Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saner, UBP’yi karalamaya kimsenin hakkı yoktur
28 Ocak 2016 Perşembe Saat 12:00

Saner, UBP’yi karalamaya kimsenin hakkı yoktur

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Ercan Havalimanı konusundaki tartışmaların ardından güncel konuşmalar yapıldı.

CUMHURİYET MECLİSİ’NDE GÜNCEL KONUŞMALAR YAPILDI

Lefkoşa, 28 Ocak 16 : Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Ercan Havalimanı konusundaki tartışmaların ardından güncel konuşmalar yapıldı.

Ercan Havalimanı konusu tartışılırken TDP milletvekili Mehmet Çakıcı ikinci kez söz aldı.

Çakıcı, eksik uygulamaların sadece bakanla ilgili olmadığını UBP’nin denetim eksikliği olan bir sözleşme yaptığını, bu tartışmanın bundan ortaya çıktığını savundu.

Çakıcı, “Bu sorun peşkeş çekmekle ilgilidir, acele ve eksik bir sözleşme yapılmıştır” dedi.

UBP milletvekili Ersan Saner de, ülkedeki en büyük problemin özelleştirmelere karşı olan tavır olduğunu ifade etti.

Saner, UBP’nin atılması gereken adımları attığını, Ercan İhalesi yapılırken, TC’deki yetkili bakanlığın her türlü destek verdiğini belirtti.

Saner, “UBP’yi karalamaya kimsenin hakkı yoktur, UBP olarak yaptığımız işlerin arkasında olmaya devam edeceğiz” dedi.

CTP milletvekili Ferdi Sabir Soyer, bir sorunun nasıl ele alınması ile ilgili metot konusunda “beceriksizlik yaşandığını” belirtti. Soyer, ombudsmanın bir rapor hazırladığını, konunun komitede derhal görüşülmesi gerektiğini, prosedürün bu olduğunu ifade etti.

Meclis Komitesi görüşmesinde tarafların görüşlerini ortaya koyması gerektiğini söyleyen Soyer, “Karşılıklı tartışma, iddia, devlet kurumlarının birbirini dövmesi esasıyla bu iş çözülemez” dedi.

Soyer, “KDV’sini bile mahkeme kararı ile aldık ve bu şu anda yaşanan olay da mahkeme karar verdikten sonra doruğa çıktı” dedi.

Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu tekrar söz alarak, “Ombudsman, sanki devleti koruma adına ikaz yapıyormuş gibi yaparak, şirkete yol gösteriyor, devletin mi şirketin mi çıkarlarını korumaya çalışıyor” dedi.

Daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

TATAR

İlk güncel konuşmayı, UBP milletvekili Ersin Tatar, “son siyasi ve ekonomik gelişmeler” konusunda yaptı.

Tatar, Ercan Havalimanı Projesi’nin tamamlanması gerektiğini, gelirlerinin artacağını, devletim tüm birimleri ile denetimlerin mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’den KKTC’ye gelen su meselesine değinen Tatar, projenin önemli ve büyük bir proje olduğunu, kısa sürede sorunların çözülerek, projenin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Ekonomik Program’ın bir an önce imzalanması gerektiğini söyleyen Tatar, hükümetin duruşuyla ilgili bir sıkıntı olduğunu, reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Hükümetin reform sürecini ciddiyetle ele alması gerektiğini belirten Tatar, reformlar yapılmazsa sıkıntının büyüyeceğini ifade etti.

KIB-TEK’te daha fazla denetim ve şeffaflığa ihtiyaç olduğunu söyleyen Tatar, “Çeşitli şaibeler duyuyoruz. Bir an evvel bu sıkıntılar aşılmalıdır” dedi.

Sayaçlarla ilgili yanlış okuma yönünde iddialar bulunduğunu belirten Tatar, beklenenin üzerinde faturaların ortaya çıktığını, bu konuda bir açıklama beklediklerini söyledi.

Tatar, petrol fiyatlarındaki düşüşün yansıtılması gerektiğini ifade etti.

İstikrarın sağlanabilmesi için makro ekonomik modellere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Tatar, vizyon sahibi ve kararlı olmak gerektiğini, TC ile Ekonomik Programların uygulanması gerektiğini belirtti.

TÖRE

UBP milletvekili Zorlu Töre’nin “Davos ve gerçekler” konusunda güncel konuşma yaptı.

Davos’ta yapılan üçlü görüşmeye değinen Töre, “ ‘Davos’ta son nokta konuluyor’ yönündeki söylemler doğru değildi. Netice alıcı bir yer değildir. Esas olan müzakere masasında görüşülenlerdir” dedi.

Töre, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın geri dönecek Rumların sayısı ile ilgili bazı açıklamalarının “yanıltıcı olduğunu” iddia eti. Geri dönmek isteyen 100 bin Rum’un bulunduğunu savunan Töre, bu rakamın 3-4 bin olarak açıklandığını söyledi.

Töre, Rum yetkililerin Türkiye ve Türk askerine yönelik bazı açıklamalarına Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı’nın neden cevap vermediğini, bu konuda ne yapıldığını sordu.

TC Lefkoşa Büyükelçisi’nin son günlerde basına yansıyan açıklamalarını değerlendiren Töre, “Ne kadar da güzel söylemiş. İngiltere, Fransa, ABD, Almanya ve diğer ülkelerden yetkililer kendi çıkarları doğrultusunda açıklama yapıyor, onlara yönelik eleştiri yapılmıyor ama TC Lefkoşa Büyükelçisi’nin açıklamalarına bazı kesimler tarafından hemen eleştiri getiriliyor, saldırı yapılıyor” dedi.

Töre, “Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden asla vazgeçmeyiz. İki ayrı egemenliğin vurgulanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Suriye’nin yerle bir edildiğini, AB ve BM’nin buna seyirci kaldığını söyleyen Töre, Kıbrıs’ta ve Bosna’da yaşanan olaylara da seyirci kalındığını belirtti.

Türkiye’den KKTC’ye su projesinin önemine değinen Töre, “İnşallah en kısa sürede Türkiye’den buraya su gibi elektrik de gelir” dedi.

Kıbrıs’ta şu anda anlaşma ihtimali konusunu değerlendiren Töre, Rumların isteklerine ve Türk tarafının yaklaşımlarına göre anlaşma ihtimali olmadığını kaydetti.

Yazılı sorular ve yanıtların okunmasının ardından Cumhuriyet Meclisi oturumu tamamlandı.

Meclis bir sonraki toplantısını1 Şubat Pazartesi günü saat 10.00’da yapacak.

Bu haber toplam 139308 defa okunmuştur
Saner, UBP’yi karalamaya kimsenin hakkı yoktur Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans