydetti.


Gelecek önerileri tartışmaya hazır olduklarını belirten Aroğlu, toplantıya, ticaret ve sanayi odaları yanında müteahhitler birliği, turizm örgütleri ile Ekonomik Örgütler Platformu’nun özünden geçmiş bilgilerle ve düşüncelerle masaya oturduklarını ve sektörü temsil ettiklerini söyledi.


Toplantıya, ülkenin geleceği için doğru kararlar alınması için geldiklerini kaydeden Aroğlu, asgari ücretin istismara açık bir konu olması nedeniyle uzun süre istismar edildiğini ve bu konuda bilimsel yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.


Harçların ve bir takım ödemelerin asgari ücrete endekslendiğini söyleyen Aroğlu, “Bunlardan artık kurtulmamız gerekir” şeklinde konuşarak, bugün iyi bir değerlendirme yapılması ve sonucun KKTC’ye hayırlı olmasını diledi.


LATİFOĞLU


İşçi tarafını temsilen toplantıya katılan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR - İŞ) Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da konuşmasında, Aroğlu’nun sözlerine atıfta bulunarak “Bugün bir öneri değil, aslında bir hukuk devleti miyiz değimliyiz, öncelikle onun kararının verileceğini düşünüyorum. Asgari ücret yasa ile belirlenir, yasa; ne amaçla kimin için olacağını belirlerken, bunun hangi verileri dikkate alacağını da düzenlemiştir” şeklinde konuştu.


DPÖ ile Ticaret Dairesi’nin sunduğu verilerin dikkate alınmasını geçen yıldan kabul ettiklerini ifade eden Latifoğlu, asgari ücretin belirlenmesinin bu temellere oturtulmasının bugüne kadar mümkün olmadığını ama bugün bu noktaya ulaşılmasını dilediklerini söyledi.


Latifoğlu, “Bir hukuk devleti miyiz değimliyiz yoksa geçmişte olduğu gibi herkes değişik birçok gerekçeyi ortaya koyarak bir rakama mı ulaşmaya çalışacak, onu göreceğiz... Ayrıca DPÖ temsilcilerinin de kendi ortaya koydukları verilerin hilafına bir duruş sergileyip sergilemeyeceğini de görmek istiyoruz” dedi.


Latifoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye sadece işverenlerin değil çalışanların da durumunu dikkate alması gerektiğini söyleyerek, Asgari Ücret’in 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek şekilde sonuca ulaştırılması, bunun için gerektiği takdirde Cumartesi ve Pazar da çalışmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Asgari Ücret Tespit Komisyonu işçi, işveren ve bakanlığın belirlediği 5’er üye olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.


KKTC’de asgari ücret halen brüt 1300 TL olarak uygulanıyor.

Bu haber toplam 1950 defa okunmuştur
Asgari ücret ne kadar olacak ? Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans