Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bıçaklı, Böyle olmasını istemedik ama oldu
23 Ocak 2012 Pazartesi Saat 07:24

Bıçaklı, Böyle olmasını istemedik ama oldu

19 Ocak’tan beridir süregelen ve KKTC’de iletişim ve elektrik hatlarını susma noktasına getiren TEL -SEN ve EL - SEN eylemleri ile ilgili bugün Telekomünikasyon Dairesi önünde basın toplantısı düzenlendi.

Hükümetin ilgili sendikaları masaya toplayarak sorunlara çözüm araması gerektiğini kaydeden Bıçaklı, “basına yanlış bilgiler vererek sorunlara çözüm bulunamayacağını, gayrı yasal şekilde grevi kırmaya çalışmakla yasal suç işlendiğini” ifade etti.


Yasaların “Grev bildirimi yapılmış ve halihazırda grevde olan bir işyerinde istihdam yapılamayacağını” belirtmesine rağmen, dışarıdan istihdamla işçi çalıştırılarak suç işlendiğini savunan Bıçaklı, en başından beri söyledikleri şekilde hükümetle görüşmeye açık olduklarını yineledi.


SOYSAN


TEL - SEN Başkanı Tamay Soysan da, yasadışı hiçbir harekette bulunmadan eylemlerini sürdürdüklerini savunarak, kendilerinin değil; hükümetin KKTC halkının dünyayla iletişimi kopardığını ileri sürdü.


Hükümeti “grev kırıcılığı yapmak ve Telekomünikasyon Dairesi’ni peşkeş çekmek istemekle” suçlayan Soysan, “Türk Telekom’dan ekipler getirilerek belli başlı santrallere müdahale edilmek istendiğini” ve kendilerinin bunu görüntülerle ispatlamaya hazır olduklarını bildirdi.


“Telekomünikasyon Dairesi Müdürü’nün yetkisi olmadığı halde, zorla ve polis gücüyle Gazimağusa santraline girdiğini de görüntülerle tespit ettiklerini” ve basınla paylaşmaya hazır olduklarını söyleyen Soysan, Girne santralının da çökme noktasına gelmesinde tek sorumlunun yetkisi olmadığı halde santraldeki düğmelere dokunan Girne Bölge Amiri olduğunu savundu.


KALYONCU


EL - SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu da, özelleştirmenin KKTC’den bilgili kesimlerin, uzmanlar veya entelektüel kişilerin veya STÖ’lerin bir araya gelip ürettikleri bir karar sonucu değil; 2009 yılı sonunda TC ile imzalanan ekonomik protokolün sonrasında gündeme geldiğini ifade ederek, toplumun varlıklarının “yeşil sermayeye” devri ile karşı karşıya kalındığını iddia etti.


Kalyoncu, bir yandan AB standartlarını örnek alarak dairenin “serbestleşmesini” isteyenlerin, diğer yandan tamamıyla AB’nin kabul etmediği şekilde hareket ettiğini savundu.


Kendilerinin EL - SEN olarak KIB - TEK’in daha iyi çalışabilmesi, topluma daha iyi hizmet etmesi ve kamunun malı olarak kalabilmesi için gerekli tüm çalışmaları ve raporları hazırladıklarını, daha da ileri giderek bir yasa tasarısı oluşturduklarını ve bunu hükümete sunduklarını kaydeden Kalyoncu, “buna rağmen hükümetin kaosu yaratan tek sorumlu olarak ortada durduğunu” iddia etti.


UBP’nin “özerkleşmeyi” seçim bildirgesine koymasına rağmen bunu gerçekleştirmediğini söyleyen Kalyoncu, “Tahsilatın özelleştirilmesi deniyor fakat devlet kendisi ödemiyor, nasıl tahsilat yapılacak” şeklinde konuştu.


Ekim 2011 itibarıyla KIB - TEK’in 45 milyon TL alacağı bulunduğunu belirten Kalyoncu, 2012 bütçesine “tek bir kuruş konmadığını”, 2012 yılında devlet daireleri tarafından tüketilecek 49 milyon TL’lik elektrik harcaması içinse bütçeye 24 milyon 500 bin TL konulduğunu ve dairenin itirazıyla bunun 10 milyon daha artırıldığını söyledi.

“HALK BUGÜN 12 KURUŞ DAHA PAHALI ELEKTRİK KULLANIYOR”

KIB - TEK’in tahsilat yapamadığında borçlandığını ve her ay 7 milyon TL faiz ödemek zorunda kaldığını, bu borç nedeniyle halkın bugün 12 Kuruş daha fazla ödeyerek elektrik satın aldığını öne süren Kalyoncu, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı “EL - SEN’le halkı karşı karşıya getirmekle” suçladı.


KIB - TEK çalışanlarının santrallerin güvenliği için eylemde olmalarına rağmen özveriyle çalışmaya devam ettiklerini de söyleyen Kalyoncu, kendi gösterdikleri çabanın hükümete de örnek olmasını beklediklerini dile getirdi.


“ÇALIŞANLARA HİÇBİR ŞEY YAPAMAZLAR”


“Çalışanları işten atmakla tehdit eden hükümetin hiçbir şey yapamayacağını ve çalışanların işten durdurulma nedenlerinin belli kuralları bulunduğunu” söyleyen Kalyoncu, AKSA elemanlarının santrallerde tamamıyla yasadışı çalıştırıldığını savundu ve konuyu Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti.


“KİMSEYİ ELEKTRİKSİZ BIRAKMAK İSTEMEDİK”


Kalyoncu, “Biz kimseyi elektriksiz bırakmak istemedik... KIB - TEK’in daha iyi çalışabilmesi için yasa tasarısı bile hazırladık... Halkın tepkilerini doğru yerlere yönlendirmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.


İNTERNET İLETİŞİMİNDEKİ KESİNTİ


Bu arada TEL - SEN Başkanı Tamay Soysan, internet iletişimindeki aksaklıkların sorulması üzerine, kesintilerin kasti olarak yaratılmadığını, aksi halde eylemin “yasadışı” bir eyleme dönüşmüş olacağını söyleyerek, “Demek ki çalışan olmayınca, internet de olamıyormuş” demekle yetindi.

Bu haber toplam 1534 defa okunmuştur
Bıçaklı, Böyle olmasını istemedik ama oldu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans