Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karpaz dünyaya açılan pencere
03 Mayıs 2012 Perşembe Saat 13:13

Karpaz dünyaya açılan pencere

Karpaz Eko Turizm Birliği “Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi”ne (GSTC) üye oldu.

Birlik Başkanı Yusuf Duman, yaptığı yazılı açıklamada, GSTC’nin sürdürülebilir turizm uygulamalarını desteklemek amacıyla, başta Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Birleşmiş Milletler Vakfı (UNF) olmak üzere dünya genelinde turizm sektörüyle ilgili birçok ulusal ve uluslararası kuruluşun desteğiyle kurulduğuna dikkat çekti.


Karpaz Eko Turizm Birliği olarak, dünyadaki en üst çatı organizasyonuna üye olduklarını ve sektörle ilgili gelişmeleri ve trendleri yakından takip edeceklerini belirten Duman, “bu üyeliğimizle sektörümüzle ilgili çok önemli bilgi kaynaklarına da ulaşma imkanı elde ettik. Karpaz’ın yakın bir gelecekte dünyadaki en iyi sürdürülebilir turizm destinasyonlarından biri olacağına gönülden inanıyoruz” dedi.


Vakit kaybetmeden Karpaz’ın tamamını kapsayan bir yerel yönetim konseyi oluşturması ve Karpaz eylem planının hayata geçirilmesi gerektiğine inanç belirten Duman, destinasyon yönetimi olmadan Karpaz’ı bir marka olarak dünya turizmine sunmanın mümkün olmadığını kaydetti.


“BİRLİK İHTİYAÇ HALİNDE KOORDİNASYON GÖREVİNİ ÜSTLENEBİLİR”


Karpaz yönetim konseyinin yerel yönetimler, üniversiteler, ilgili kamu kurumları ve kendileri gibi sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulması gerektiğini ifade eden Duman, “Karpaz yarımadası, sürdürülebilir turizm konusunda çok önemli avantajlara sahiptir ve bu avantajları doğru bir şekilde yöneterek bölgenin refahını yükseltmeliyiz.

Karpaz Eko Turizm Birliğimiz, destinasyon yönetimi ve global sürdürülebilir turizm kriterlerinin bölgemizde uygulanması için, ihtiyaç duyulması halinde koordinasyon görevini üstlenebilir” dedi.


Bölge insanının turizmden daha fazla gelir elde etmesi için, atıl durumdaki bütün değerlerin bilimsel veriler ışığında ülke ve bölge turizmimize kazandırılması gerektiğini vurgulayan Duman şöyle devam etti:


“GSTC üyeliğimiz aynı zamanda ilgili kuruluşun web sayfasında http://www.new.gstcouncil.org/about/members)  diğer üyeler ile birlikte yer almakta ve bu da Karpaz imajının güçlenmesine katkı koymaktadır.

GSTC ile işbirliğimizi artırarak, onların bilgi birikimlerinden, tanıtım olanaklarından faydalanıp ülke turizmimizin gelişmesine katkı koymaya devam edeceğiz.

Sürdürülebilir turizm kriterlerini Karpaz’da uygulayarak, kaynaklarımızı tüketmeden gelecek nesillerin de turizmden faydalanabileceği yarınlara katkı koymak başlıca hedefimizdir.”

Bu haber toplam 1736 defa okunmuştur
Karpaz dünyaya açılan pencere Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans