Deniz Gürgöze

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deniz Gürgöze

64 YIL EZİLMEK!

01 Aralık 2012 Cumartesi Saat 10:08

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dün tarihi bir gün yaşandı. 

BM'de "gözlemci kuruluş" sıfatıyla temsil edilen Filistin'in "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazanmak için yaptığı başvuru ezici bir çoğunlukla kabul edildi.

Kolay mı bir ülkenin bunca yıl direnip, zafer kazanması ve BM’de ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsüne yükseltilmesi. Azmin zaferi budur işte. İsrail’e atılan tokat Filistin’i bugün yüceltti. İsrail’in 64 yıl evvel Birleşmiş Milletlerde kurulma kararının alındığı 29 Kasım gününe denk getirilen oylamayla Filistin’in statüsü ‘gözlemci örgüt’ten ‘gözlemci devlet’e yükseltildi. Bu Filistin halkının zaferiydi. 

Savaşın ağır izlerini taşıyan Filistin halkının dün akşam yüzü güldü. İsrail Gazze’de hezimete uğramış, bu hezimetin ardından Filistin’in zaferi ile yıkılmıştır. 
ABD ve İsrail’in tüm engellemelerine rağmen Rusya , Çin ve Fransa gibi 138 ülke Filistin’in yanında yer aldı. ABD ve İsrail, barış anlaşmalarında ilerleme olamayacağı yönündeki düşünceleri ile karşı çıktı. Aslında bundan iki hafta öncesinde ABD başkanı Barack Obama’nın İsrail’in Gazze’ye saldırısından sonra İsrail Başbakanını arayıp, İsrail’e açık destek vermesi Filistin’i zorda bırakmıştı. 

Filistin Devlet Bakanı Abbas, ‘Biz dünyaya fazlalık mıyız?’ diye konuşurken bir gerçeği daha gözler önüne serdi. Uzun yıllar yaşanan insanlık dışı olayların artık bu çağda son bulması gerektiği bir gerçektir. Yaşam alanlarının güvensizliği, her an ölümle burun buruna yaşanması, parasızlık, güçsüz kalınmışlık, yok olmakla var olmak arasında verilen yaşam savaşı … ve daha buna benzer niceleri ile yaşamak zorunda kalan insanlar bugün tüm bu acıları az da olsa unuttukları bir zaferi yaşadılar. Filistin halkı yıllarca haksızlığa uğramış bir devletin mağdur halkıdır.

Peki Filistin’in bu kararla neler yapacağına gelince, Filistin bu kararla İsrail'in işgali, illegal yerleşimleri ve saldırılarını Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıyabilecektir.
Batı Şerialılar ve Gazzeliler, dün akşam saatlerinde sokakları bayram yerine döndürdü. 
Bu onların 64 yıl ezilmişlikten sonra kazanılan haklı zaferiydi. 

Bu yazı toplam 114772 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans