Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaş için ilk tören YDÜ de düzenlendi
16 Ocak 2012 Pazartesi Saat 11:12

Denktaş için ilk tören YDÜ de düzenlendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bugün başlayıp yarın devam edecek törenlerin ardından son yolcuğuna uğurlanacak.

Denktaş için ilk tören saat 10.00’da YDÜ Hastanesi’nde başladı. Denktaş’ın naaşı saat 10.30’da hastaneden Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na nakledilecek. Saat 11.00’de naaş Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda karşılanacak ve Cumhurbaşkanlığı bahçesinde tören düzenlenecek.


Törenin ardından saat 11.30’dan yarın saat 09.00’a kadar Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda saygı geçişi yapılacak ve ihtiram nöbeti tutulacak.


Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın naaşı yarın saat 10.00’da, top arabasına alınarak 10.15’de Cumhurbaşkanlığı’ndan Selimiye Camii’ne götürülecek. 11.15-11.30 arası Selimiye Camii’nde Denktaş’ın naaşı musalla taşına konulacak. 12.07’de öğle namazı ve 12.30’da da cenaze namazı kılınmasının ardından 12.45’de naaş top arabasına konularak Selimiye Camii’nden Girne Kapısı’na götürülecek. 14.00’de ise Girne Kapısı’ndan Cumhuriyet Parkı’na intikal ettirilecek ve 14.30’da burada tören yapılacak. Denktaş’ın naaşı saat 15.00’te ise defnedilecek.


ÜLKE YASTA


Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın ölümü nedeniyle Cuma günü gün batımına kadar devam edecek yas nedeniyle bayraklar yarıya indirildi. Önemli kavşak ve duraklara Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın posterleri asıldı.


Ulusal yas nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında her türlü açılış, tören, kutlama vs gibi etkinlikler ileri bir tarihe ertelendi. Genel yas nedeniyle yarın da “acil servisler” dışındaki devlet daireleri ve okullar tatil olacak.


Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş için yarın gerçekleştirilecek devlet töreni dolayısıyla ülkedeki elzem hizmet veren kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan tüm kamu kurum ve kuruluşları yarın 08:00 – 15:30 saatleri arasında idari tasarrufla tatil edildi. Tüm okullarda eğitime yarın ara verilecek.


Bazı özel işyerleri de cenaze nedeniyle kapalı olacak. Casinoların da 24 saat süreyle kapalı olacağı açıklandı.


CUMHURBAŞKANLIĞI VE OFİSİNDE TAZİYE DEFTERİ


Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için Lefkoşa’daki çalışma ofisinde hafta sonu açılan taziye defterinin ardından bugün de Cumhurbaşkanlığı’nda taziye defteri açılacak. Saat 11.30’da açılacak defter, yarın sabah 09.00’a kadar açık kalacak.


Bu sürede katafalkın yanında tutulacak ihtiram nöbetinde devletin üst düzey yetkilileri görev alacak.


CENAZEYE KATILACAK KONUKLAR


Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenazesine, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katılması bekleniyor.


KKTC’de bugüne kadar görev yapmış bütün Türkiye büyükelçilerinin de törene katılacağı öğrenildi.


Türkiye’den gelecek üstü düzey yöneticiler için yarın saat 09.00’da 2 özel uçak kalkacak.

Bu haber toplam 12919 defa okunmuştur
Denktaş için ilk tören YDÜ de düzenlendi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans