Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BES Protokolden umutlu ve mutlu değil
09 Ocak 2013 Çarşamba Saat 14:22

BES Protokolden umutlu ve mutlu değil

BES Başkanı Bozat, Başbakanlık’ta protokol imzalamadıklarını belirtirken, gelecek açısından umutlu konuşmadı

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) çalışanların örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) Başkanı Savaş Bozat, geçtiğimiz gün Başbakanlık’taki görüşmede herhangi bir protokol imzalamadıklarını söyledi. Bozat, belediyede gelinen aşamayla ilgili olarak da “devre arasındayız” ifadesini kullandı.


Bozat, “Belediye için 6 milyon TL’nin garantisi alınmışsa, devlet ve hükümet belediyeye bu parayı verecekse biz buna niye taraf olup imza atalım? Yeniden yapılandırmayı ben mi yapacağım? Bizden görüş isterlerse veririz ama bu konuda bizim bir taraf olarak protokol imzalamamıza gerek yok” dedi.


LTB’de dün sabah çalışanların işbaşı yapması konusunda sorulan soruları yanıtlayan Bozat, 6 milyon TL avansın çalışanların maaşından kesilmesinin istendiğini ve buna karşı çıktıklarını ifade ederek, “Konuşmadığımız konularda bizden imza istememelerini söyledim” diye konuştu.


Savaş Bozat, geçen yıl mayıs ve haziran aylarındaki maaşlar için de devletin 6.5 milyon lira avans verdiğini ancak bu paranın geri istenmediğini belirterek, aynı uygulamanın yine yapılmasını istediklerini söyledi.


Dün işbaşı yapan çalışanların işini yapmaya hazır olduğunu ve iki buçuk aydır işlerini özlediklerini vurgulayan BES Başkanı Savaş Bozat, ancak belediyenin halka hizmet götürme noktasında büyük sıkıntıları olduğunu anlattı.


“Araçların sigortası yok trafiğe çıkamaz”


Araçların sigortalarının olmadığını, bazılarının akülerinin bozulduğunu, dolayısıyla araçların trafiğe çıkarılamadığını kaydeden Bozat, mazot sorununun ise borçlanmayla halledildiğini belirtti.


LTB’de aylardır verdikleri mücadelede “devre arasında” olduklarını söyleyen Savaş Bozat, eylül ayından beri maaş alamayan çalışanların maaşlarını düzenli almayı, sosyal yatırımlarının düzenli yapılmasını istediklerini ve 29 Ocak’a kadar tüm bunların yoluna girmesi gerektiğini dile getirdi.


“Ufkumuz karanlık. Yarın ne olacak belli değil. İnşallah söylediklerini hayata geçirirler” diyen Bozat, Başbakan İrsen Küçük’ün LTB Başkanı ve meclis üyelerinin, 29 Ocak’a kadar bu önlemleri almaması halinde istifalarını isteyeceklerini ve taviz vermeyeceklerini söylemesini olumlu bulduklarını ve bunu talep ettiklerini anlattı.


“Muhalefet üyelerinin istifaları onaylanacak”Savaş Bozat, LTB Meclisi’nin Perşembe günü yapılması beklenen toplantısının gündeminde, muhalefet partilerine bağlı meclis üyelerinin istifalarının yer aldığını; istifaların kabul edileceği duyumu aldıklarını belirtti.


LTB konusunda geçtiğimiz gün Başbakan İrsen Küçük’ün şahitliğinde Başbakanlıkta imzalanan protokole göre, hükümet LTB’ye 6 milyon TL avans aktaracağı ve bu avans ile çalışanların Ekim, Kasım, Aralık ayları olmak üzere 3 aylık maaşları ödeneceği, ihtiyaç duyulan tadilat ve araç gereç alımları yapılacağı belirtilmişti.


Protokol kapsamında, LTB’ye, Ziraat Bankası’ndan alınacak kredi ve yeniden yapılandırma çalışmaları için 29 Ocak tarihine kadar da süre verilmişti.

Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur
BES Protokolden umutlu ve mutlu değil Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : info@kktcmedya.com | Yazılım: Doğru Ajans