Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rauf Denktaşın hayati tehlikesi yok
09 Ocak 2012 Pazartesi Saat 19:02

Rauf Denktaşın hayati tehlikesi yok

İshal nedeniyle dün gece YDÜ Hastanesi’ne götürülen Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın durumunun iyi olduğu, hayati tehlikesi bulunmadığı belirtildi. Denktaş, ishali durduğunda ve doktorları kendisini göndermeyi uygun bulduklarınd

Kurucu Cumhurbaşkanı’nın sağlık durumu hakkında bilgi vermek amacıyla bugün öğleden sonra YDÜ Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Hastane Başhekimi Dr. Sevim Erkmen,   Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tümay Sözen ile hastanenin yönetim kurulu üyelerinden Ahmet Savaşan katıldı.


Hastane Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, Denktaş’ın ishali nedeniyle bazı sorunlar yaşadığını ve dün gece 23.50’de hastaneye getirildiğini, dahiliye, kardiyoloji, nöroloji enfeksiyon hastalıkları doktorları gözetiminde tetkiklerinin yapıldığını ve tedavisine başlandığını söyledi. Erkmen, bugün itibarıyla Kurucu Cumhurbaşkanı’nın hayati tehlikesi bulunmadığını belirtti.


Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu ise, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın, dün gece acil ünitesine müracaat ettiğini, o sırada genel durumunun iyi olduğunu, nörolojik açıdan ilişki kurulabildiğini söylenenleri uyduğunu, beyin tomografisinde değişiklik gözlenmediğini, dahili yönden ve ishali açısından tıbbi tetkiklerinin yapıldığını ve dahiliye bölümüne sevk edildiğini kaydetti.


İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tümay Sözen ise, sorunun daha ziyade dahiliyeyi ilgilendirdiğini, aldıkları hikayeye göre yılbaşından beri bu durumun takip edildiğini, Girne Askeri Hastane’den doktorların da takipte olduğunu ve istişare ettiklerini kaydetti.


Sözen, ishalden dolayı bir sıvı kaybı olduğunu, sorunların bir kısmının bundan kaynaklandığını, çünkü sıvıyı yerine koymaları sonucunda şuur durumunun daha iyi olduğunu kaydetti. Sözen şöyle devam etti:


“Şu an durumu oldukça iyi, sabahtan beri kendisiyle konuşuyoruz. Ben dersten geldim az önce ama arkadaşlarım gayet iyi dediler. Tansiyonu, yani vital bulgular dediğimiz yaşam bulguları gayet stabildir. Tabii ishal nedeniyle kaybetmiş olduğu sodyum, potasyumu yerine koyuyoruz.  Şeker regülasyonu iyidir.”


Sözen, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın yemeğini yediğini belirterek, gülerek “hatta bazılarını beğenmiyor” dedi. Sözen şu anda durumunun iyi olduğunu, hayati bir tehlike görmediklerini ancak yaşı nedeniyle her zaman, her şeyin olabileceğini, “inşallah onu bu sefer de taburcu edeceklerini” söyledi.


İSHALİN NEDENİ ANLAŞILAMADI


Sözen, “ishali kesildi mi” şeklindeki soru üzerine, şöyle dedi:


“Hayır çünkü ishalin sebebini çok iyi anlayamadık. Daha önceki yatışlarında da olmuştu burada yatarken. Çok sebepler olabilir bunun altında. Aldığı ilaçlar var. Diyabeti var, buna bağlı olabilir. Bir enfeksiyon kaynağı var mı? buna karşı her türlü tetkik yapılıyor. Böyle bir şey bulunursa buna bağlı bir tedavi verilebilir. Dün akşam çok kısa süre ateşi çıktığı için ishalle biraz da ampirik diyeceğiz. Muayeneleri yapılmış, antibiyotik yapılmış ancak gereken kültürleri yapılıyor.”


Sözen, ne zaman taburcu olacağına ilişkin bir soru üzerineyse, “Biz doktorlar hiç bir zaman böyle bir şey söylemeyi sevmeyiz. En azından ben sevmem. Kendisini göndermeye uygun bulduğumuzda tabii ki gidecektir. İshali hala biraz devam ediyor. Öğleden sonra daha uygun şartlar olduğunu öğrendim. İshal durursa iş halledilmiş olur. Oral olarak da ilaçlarını alıyor.”

Bu haber toplam 1467 defa okunmuştur
Rauf Denktaşın hayati tehlikesi yok Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans