Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dipkarpaz eylemini halk engelledi
27 Ocak 2013 Pazar Saat 18:27

Dipkarpaz eylemini halk engelledi

Dipkarpaz ile Zafer Burnu arasında yapımı süren yol çalışmasını, “doğayı tahrip ettiği” gerekçesiyle protesto etmek için bugün bölgeye eylem yapmaya giden Karpaz Milli Parkı Koruma İnisiyatifi, Dipkarpaz halkının engeliyle karşıl

Dipkarpaz’da yolu kapatan köylüler ile eylemciler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.


Dikparkaz köylüleri, uzun yıllardır bu yolun yapımını beklediklerini, bölgeyi koruyanın kendileri olduğunu ve bundan sonrada da korumaya devam edeceklerini belirtirken, inisiyatif yetkilileri ise, bölge halkıyla karşı karşıya gelmek istemediklerini, protestolarının yolun yapımı için değil, doğa tahrip edildiği için olduğunu kaydetti.


Gerginliğin yaşandığı bölgeye giden İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz de, köylülere yolu açmaları yönünde çağrı yaparak, herkesi sağduyuya çağırdı.


Eyleme, eylemle karşılık veren köylülerin yolu kapatması ve inisiyatif üyelerine tepki göstermesi üzerine, eylemcilerle köylüler arasında gerginlik yaşandı. Yolun içerisine oturanlar, Dikparkaz’ı koruyanın bugüne kadar köylüler olduğunu ifade ederek, bundan sonra da korumaya devam edeceklerini belirttiler.


Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci de, Karpaz halkının uzun yıllardan beridir yolun yapımını beklediğini belirterek, devletin her yere eşit hizmet götürme zorunluluğu olduğunu söyledi.


İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz ile İskele Polis Müdürü Gökay Karagil’in de bulunduğu bölgede polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.


Eylemciler, burada “Karpaz Lefkelinin, Lefke Karpazlının” yazılı pankart açtı.


Biyologlar Derneği Başkanı ve İnisiyatif üyesi Hasan Sarpten burada yaptığı konuşmada,
bölge halkıyla karşı karşıya gelmek istemediklerini belirtti ve yolu açması için polisi göreve çağırdı. Hasan Sarpten’in konuşma yaptığı sırada gerginlik yeniden tırmandı ve Sarpten konuşmasını yarıda bırakmak zorunda kaldı.


İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz de gelişmeler üzerine köylülere yolu açmaları yönünde çağrı yaptı.


Gerginliğin azalmasının ardından inisiyatif adına konuşan Umut Akçıl, yola değil, yol yapımı sırasında gereğinden fazla tahribat yapılmasına karşı olduklarını ifade etti.


Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci de, bölgede toplananlara seslendi. Demirci, yolun gerekliliğine işaret ederek, Karpaz’da festival yapılacağını, bunun da KKTC’nin tanıtımına katkı sağlayacağını dile getirdi.


Bu festivalin yapımına “Rum tarafıyla birlikte karşı çıkanları” anlamakta güçlük çektiğini anlatan Demirci, Dipkarpaz’a bugüne kadar sahip çıktıklarını bundan sonra da çıkmaya devam edeceklerini ifade etti.


Demirci, Dipkarpaz’ın ava kapatılmasını ve diğer ülkelerinde olduğu gibi tam anlamıyla bir Milli Park statüsü kazandırılmasını da istedi.


Konuşmaların ardından kalabalık dağıldı ve eylem son buldu.KARPAZ KORUMA DERNEĞİ


Öte yandan Karpaz Koruma Derneği Başkanı Dursun Çebi, yazılı açıklamasında, Dipkarpaz-  Selonos Balıkçı barınağına yapılan yol ile ilgili olarak basında çıkan yazıların çok abartılı ve kasıtlı olduğunu savundu.


Çebi, bölgedeki mevcut yolun 3,5 metre genişliğinde, “yılan kıvrımı” gibi uzanan, 2 aracın yan yana geçmekte zorlandığı, her yerinde çukurlar bulunan, sürekli olarak kazalara sebebiyet veren bir yol olduğunu ifade ederek, bu yolun tamir edilmesine karşı çıkan çevrecileri anlamanın çok zor olduğunu kaydetti.


“Çevrecilik” adı altında Dipkarpaz halkının suiistimal edildiğini, gelişim ve kalkınmanın önünün kesildiğini savunan Çebi, “Bölge halkı olarak sahip olduğumuz doğal güzelliklere çevre örgütlerinden çok daha fazla saygı göstermekteyiz. İnsanı ekarte eden, insanın varlığını görmezden gelen çevreciliğin bölge halkı olarak karşısındayız” dedi.


BKP


Bu arada Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), bugün, “duyarlı sivil toplum örgütleri” tarafından Karpaz’da düzenlenen eyleme katılarak destek verdiğini bildirdi.


Dipkarpaz’da camiden eylemciler için “ataist, dinsiz, Rumcu ve çapulcu” anonsu yapıldığını iddia eden BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, hükümet, polis, İskele Kaymakamlığı ve Dipkarpaz Belediyesi’nin, eylemin yapılmasını engellemek için “günlerdir sistemli bir çalışma yürüttüğünü” öne sürdü.


Karpaz’ın talan ve yağmaya açılmasını engellemek için bir çok sivil toplum örgütü, siyasi parti ve duyarlı vatandaşın bu gün bir araya geldiğini ve demokratik bir şekilde düzenleyeceği eylemle Karpaz’daki katliamı protesto etmek ve Karpaz’a sahip çıkmak için bölgeye gittiklerini ifade etti ve polis ile diğer yetkilileri eleştirdi.

Bu haber toplam 14319 defa okunmuştur
Dipkarpaz eylemini halk engelledi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans