Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mayıs a kadar deniz seferleri yapılmayacak
12 Ocak 2012 Perşembe Saat 15:55

Mayıs a kadar deniz seferleri yapılmayacak

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle Girne-Taşucu arasındaki deniz otobüsü seferlerine ara veren Fergün Denizcilik Şirketi, mevcut şartlarda mayıs ayına kadar seferlere başlamalarının zor göründüğünü açıkladı.

Fergün Denizcilik Genel Müdürü Niyazi Güvenir, deniz yoluyla yolcu taşımacılığının çıkmaza girdiğini, bu şartlarda faaliyetlerini sürdürmelerinin zor olduğunu belirterek, devletten yardım beklediklerini söyledi.


Yolcu sayısındaki düşüş, hava koşulları ve dövizdeki artışa bağlı olarak maliyetlerin artması nedeniyle 1-20 Ocak tarihleri arasında deniz otobüsü seferlerini askıya aldıklarını yineleyen Güvenir, 20 Ocak’tan sonra şubat tatili dolayısıyla öğrencilerin gidiş-gelişlerine yardımcı olmak için kısa süreliğine seferlere başlayabileceklerini kaydetti.


Güvenir, “Seferlere başlasak bile bir hafta kadar yapabileceğiz. Bu ekonomik şartlar sürdükçe ve devlet de el atmadığı müddetçe büyük olasılıkla seferlerimizi mayıs ayına kadar askıya alacağız” şeklinde konuştu.


Konunun günlerdir basında da yer almasına rağmen devlet yetkililerinden ve özellikle Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı’ndan ilgi görmediklerinden yakınan Güvenir, “Bakan bize randevu da vermiyor” dedi.


Şirket, hükümetten sektöre akaryakıt sübvansiyonu, liman giriş çıkış vergilerinin TL alınması, KKTC bayraklı gemilere indirim oranının arttırılması ve gemilerle ilgili olarak gümrük memurlarının ek mesailerinin devlet tarafından ödenmesi talebinde bulunmuştu.


Girne-Taşucu güzergahında yolcu taşımacılığı yapan tek şirket olan Fergün Denizcilik’in seferlerini askıya aldığı  1 Ocak’tan beri bu güzergahta yolcu seferi yapılmıyor, yük gemileri ise seferlerini sürdürüyor.


Güvenir, deniz otobüsü seferlerinin yeniden başlatılıp  başlatılmayacağına yapılacak değerlendirmenin ardından ileri günlerde karar verilerek açıklanacağını da ekledi.

Bu haber toplam 1608 defa okunmuştur
Mayıs a kadar deniz seferleri yapılmayacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans