Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaş ın doktorları, Ümitliyiz
12 Ocak 2012 Perşembe Saat 19:30

Denktaş ın doktorları, Ümitliyiz

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın karaciğer, böbrek ve kalbinde yetmezlikler baş gösterdiği ve durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı.

İshale bağlı sıvı ve elektrolit kaybı nedeniyle 8 Ocak gecesi hastaneye kaldırılan Denktaş’ın sağlık durumuyla ilgili akşam saatlerinde basın toplantısı düzenleyen YDÜ Hastanesi doktorları, çeşitli organlarında fonksiyon bozuklukları ortaya çıkan Denktaş’ın tedavisinin sürdüğünü ve ümitli olduklarını belirttiler.


Doktorlar, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın, daha öncekiler gibi bu seferki sağlık problemlerini de atlatması ümidini dile getirdi ve ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayarak, bunun olumlu sonuçlarını görmeyi diledi.


ERKMEN: “İYİ AMA CİDDİ”


Basın toplantısında konuşan Hastane Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, ishali iyiye giden Denktaş’ın dün ateşinin çıktığını ve bugün genel durumunda bir bozulma olduğunu belirtti. Erkmen, Girne Askeri Hastanesi’nden bir uzman doktorun da katılımıyla dahiliye, nöroloji, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve kardiyoloji uzmanlarıyla yapılan konsültasyonda Denktaş’ın organlarında yetersizlik tespit edilerek tedaviye başlandığını ifade etti.


Erkmen, “Şu saat itibarıyla durumu daha iyi olmakla birlikte tabi ki ciddiyetini korumaktadır” dedi.


ÖZMENOĞLU: “UYKU EĞİLİMİ ARTTI”


Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, Denktaş’ın nörolojik açıdan genel durumunun kontrol altında olduğunu ve gerekenlerin yapıldığını, dün geceden beri uyku eğiliminin ise arttığını bildirdi.


Özmenoğlu, ağrılı ve sözel uyarılara yanıt veren Denktaş’ın organsal yetersizlik durumunun toparlanmış göründüğünü belirtti.


RASMUSSEN: “BU SEFER DAHA ZAYIF VE SORUNLU GELDİ”


Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Finn Rasmussen, Denktaş’ın üçüncü kez hastanelerinde tedavi gördüğünü ancak bu sefer daha zayıf ve sorunlu geldiğini; bazı organlarında bozukluklar görüldüğünü ancak tedavisinde her zaman ümitli olduklarını ve gerekeni yaptıklarını söyledi.


Rasmussen, “Durumu her ne kadar kritikse de bizler elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Nasıl cevap vereceğini şimdiden kestirmemiz mümkün değildir ama elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.


SÖZEN: “AKŞAMA DOĞRU ATEŞİ ÇIKTI, UYKUYA MEYLİ ARTTI”


Dahili Bilimler Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tümay Sözen de, basit bir ishal gibi başlayan Denktaş’ın rahatsızlığında, su ve elektrolit kaybının yerine konulması için tedavi sürdürüldüğünü, ilaçlara da cevap verdiğini, ateşinin de kontrol altına alındığını; yapılan kültürlerde mikrop da üremediğini anlattı.


Sözen, Girne Askeri Hastanesi doktorlarının da katıldığı konsültasyonla belirlenen tedavisine Denktaş’ın çok iyice cevap verdiğini, ancak geçen seferki basın toplantısında soru üzerine ne zaman taburcu edilebileceğini söyleyemeyeceğini, hastanın yaşı ve problemleri nedeniyle her an her şeyin değişebileceğini belirttiğini kaydetti.


Tümay Sözen, “Hakikaten de öyle oldu. Dün sabah gayet iyiydi. Konuşuyor, şakalaşıyordu. İstemediği yemekleri söylemişti. Fakat akşama doğru ateş çıkmasıyla beraber uykuya meyli oluştu. Başında duran doktor arkadaşlarımız durumunda giderek değişiklik olduğunu, çeşitli organlarında fonksiyon bozuklukları meydana çıktığını ve ateşinin çıktığını söylediler. Şu anda gene gereken her şeyi yapıyoruz” diye konuştu.


“ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”


Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın, daha öncekiler gibi bu seferki sağlık problemlerini de atlatması ümidini dile getiren Prof. Dr. Sözen, ellerinden geleni yapmalarının sonuçlarını olumlu görmeyi diledi.


Sözen, soruları yanıtlarken Denktaş’ın daha önceki yatışlarında da “Ne oluyor, acaba kaybediyor muyuz” dedikleri çok günler yaşadıklarını; bünyesi oldukça kuvvetli olduğu için üstesinden geldiğini kaydetti.


Şu anda Denktaş’ta saptanan herhangi bir akciğer enfeksiyonu olmadığını, ama kalple ilgili verilerin geçen sefere göre kötü göründüğünü; tansiyonunun ise belli seviyede devam etmesinin iyiye işaret olduğunu anlatan Tümay Sözen, “Tedavinin cevabını, bekleyip görmemiz lazım” dedi.


Prof. Dr. Sözen, birbirine bağlı organ bozukluklarının rastlanan şeyler olduğunu belirtti.


Sözen bir soru üzerine Denktaş’ın hastaneye geldiği andan itibaren yoğun bakım ünitesine alındığını belirtirken, Ahmet Savaşan ise izolasyonu ve şartlarını göz önünde bulundurarak, Denktaş’ı ilk günden bu servise aldıklarını; yerinin değiştirilmediğini kaydetti.


Öte yandan Başbakan İrsen Küçük, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ve üst düzey komutanlar da, YDÜ Hastanesi’ne gelerek, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın sağlık durumuyla ilgili bilgi aldılar ve geçmiş olsun dileğinde bulundular.


Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş ile çocuklarının çok üzgün oldukları gözlendi. Basın mensupları yanında birçok vatandaş da Denktaş’ın sağlık durumunu öğrenmek için YDÜ Hastanesi’ne gitti.

Bu haber toplam 1507 defa okunmuştur
Denktaş ın doktorları, Ümitliyiz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans