Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrenciler atılan arkadaşları için eylem yaptı
08 Ocak 2012 Pazar Saat 15:20

Öğrenciler atılan arkadaşları için eylem yaptı

Türkiye’de Ak Parti (AKP) karşıtı eylem yaptıkları için tutuklanan öğrencilere destek vermek isteyen bir grup öğrenci dün Lefkoşa’da eylem yaptı.

Aralarında Kıbrıslı Gençlik Platformu, Yakın Doğu Üniversitesi Kolektif Öğrenci Mücadelesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğrenci İnisiyatifi, Aktivist Düşünce Topluluğu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu Öğrenci İnisiyatifi ve Liseli Gençlik’in bulunduğu altı topluluğun üyeleri dün eski Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) binası önünde toplandı.


Şiddeti kınadılar


TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Temmuz 2011’de ülkemizi ziyareti sırasında KTHY binası önünde eylem yapan Kıbrıs Türk halkına polis tarafından orantısız güç uygulanmasına yeniden dikkat çekmek için burada toplandığını vurgulayan öğrenci grubu daha sonra Köşklüçiflik güzergâhını kullanarak TC Elçiliği’ne yürüdü.
“Arkadaşın tutuklu haberin var mı?, “Tutuklamalar, soruşturmalar, baskılar bizi yıldırmaz” gibi pankartlarla yürüyen gençler, davul eşliğinde şarkılar söyledi, sloganlar attı.


Sessizce dağıldılar


KKTC Meclisi önünde polisin yoğun güvenlik önlemiyle karşılaşan gençler TC Elçiliği’ne yürüyemedi.


AKP yönetiminin kararıyla tutuklanan öğrencilere destek vermek isteyen gençler basın bildirisini meclis yakınındaki Şehitler Abidesi önünde okudu.


Yaklaşık 60 kişiden oluşan grup basın bildirisinin okunmasının ardından şarkılar söyleyerek ayrıldı.


Gençler eylemlerine askeri hapishanenin bulunduğu Hamitköy’de devam etti.


Öğrenci topluluğu üyeleri, vatani görevinin resmi olarak bir gün önce askerde yaşadıklarını kaleme alan ve bunu yazılı basında paylaştığı için yargılanıp, askeri cezaevine konan Halil Karapaşaoğlu’na destek verdi.

Bu haber toplam 1834 defa okunmuştur
Öğrenciler atılan arkadaşları için eylem yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans