Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Can Dündar GAÜ ye konuk oldu
04 Kasım 2012 Pazar Saat 11:13

Can Dündar GAÜ ye konuk oldu

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) “2012-2013 Akademik Yılı Yükseköğretimde 28. Yıl” sosyal etkinlikleri kapsamında Türkiyeli gazeteci, yazar, belgesel yapımcısı Can Dündar’ı konuk etti.

GAÜ’den yapılan açıklamaya göre, dün Girne’deki kampüste Uluslararası Kongre Merkezi Spectrum Hall’de yer alan söyleşiye büyük ilgi gösterildi.


Can Dündar, hayata, siyaset ve politikaya dair görüşlerini GAÜ’lülerle paylaştı.


KKTC’ye defalarca geldiğini hatırlatarak konuşmasına başlayan Can Dündar, daha öncekilerden farklı olarak bu sefer KKTC izlenimlerinin farklılaştığını belirtti ve “KKTC’yi artık Yavruvatan sıfatından kurtulmak isteyen bir yapıda gördüğünü” söyledi.


KKTC’nin dünyaca tanınmamasının sorun olduğunu belirten Dündar, “KKTC gerçeğine, kendi başına hareket edecek duruma gelmek isteyen bir yapı olarak bakmak gerektiğini” kaydetti.


“DARBELER TÜRKİYE’Yİ İLERİ GÖTÜRMEZ”


Türkiye’de yaşanan askeri darbelerin idealist kuşakları ortadan kaldırdığını ve demokrasinin gelişimine engel olduğunu da belirten Can Dündar, günümüzde gençlerin toplumsal ve kolektif olaylardan bireysel duruşa doğru bir tercihinin görüldüğünü ifade etti.


Bugün demokratik güçlü bir devlet olmamasının nedeninin, 1980 darbesinde kontrgerilla tarafından idealist yaklaşımların önü kesilerek sağ ve sol kesimlerin birbirine karşı kışkırtılması olduğunu belirten Dündar, 12 Eylül darbesi ve sonrasında yaşananların güzel şeyler olmadığını ifade etti.


“HER GENÇ VE HER MUHALİF BİBER GAZINI TADACAKTIR”


Söyleşisinde Balyoz davası ve Cumhuriyet yürüyüşlerine de değinen Dündar, “her genç ve her muhalifin biber gazını tadacağını” ifade ederek, ulusalcı kesimlerin bireysel olarak ortaya koyduğu desteğin toplumsal bir harekete dönüşmediğini belirtti.


Ulusalcıların yaşanan süreçte karşılarında başka bir devletin olduğunu anladıklarını ifade eden Dündar, cumhuriyetin önemli unsurlarının eriyebileceğine kitlelerin tanık olduğunu belirterek, sürecin yeni bir hareketi doğurduğunu söyledi.


İNTERNETLE DAHA FAZLA BİLGİ


Günümüz gençliğinin zoru yaşamadan internet üzerindenf azla bilgiye ulaşmasının yeni bir dönemi doğurduğuna da değinen Dündar, modern bireyin değer verdiği insanlarla iletişim sürecinin azaldığını fakat modern bireyin Acun gibi popüler kültür öğelerini izlemeye saatler ayırdığını ifade etti.


Söyleşi sonunda GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner Can Dündar’ a teşekkür plaketi takdim etti.

Bu haber toplam 12446 defa okunmuştur
Can Dündar GAÜ ye konuk oldu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans