Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaş için Cumhurbaşkanlığında tören düzenlendi
16 Ocak 2012 Pazartesi Saat 15:45

Denktaş için Cumhurbaşkanlığında tören düzenlendi

KKTC halkı, bugün Cumhurbaşkanlığı’nda, Kurucu Cumhurbaşkanlarına karşı son görevlerini yerine getiriyor. Cumhurbaşkanlığı binası önünde binlerce kişi, kötü hava koşullarına rağmen, oluşan uzun kuyrukta son görevlerini yapmak i
Fotoğraflar için Tıklayınız

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için bugünkü ikinci tören, yıllarca görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlendi.


YDÜ’deki törenin ardından Cumhurbaşkanlığı’na getirilen Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş için önce avluda bir tören gerçekleştirildi. Denktaş’ın naaşı gelmezden önce protokol, aile ve vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı’na gelerek beklemeye başladı. Protokolün ve Denktaş ailesi fertlerinin bir kısmı yoğun trafik ve kalabalık nedeniyle Cumhurbaşkanlığı’na gecikmeli olarak gelebildi.


Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti bayraklarına sarılı naaşının, askerler tarafından 30 yılı aşkın süre görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı avlusunda kurulan katafalka konulmasıyla başlayan tören, saygı duruşuyla devam etti.


Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’in, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın özgeçmişini okumasının ardından, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bir konuşma yaptı. Avludaki törenin ardından Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naaşı, Cumhurbaşkanlığı Şeref Salonu’na kurulan katafalka kaldırıldı. Saygı geçişinin ardından, tören, taziye defterinin imzalanması ve vatandaşların saygı geçişiyle devam etti.


Törene Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, çocukları, torunları, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti, GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, diğer üst düzey askeri, polis ve sivil yetkililer, ana muhalefet CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, milletvekilleri katıldı. Törende, Türkiye eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve diğer birçok tanınmış siyasetçi de hazır bulundu.


Aileden ilk olarak DP Genel Başkanı Serdar Denktaş tören yerine geldi ve burada Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Serdar Denktaş, daha sonra içeriye geçti. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş ve ardından kızlarının gelmesi ve protokolün yerini almasıyla tören başladı.


Aydın Denktaş, kendisine ayrılan yere Cumhurbaşkanı Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu’nun kolları arasında geldi. Aydın Denktaş, daha sonra şeref salonundaki saygı geçişini de Meral Eroğlu’nun desteğiyle gerçekleştirdi.


Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş da, kendisine ayrılan yerde eşi Müge Denktaş ve torunu Müge ile birlikte durdu. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın kızları ve diğer torunlar ile torun çocukları da törende yerlerini aldılar.


Cumhurbaşkanlığı’ndaki törenin ardından Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın naaşı, yarın saat 09.00’a kadar Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kalacak ve ihtiram nöbeti tutulacak.


CUMHURBAŞKANI EROĞLU


Cumhurbaşkanı Eroğlu törende yaptığı duygusal konuşmada, “Onu ebediyete uğurlarken, konuşmak içimi burkuyor” dedi.


Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın savcılık görevinden istifa ederek kendini Kıbrıs Türkü’ne adadığına işaret ederek, “O İngiliz’in adamı değil, Kıbrıs Türkü’nün mücahidi olmayı tercih etti" dedi.


RUM GAZETECİDEN SAYGI


Bu arada Cumhurbaşkanı’nın göğüslere asılan fotoğraflarından birinin yere, suya düştüğünü gören Rum fotoğrafçılardan biri, fotoğrafı basılmaması için yerden alarak basılmayacak bir yere koyması gözden kaçmadı. Cumhurbaşkanı görevde bulunduğu uzun yıllar içerisinde birçok kez Rum gazetecilerle karşılaşmış ve onların, bazen “provokatif” düzeylere varan sorularına, tatlı - sert esprili yanıtlar vermişti.


Töreni, KKTC basınının yanı sıra Türkiye basını ve Rum basınıyla diğer bazı yabancı basın temsilcileri izledi. BRTK başta olmak üzere KKTC TV kanalları ve birçok Türkiye televizyonu töreni canlı yayınlarla aktardılar.


Bu arada, içeriden görüntü alınması için sadece Türk Ajansı Kıbrıs (TAK), BRTK, Anadolu Ajansı ile TRT’ye izin verildi.


Buradaki görüntüler TAK ve BRTK tarafından diğer basına da dağıtıldı.


PERSONELİ AĞLADI


Öte yandan Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş ile yıllarca görev yapmış personel de törende duygusal anlar yaşadı. Gazetecilerin sohbet etmeye çalıştığı bazı çalışanların dinmeyen gözyaşları konuşmalarına engel oldu.

Bu haber toplam 1479 defa okunmuştur
Denktaş için Cumhurbaşkanlığında tören düzenlendi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans