Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhtiyat Sandığı yasası yürürlüğe girdi
03 Şubat 2012 Cuma Saat 15:53

İhtiyat Sandığı yasası yürürlüğe girdi

İhtiyat Sandığı Değişiklik Yasası uyarınca, 1 Şubat’tan itibaren geçerli olacak olan İhtiyat Sandığı yatırım oranları, çalışanlardan (İştirakçilerden) en az % 4 Prim ve İşverenden en az % 4 Depozit olarak belirlendi.

İhtiyat Sandığı Müdürü Mehmet Metcooğlu yazılı açıklamasında, 9 Ocak Tarihli Resmi Gazetede yayınlanan İhtiyat Sandığı Değişiklik Yasası uyarınca, 1 Şubat’tan  itibaren geçerli olacak olan İhtiyat Sandığı yatırım oranlarının çalışanlardan (İştirakçilerden) en az % 4 Prim ve İşverenden en az % 4 Depozit olarak belirlendiğini ancak bu oranların Toplu İş Sözleşmesi ile en çok iki katına kadar artırılabileceğini kaydetti.


ORANLAR DEĞİŞMEDİ “EN AZ” İBARESİ EKLENDİ


TAK muhabirinin sorularına karşılık ise Metcooğlu, önceleri çalışandan yüzde 5- işverenden yüzde 5 şeklinde olan ancak 2008 yılında geçen Sosyal Güvenlik Yasası’yla 4-4 şeklinde belirlenen oranların, bu yasayla en az  4- 4 olarak yeniden düzenlendiğini anlattı.


“Daha önce, 4-4 kesin ibare olarak belirlenmişti. Bu yasayla bu oranlara ‘en az’ ibaresi eklendi” diyen Metcooğlu, böylelikle daha fazla oranlarda prim veya depozit yatırımının da yapılabileceğini ifade etti.


TOPLU SÖZLEŞMELERDEKİ ORANLARA SINIRLAMA


Geçen ay Meclis’ten geçen ve 1 Şubat’tan itibaren yürürlüğe giren bu yasal değişiklikle, Toplu Sözleşmelerdeki oranlara da sınırlama getirildiğini belirten Metceoğlu, “Bu Yasa Değişikliği, prim ve depozit oranlarında sadece Toplu İş Sözleşmeleri ile en çok iki katına kadar artırılabileceği sınırlaması getirilmiştir. Toplu İş Sözleşmelerine tabi olmayan işyerlerinin prim depozit yatırımlarına herhangi bir sınırlama getirmemektedir” dedi.


Metcooğlu Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce imzalanmış ve halen yürürlükte olan toplu iş sözleşmelerindeki prim oranlarının sözleşme süresi sonuna veya yenilenene kadar değişmeyeceğini de ifade etti.

Bu haber toplam 11052 defa okunmuştur
İhtiyat Sandığı yasası yürürlüğe girdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans