Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Anlaşma için canla başla çalışıyoruz
07 Ocak 2012 Cumartesi Saat 14:48

Eroğlu, Anlaşma için canla başla çalışıyoruz

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin (KTSYD) “Sporun Vizyonu” konulu eğitim semineri bugün Cratos Premium Otel’de başladı.

Seminerin açılışına, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KTSYD Başkanı Ogün Gençkaçmaz, TSYD Başkanı Esat Yılmaer, bazı üst düzey yetkililer, federasyon başkanları ve spor yazarları katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmalarıyla başlayan seminerde konuşmaların ardından; yerel yönetimlerin spora yaptığı katkılar, spor yazarlığı, sporda kalite yönetimi ve medya konularında gerçekleştirilen oturumlarla sporun sorunları, çözüm önerileri ve sponsorluk  konuları masaya yatırıldı.


SEMİNER YARIN SONA ERECEK


Yarın sona erecek seminerin ilk gününde, başkanlığını KTSYD Asbaşkanı Çelen Oben’in yaptığı; “Yerel Yönetimlerden Kulüplere Uzanan Spor Köprüsü” konusunda yapılan ilk oturumda, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ve Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal konuşma gerçekleştirdi.


Öğle yemeği arasından sonra saat 14:30’da başkanlığını KTSYD Dış İlişkiler Sorumlusu Omaç Başat’ın yaptığı; “Spor Yazmak mı? Yapmak mı?” oturumunda da Spor Hekimi Dr. Hikmet Yücel ile Uzman Diyetisyen Özge Taşker konuştu.


Seminerin ilk günü başkanlığını KTSYD Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Bolkan’ın yaptığı; “Sporda Toplam Kalite Yönetimi ve Medya” oturumunda da YDÜ BESYO Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazım Burgul konuşma gerçekleştirdi.


Seminer, yarın saat 10:30’da başkanlığını KTSYD Genel Sekreteri Kamil Kolcu’nun yapacağı; “Altyapılarda İnleyen Nağmeler” oturumuyla sona erecek.


Bu oturumda da Voleybol Antrenörü Emin Özkalp, Futbol Teknik Direktörü Ahmet Ogan Yenicami Akademi Koordinatörü Osman Emiroğlu ve Tenis Antrenörü Yusuf Yönlüer konuşacak.


EROĞLU: "KURUMLAR VE ŞİRKETLERDEN SPORA KATKI BEKLİYORUZ"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, KTSYD’nin bu yıl 3.’sünü gerçekleştirdiği eğitim seminerinin ülke sporuna hayırlı olmasını dileyerek, katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.


Ülke sporunun gelişebilmesi için bu tür seminerlerin gerekli olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu konuda sponsorluğun da büyük önem taşıdığını kaydetti.


Sporla ilgili örgütlerin düzenlediği etkinliklerde kendisinin sürekli olarak kurum, kuruluş ve büyük şirketlere spora katkı yapmaları yönünde çağrıda bulunduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, ancak bu çağrıya az sayıda katılım olduğunu söyledi.


“Çok şükür artık ülkemize her geçen gün yatırım yapan şirketlerin sayısı artmakta. Bu şirketlerin iş yanında KKTC sporunun gelişimine de katkı yapmaları gerekir” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, ambargoların gün gele kalktığı vakit katkıların dış dünya ile yapılacak temaslarda yarar getireceğine dikkat çekti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, kendisinin AB yetkilileriyle yapmakta olduğu temaslarda sürekli olarak spor ambargosunu gündeme getirdiğini belirterek, görüşmelerde konuyla ilgili şikayetleri açık ve net şekilde dile getirdiğini vurguladı.

GREENTREE ZİRVESİ…

“Bir anlaşma olabilmesi için biz canla başla çalışıyoruz, ama anlaşmaya varabilmek sadece bize bağlı değil. Masada öneri yapan, bunları daha ileri götüren taraf biz, ama oturduğu yerden kalkmak istemeyen, bir adım dahi atıp da tartışma veya al - ver şansı bırakmayan karşı taraf oluyor. Zaman içerisinde sanıyorum bu barikatlar da yıkılacaktır” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 22 - 24 Ocak tarihlerinde Greentree’de gerçekleşecek zirvede büyük beklentileri olduğunu, burada mesafe katetmenin veya önlerini görmenin mümkün olacağını söyledi.


TATAR: "SPONSORLUK ÖNEMLİ"


Maliye Bakanı Ersin Tatar ise konuşmasında, ülke sporunun gelişiminde eğitici seminerlerle sponsorluğun büyük önem taşıdığını söyledi.


Sponsorluk Yasası'na büyük önem veren hükümet ile bakanlığın, spora katkı yapan kurum kuruluşların, bu yöndeki giderlerinin vergide indirime tabii tutulduğunu dile getiren Tatar, kurum ve kuruluşlara çağrı yaparak, sporun gelişimine katkı koymalarını istedi.


Bakan Tatar, hükümet olarak, spora katkı çerçevesinde Yenicami ile Çetinkaya kulüplerine Metehan’da arazi tahsis edeceklerini belirterek, bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.


DÜRÜST: "2012 TESİSLEŞME YILI OLACAK"


Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de yaptığı konuşmada, KTSYD’nin kamuoyu ve bakanlıkla olan mevcut ilişkilerinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.


“Yapıcı, uzlaşıcı ve geliştirici yaklaşımlarla oldukça önemli adımlar atmaktasınız. Spor yazarları, Kıbrıs Türk spor camiasına yön veriyor, hatta spor politikalarına bir anlamda şekillendiriyor” diyen Bakan Dürüst, derneğin okul sporları konusunda bakanlığa yönelttiği eleştirilere olumlu baktıklarını kaydetti.


Bakanlığın bu kapsamda okul müdürleri, beden öğretmenleri ve spor yazarlarıyla birlikte sporun altyapısına şekil vermek amacıyla toplantılar düzenleyeceğini, bu çerçevedeki ilk toplantıyı Pazartesi günü gerçekleştireceklerini vurguladı.


Dürüst konuşmasının sonunda 2012’nin sporda tesisleşme yılı olacağına da işaret etti.


GENÇKAÇMAZ


KTSYD Başkanı Ogün Gençkaçmaz da konuşmasında, bu yıl 3.’sünü gerçekleştirdikleri eğitim seminerinin ülke sporuna hayırlı olmasını dileyerek,  düzenlemekte oldukları organizasyonlarla sporun tüm branşlarının sorunlarını çözmeyi hedefledikleri kaydetti.


Gençkaçmaz, seminere katkı koyan tüm sponsorlara teşekkürlerini sunarak, bunun spora katkı yanında kuruluşların derneğe duyduğu güveni gösterdiğini söyledi.


YILMAER


TSYD Başkanı Esat Yılmaer de yaptığı konuşmada, KTSYD’nin eğitim seminerinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, sonuçlarının ülke sporuna hayırlı olmasını diledi.

Yılmaer, KKTC’nin Türkiye ile her alanda olan mevcut işbirliği ile birlikteliğin spor alanında da devam ettiğini söyledi.

Bu haber toplam 1591 defa okunmuştur
Eroğlu, Anlaşma için canla başla çalışıyoruz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans