Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girne de Tecavüze 4 yıl hapis
05 Ocak 2012 Perşembe Saat 14:10

Girne de Tecavüze 4 yıl hapis

Girnede Yabancı uyruklu vatandaşa Tecavüze kalkıştı, polise vurup firar etti, mahkeme cezasını verdi

Girne’de yabancı uyruklu bir kadına tecavüz etme girişiminde bulunmak suçundan tutukluyken, polise vurarak firar eden ve Haspolat yakınlarında yakalanan Ayhan Aydın, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı ve dün 4 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.


Kararı Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bahar Saner, son yıllarda ülkemizde, kadına, namusa ve ahlaka aykırı suçlarda artış olduğuna dikkat çekerek, bu tür cinsel suçların, bir bireyin mahremiyetine, kişiliğine, fiziksel ve ruhsal varlığına ve çevresine karşı işlenen, cinayetten sonraki en ağır suç olduğuna vurgu yaptı.


1 yıl sonra gelen karar


Ayhan Aydın, tecavüze teşebbüs ettiği suçtan tam bir yıl sonra mahkum oldu.
Ayhan Aydın, 4 Ocak 2011 tarihinde gece geç saatlerde, Girne’de bir apartman dairesine gizlice girerek, yatağında uyuyan yabancı uyruklu bir kadının ırzına geçmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla yakalanmış, yurtdışına kaçma ihtimali göz önünde bulundurularak yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmişti.
Sanık Aydın, tutukluluk ve ilk tahkikat duruşmaları için mahkemeye götürüldüğü bir gün, cezaevi aracında beklediği sırada, tuvalet ihtiyacı olduğunu bahane ederek, görevli polis memuruyla tuvalete gitmiş, tuvalet ihtiyacını yapması için ellerindeki kelepçesi çözülünce, polis memurunu darp ederek kaçmıştı. Aydın, firardan kısa süre sonra Haspolat’ta yakalanmıştı. Sanık Ayhan’ın “firar” suçu ise daha sonra görüşülecek.


“Cinayetten sonra en ağır suç”

Bahar Saner başkanlığında, Kıdemli Yargıç Türkay Saadetoğlu ve Yargıç Musa Avcıoğlu’ndan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti adına Ayhan Aydın’la ilgili kararı okuyan Başkan Bahar Saner, cinsel suçların, bir bireyin mahremiyetine, kişiliğine, fiziksel ve ruhsal varlığı ile çevresine karşı işlenen, cinayetten sonraki en ağır suç olduğuna vurgu yaptı. Saner, cinsel suçlar arasındaki en ağır suç olan “ırza geçme” suçunun ömür boyu hapislik, sanığın mahkum olduğu “ırza geçmeye teşebbüs” suçunun ise 10 yıla kadar hapislik cezası öngören bir suç olduğuna değindi.


“En savunmasız halinde yakaladı”


Sanık Ayhan Aydın’ın, işlediği suçun meydana geliş şeklinin oldukça vahim olduğuna vurgu yapan Saner, sanığın geceleyin, bir başkasına ait konuta girme izni olmadan, açık pencereden girdiğini ve müşteki olan kadını, en savunmasız yer olan yatakta ve uyur vaziyette yakaladığını kaydetti. Sanığın, müşteki olan kadını kötü emellerine malzeme yaparak, pijamasını indirip, onunla cinsi münasebette bulunmaya teşebbüs ettiğini belirten Saner, sanığa karşı direnen kadının, yüzüne vurarak darp edip, kulak zarının yırtılmasına neden olduğuna dikkat çekti.
Son olarak davayla ilgili olarak ağırlaştırıcı hususların yanında hafifletici nedenleri de göz önünde bulundurduklarını ifade eden Başkan Bahar Saner, sanık Ayhan Aydın’ı mahkum olduğu davalardan 4 yıl hapis cezasına çarptırdıklarını açıkladı.

Bu haber toplam 13410 defa okunmuştur
Girne de Tecavüze 4 yıl hapis Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans