Harun Denizakan

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Harun Denizakan

Elektrik kurumunda %30 kaçak var 10.10.2011

10 Ekim 2011 Pazartesi Saat 00:26

Geçen Bakanlar Kurulu’nda Elektrik konusunda konuşulanları sizlere aktarmıştık. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un %80 oranında elektiriğe zam yapılması gerektiğini söylemişti. Bunun üzerine de Bakanlar Kurulu’nda bulunan diğer bakanların Atun’un bu önerisini kabul edilebilir bir durum olmadığını söylemişlerdi.

Ama yine de bu önümüzdeki günlerde ince ince elektriğe zam yapılacak, belki de vatandaş bile bunun farkına varmayacak. Şimdi hazır elektrik konusu açılmışken, Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesine karşı çıkan EL-SEN yetkilileri acaba Elektrik Kurumu’nun %30’luk elektrik kaçağına ne diyecekler.? Son Bakanlar Kurulu toplantısında Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun %30 oranında Elektrik kaçağının olduğunu da söyledi. Bize gelen bilgilere göre; %30 kaçak yaklaşık yılda 150 milyon TL’nin faturalanmadığıdır. Daire bu elektriği veriyor ama %30 oranındaki elektriğin parasını almıyor. Elektrik Kurumu’nda kaçak var. Bunu Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun Bakanlar Kurulu toplantısında dile getirdi. Bir taraftan Maliye Bakanı Ersin Tatar memurun maaşlarını ödemek için akla karayı seçerken, diğer taraftan da Elektrik Kurumu’nda 150 milyon değerinde elektrik faturalanmıyor.

Peki ama bunun suçluları kim? Bu konuda herhangi bir araştırma yapılmıyor mu? Zavallı vatandaş 150 TL’lik elektrik parasını ödeyemez diye elektriği kesilirken, diğer yandan da 150 milyon lira kurumu zarara uğratıyorlar. Bu konuda Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un araştırma başlattığı ve bu kaçağın tespiti için uğraştığı gelen haberler arasında.

EROĞLU İLE KÜÇÜK’ÜN ARASINI YALAKALAR AÇIYOR

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük’ün arasını açmak isteyenler son zamanlarda hep devrede. İşin tuhaf tarafı Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın arasını açmaya çalışanlar hep yakınları. Nerede bir yalaka var ise Başbakan’ın yanında veya Cumhurbaşkanı’nın yanında görünüyorsa, sırf Cumhurbaşkanı’nın veya Başbakan’ın gözüne girmek için araya nifak sokucu lâflar sokuyorlar. Gerek Cumhurbaşkanı’nın gerekse Başbakan’ın hoşuna gitmeyecek laflar.

Son günlerde UBP içerisinde bu daha da gözle görünür bir noktaya geldi. Tabi; Cumhurbaşkan’a ve Başbakan’a yakın olanlar yanında bir de haksızlığa uğradıklarını düşünenler partideki saflarını alıyorlar. Eğer istihdam konusunda haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlarsa bunun faturasını Başbakan’a çıkartıyorlar. Hal böyle olunca da eski genel başkan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yanında gözüküyorlar. Garga haber merkezimize gelen telefonlardan da ortaya bu tablonun çıktığını görebiliyoruz. Uzun lâfın kısası; bir tarafta yalakalar, bir tarafta da haksızlığa uğradıklarını sananlar Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın arasını açacak derecede parti içerisinde uğraş veriyorlar. Özellikle Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın bu konularda çok dikkatli olmaları gerekiyor.

UBP GÖNYELİ ÖRGÜTÜNDE AMCA’YA TEPKİ VAR

Son günlerde UBP Gönyeli örgütünde Örgüt Başkanı Mehmet Amca’ya karşı olan tepki daha da arttı. Tepki öylesine arttı ki; geçtiğimiz Salı bir grup örgüt üyesi Başbakan’ı ziyerete gitti. Ziyaretin konusu da Mehmet Amca. Örgüt Başkanı Mehmet Amca’nın UBP örgütünde sadece kendi kişisel işleri ile ilgilendiği şikayet edildi. Gönyeli’deki hiçbir UBP’liye hizmet etmediği söylendi.

Bunun üzerine Başbakan İrsen Küçük bu olayı UBP Lefkoşa ilçe başkanı Faiz Sucuoğlu’na havale etti. Sucuoğlu devreye girdiyse de geçtiğimiz Perşembe günü yapılan toplantıda anlaşma sağlanamadı ve Mehmet Amca’nın örgüt başkanlığından istifası isteniyor. Sadece istifası mı? Gelen bilgilere göre; genel sekreterlik yaklaşık bundan bir ay önce Gönyeli’de ikinci bir örgütün açılması kararını aldı. Gönyeli Yenikent bölgesinde de UBP’nin ikinci örgütü olsun dendi. Ama nerede? Olmuyor çünkü Mehmet Amca buna imkan tanımıyor.

Aldığımız bilgilere göre; zamanında Amca’yı göreve getirmek için uğraş veren Osman Tabak bile bugün Mehmet Amca’nın elinden el aman çekiyor. Tabi; Olgun Amcaoğlu ve Ahmet Nazlı da Mehmet Amca’nın örgüt başkanlığını yürütemediğini söylüyorlar. Şimdi merak ediyoruz; Başbakan’a yapılan şikâyetten sonra sorunu çözemeyen ilçe başkanı Faiz Sucuoğlu’ndan sonra acaba bu sorunu kim çözebilecek?

 

SAYIM HAZIRLIĞI DEVAM EDİYOR

Sokakta konuşulan konuların başında hep nüfus oluyor. Acaba nüfusumuz kaç? Diye herkes merak ediyor. Nüfus konusunda kimsenin net bir bilgisi yok. Kimine göre; 300 bin ve üzeri, kimine göre 500 bin, hatta bazılarına göre de 1 milyonu bulduk diyorlar. İşin aslı 27 Kasım’da yapılacak olan nüfus sayımında ortaya çıkar mı bilemeyiz? Ama bilinen bir gerçek var ki nüfus sayımı yapılıyor. İşte bu bağlamda İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Devlet Plânlama Örgütü ile başlatmış olduğu sayım hazırlığı bu meyanda sürüyor. Memurlar KKTC’nin her ilçesinde boş arsa, bina, konut ve dükkan sayımı yapıyorlar. Yani; yapılacak olan sayımdan önce temel teşkil edecek bir çalışma başlatıldı ve sürüyor. Kaymakamlıklar bu konuda hazırlıklarını tamamlamak üzere. Ay sonuna kadar KKTC genelinde hane sayısı bir şekilde ortaya çıkacak.

 

SERDAROĞLU YİNE KONUŞMAYA BAŞLADI

UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, Girne’de bulunan Türk Ocağı Spor Kulübünde yaptığı tavla maçları yanında bir de siyaset ile ilgili sürekli olarak yorumlar yapıyor. Dün kiminle tavla maçı yaptıysa, hepsinde de maçları kaybetti. Maçları kaybetti kaybetmesine ama dili de hiç durmadı. Hani malup olduklarında süt dökmüş kedi gibi oldu derler ya; Serdaroğlu aksine daha da çok konuştu. Yarın yapılacak olan meclis başkanlığı seçimi ile ilgili sürekli yorum yaptı. Hasan Bozer’in ilk turda kazanamayacağını, hatta ikinci turda da kazanamayacağını dile getirdi. UBP’de ona oy vermeyecek olanlar da varmış. Tabi bunların başında kendisi geliyor. Bunu da her fırsatta söylüyor. Serdaroğlu meclis açıldıktan sonra yeniden konuşmaya başladı. Dğn dozajını artırmış olacak ki; gargalarımız hiç boş durmadılar ve anında bize bildirdiler.

 

BAHÇELİ KÖYÜNDE İKİ YILDIR TELEFONLAR ÇALIŞMIYOR

İletişim çağında arızalanan telefonların kısa sürede tamir edilmemesi ne tuhaf değil mi?Acaba diyoruz köylü mü üzerine düşmüyor? Herkesin evinde cep telefonu var diye ev telefonlarının arızalı olmasına pek önem vermiyorlar mı? Dün Bahçeli köyünden arayan bir vatandaş; iki yıldan beridir ev telefonlarının çalışmadığını söyledi. Özelleştirmeden korkuyoruz. Telefon Dairesi özelleştirilmesin diyoruz.

Bırakın telefon arızalarını, her eve telefon bağlamak için uğraş vermek lazım. Devlet para istiyorsa vatandaşa telefon hattı satacak ki; devlet para kazansın. Ama nerede? Türk televizyonlarında 118 80 80 diye reklamlar her gece evimizde. Türkiye’de vatandaşa hizmetin nasıl olduğunu hep birlikte görüyoruz. Demek ki; özelleştirmezsek bu işi yüzümüze gözümüze bulaştırırız. Zaten öyle olmasa Bahçeli köyünde ev telefonları iki yıldan beri arızalı kalmazdı. Daha kaç sene daha arızalı kalacak çok merak ediyoruz.?

 

50 DÖNÜM ARAZİ DE ÇETİNKAYA İSTİYOR

Yakında şaşmayın Lefkoşa Kulüplerinin tümünü de Kermiya bölgesinde görürseniz.! Metehan Spor Kulübü Kermiya’da bir tesis yaptı, Lefkoşa’daki bütün kulüpler sıraya girdi. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde Yenicami Spor Kulübü’ne de o bölgede arazi verildiğini yazmıştık. Şimdi sırada Çetinkaya Spor Kulübü var. Aldığımız bilgilere göre; Çetinkaya Spor Kulübü Başkanı Mehmet Tatar devletten 30 dönümlük bir arazi istiyor. O da son dönemlerin en flaş bölgesi olan Kermiya’dan. Devletin elindeki araziler bitti bitiyor derken Kermiya’da Şehit arsalarının olduğu bölgede bir anda araziler kapişari gidiyor. Yeni Devlet Hastanesi de o bölgede yapılacak. Ama kulüpler de ağırlığını koydular. Çullisine oynanan futbol ligimizden zevk almamaya başladılar. Ve bizim savunduğumuz gibi artık tesisleşmeye gidiyorlar. Çetinkaya Spor Kulübü de tesisleşmek için en uygun Kermiya bölgesini buldu. Metahan Spor Kulübü tesisleşir de Çetinkaya Spor Kulübü hiç boş kalır mı?

 

Bu yazı toplam 14669 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans