Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekmekler artık ambalajlarda satılacak
03 Şubat 2012 Cuma Saat 15:59

Ekmekler artık ambalajlarda satılacak

Ticaret Dairesi Müdürlüğü, Somun ekmeklerin ambalajlı olarak satılması maddesi eklendiğini duyurdu

Ticaret Dairesi Müdürlüğü, “Ambalajların Etiketlenmesi Yönetmeliği’nin” tekrar revize edilerek, yönetmeliğe normal (somun) ekmeklerin ambalajlı olarak satılması maddesi eklendiğini duyurdu ve buna göre somun ekmeklerin de marketlerde etiketli olarak satılacağını açıkladı.


Ticaret Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu yönetmelik çerçevesinde normal ekmek, dilimli ekmek, çörek, peksimet vs. tüm unlu mamullerin paketlenerek, üzerine imal tarihi ve son kullanma tarihini içeren etiket konularak satılması gerektiği duyuruldu.


Bu uygulamadan fırında satılan ekmek ve unlu mamullerin muaf olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Ticaret Dairesi’nin Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt şubeleri bünyesinde bulunan Fiyat, Kalite ve Kontrol Memurları vasıtasıyla ülkedeki market ve fırınların belli bir program dâhilinde denetlendiği, rutin denetimler yanında daireye gelen ihbarların da değerlendirilip süratle müdahale edildiği kaydedildi.


Özellikle son günlerde hem rutin denetimlerde, hem de gelen ihbarlarda ekmek ve unlu mamullerin hijyen kuralları gözetilmeden satıldığının görüldüğüne işaret edilen açıklamada, daire memurlarının bu durumlarda yasal çerçevede müsadere veya cezai yaptırımlar uyguladığına dikkat çekildi.


Açıklamada şu ifadelere yer verildi:


“Halkımızdan marketlerden alışveriş yaparken ekmek ve unlu mamullerin kağıt veya sağlığa zararlı olmayan ambalaj malzemesi içerisinde ve etiketi olan ürünleri satın almaya dikkat etmesini rica ediyoruz.


Söz konusu yönetmeliğe ve hijyen şartlarına uymayan market ve fırınlar için Dairemize ihbarda bulunmak isteyen vatandaşlarımız, “Alo 171” Tüketiciyi Koruma Hattından (7/24) mesai saatlerinde memurlarımıza, mesai saatleri sonrasında ise telesekretere mesaj bırakabilirler. Telesekretere bırakılan mesajlar sonraki iş günü içerisinde değerlendirilecek ve gerekli takibat yapılacaktır.”

Bu haber toplam 1476 defa okunmuştur
Ekmekler artık ambalajlarda satılacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans