Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atun, KIB-TEK satılmıyacak
26 Ocak 2012 Perşembe Saat 16:06

Atun, KIB-TEK satılmıyacak

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun , Fellahoğlu’na yanıt vererek, “eylemin şiddetli olmasının insanları isyan noktasına getirdiğini” söyledi.

Siyaset gibi hizmetin de halk için yapılması gerektiğini vurgulayan Atun, KIB-TEK’in geleceğiyle ilgili konular gündeme geldiğinde kurumun satılmasını içerecek bir modelin söz konusu olmadığını her fırsatta dile getirdiklerini söyledi.


Tahsilattaki konunun sadece ödememe konusu değil mekanik sayaçlardan dolayı tüketilen enerjinin net olarak faturalandırılamaması olduğunu söyleyen Atun, bu sayaçların değiştirilmesinin mali tablosu nedeniyle, 145 bin tüketiciyle uğraşmak yerine elektriğin karşılığının ihale usulü bir firmaya verilmesinin çağdaş bir model olduğunu söyledi.


Hükümetin özerklik temelinde sendikayla bir çalışma süreci ortaya koyduğunu söyleyen Atun, CTP’nin 5.5 yıllık hükümet döneminde bunu niye yapmadığı sorusunun gündeme geldiğini kaydetti.


5 bin sayacı tesis ettiklerini, 15 bin sayacı da getirttiklerini söyleyen Atun, kurumun tahsilatlarına müdahale edilmediğini, belediyeler konusunda ciddi bir durumla karşı karşıya kalındığını ifade etti.


AKSA’nın sözleşmesinin CTP döneminde uzatıldığını söyleyen Atun, burada ortaya konulan politika ile yapılanlar arasında ciddi çelişki olduğunu söyledi.


Atun, elektrik konusunda yapılan düzenleme ve alternatif enerji çalışmalarını anlatarak, enerji üretiminde hane halkının da teşvik edileceğini kaydetti.


Hükümetin grev yasağı hakkını kullanmasına karşın, eylemlere devam edilmesinin kabul edilebilir olmadığını belirten Atun, bir takım çevrelerin bu süreci siyasi rant adına daha da körükleyerek ülkeyi yangın yerine getirme yolunda çaba ortaya koyduklarını, en büyük tehdidin bu olduğunu söyledi.


Atun, meclis çatısı altında bulunan bir parti başkanının 500 kişinin sağlık raporunu imzaladığını belirtti ve  “500 kişiye 24 saatte nasıl baktığını” sordu.


Rapor verilenler arasında, raporun verildiği tarihte kalp rahatsızlığı nedeniyle Ankara’da bulunan insanlar olduğunu ifade eden Atun, “Siyasi rant adına bu arkadaşların veremeyeceği rüşvet yoktur” ifadelerini kullandı. Atun, “Bu arkadaşın kaygısı ne KIB-TEK, ne elektrik sorunu, ne da çalışanın durumudur. Bu nasıl sorumlu muhalefet anlayışıdır”  diye de ekledi.


Bakanın konuşmasından sonra tekrar söz alan CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu, muhalefet partilerinin eylemin haklılığına yüzde yüz inandıkları için destek verdiklerini, siyasi rant için yapmadıklarını söyledi;  siyasi rant için yazılı belgeler hazırlayanın UBP olduğunu savundu.


Özerkleştirmeyi gerçekleştiremediklerini ancak buna inanmadıkları anlamına gelmediğini söyleyen Fellahoğlu, AKSA’ya ihtiyaç olduğu için alım garantisi verdiklerini ancak KIB-TEK’e de yatırım yapıldığını söyledi.


Maliye Bakanı’na da seslenen Fellahoğlu, inşaat kredileri konusunda verilen sözlerin tutulmadığını belirtti.

Bu haber toplam 1817 defa okunmuştur
Atun, KIB-TEK satılmıyacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans