Hasan Hastürer

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hasan Hastürer

Bu mahalle çok kültürlülüğün canlı bir örneğiydi... -25.04.2011-

25 Nisan 2011 Pazartesi Saat 07:37

Bölünmüşlüğün kültürel açıdan ortak ve ikonografik peyzajında, sivil toplum tarafından sahiplenilen ve işletilen ortak bir mekan, eleştirel tarih araştırmaları ve iş birlikçi projeler ile geçmişler, bugünler ve gelecekler hakkındaki popüler farkındalığı değiştirebilir. İş Birliği Evi'nde yeni projeler, Kıbrıs sivil toplumu ve daha geniş toplum için bir kuvöz oluşturabilecek, tartışma, diyalog ve iş birliği için ortak bir alan yaratmayı hedefliyoruz.

 

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR), sorumlularından Dr. Chara Makriyianni, Dr. Meltem Onurkan Samani ve Alev Tuğberkl'e yaptığım görüşmenin ilk bölümünü dün sizlerle paylaşmıştım.

Bugün de ikinci ve son bölümünü aktarıyorum:

 

Soru: Tarihin gelişim süreci içinde aynı konular farklı yorumlandı. Gelecekte farklılıklardan uzaklaşıp objektif yaklaşımla aynı noktada buluşmamız mümkün olacak mı?

 

Yanıt: Bu soruyu İş Birliği Evi somut örneğini ve onunla ilgili yorumları vererek cevaplandırayım. Daha önce de bahsedildiği gibi Lefkoşa'da ara bölgede Ledra Palace geçiş noktasında bulunan İşbirliği Evi 1950'li yılların başında inşa edildiğinde o bölge çok toplumlu, çok fonksiyonlu, ticari ve yerleşik hayatın sıkıca içiçe olduğu bir bölgeydi.

Binanın bulunduğu sokak Fransız Lüzinyanlar ve daha sonra da Venediklerin inşa ettiği duvarlar, Müslümanlara ait dini anıtlar ve bir Ermeni manastırı ve mezarlığı gibi tarihi anıtlarla çevrili. Bu mahalle çok kültürlülüğün canlı bir örneğiydi.

Mahalle Kıbrıslı Ermenilerin, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin evlerine ve işletmelerine ev sahipliği yapıyordu. 1949 yılından sonra da Kıbrıs�ın başta gelen oteli �Ledra Palace�ı da içine aldı. Ledra Palace Oteli ve mahalledeki güzel malikaneler bu sokakta evlerini inşa etmeyi ve işlerini kurmayı seçen insanların iyimserliğine ve hayallerine şahitlik eder. H4C binası da böyle hayallerin bir ürünüdür. Mangoian Kardeşler tarafından inşa edilen bu bina bu alanın gittikçe artan yerleşim ve ticari ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlıyordu.

Şehrin bu ana damarı üzerindeki komşuluk birlikteliği 1950'lerin sonundan itibaren ortaya çıkan politik gelişmelerle birlikte temelden şekil değiştirdi ve insan ilişkilerinin yerini kontrol noktalarının ve güvenlik güçlerinin, terkedilmiş binaların ve kontrolden çıkmış bahçelerin aldığı çıplak bir araziye dönüştü.

Bu tarihsel bağlamda, AHDR tampon bölgeyi yalnızca toplumları ayıran değil, aynı zamanda toplumların buluşma noktası olarak algılar. Fakat yakın geçmişe kadar, tampon bölge kesinlikle yalnızca imtiyazlı insanlar ve kuruluşların irtibata geçmesi için kısıtlı sayıda mekan sundu. 2003'ten önce var olanlar çoğunlukla Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü veya Fulbright gibi diğer uluslararası enstitülerin kontrolündeydi ve resmi yetkililer ve aktivistler tarafından nötr/leştirme bölgesinde buluşmak için kullanılıyorlardı.

Nisan 2003'te söz konusu yol üstündeki barikatlar kaldırılıp tampon bölgenin bu kısmına girişe izin verilince, bu mekanlar bireylerin bir toplumdan öbürüne geçebilmesi için koridor rolü üstlendi. İki toplumun liderlerinin Birleşmiş Milletler koruması altında resmi çözüm arama çabalarının buharlaşıp kamu görünürlüğünü kaybettiği Tampon bölge birçok açıdan olmayan bölge haline geldi; bu arada daha geniş nüfus kendi bölgelerinde her zamanki yaşamlarına devam ettiler.

AHDR İş Birliği Evi bu olmayan bölgeyi diyalog ve işbirliği için hareketli bir mekana dönüştürmeyi ümit ediyor. Burada yenilikçi eğitim materyallari ve aktiviteleri yerel, Avrupa ve uluslararası bağlamlardan uzmanlığı biraraya getirip ilerici kültürlerarası diyalog yaratabilir.

Bölünmüşlüğün kültürel açıdan ortak ve ikonografik peyzajında, sivil toplum tarafından sahiplenilen ve işletilen ortak bir mekan, eleştirel tarih araştırmaları ve işbirlikçi projeler ile geçmişler, bugünler ve gelecekler hakkındaki popüler farkındalığı değiştirebilir. İş Birliği Evi'nde yeni projeler, Kıbrıs sivil toplumu ve daha geniş toplum için bir kuvöz oluşturabilecek, tartışma, diyalog ve işbirliği için ortak bir alan yaratmayı hedefliyoruz. Eylem ve diyalog için yeni yollar Kıbrıs'ın fiziksel, insan ve politik coğrafyasının özümsenmiş yollarını sınırın ötesinde sivil iletişim ve anlayışa yönlendirebilir. Ara bölgeyi yeniden yapılandırmanın yanısıra, İş Birliği Evi geçmişin sağlıklı, üretken ve sürdürülür diyalog ile yeniden değerlendirildiği bir noktada geleceği çoklu tarihsel bakış açıları ile yeniden yazma olasılıklarına da katkıda bulunmaya hazırdır.

 

Soru: Ara bölgeyi tercih etme nedeniniz statükoya, bölünmüşlüğe teslim olduğunuz anlamına da geliyor mu?

 

Yanıt: Tam tersine, AHDR için İş Birliği Evi Eğitim ve Araştırma Merkezi kısa zamanda daha geniş bir vizyonun parçası oldu: Ara bölgeyi (pek çoğu tarafından iki rakip güç arasında çatışma riskini azaltmak için yaratılan bölge diye tanımlanan) toplumlararası sivil toplum için bir üçüncü bölge olarak yeni okumalar ve alternative sesler sunan bir iş birliği alanına dönüştürmek. H4C yalnızca İş Birliği Evi değil, aynı zamanda iş birliğinin çocuğudur.

 

Soru: Bu binayı kullanacak olan tek kuruluş siz misiniz?

 

Yanıt: Lefkoşa'da ara bölgede bulunan İş Birliği Evi (H4C) ilgilenenlere sakini olma veya yalnızca etkinlikleri için kullanma fırsatı veriyor - toplumlararası işbirliği ve diyalog için ortak bir alan.

Bir kütüphane ve arşiv, konferans ve sergi alanları ve ofisler barındıran H4C Kıbrıs'da sivil toplumun tarihsel araştırma, çağdaş anlayış ve barış inşa etme konularındaki ortak çabalarını destekleyen ilk merkezdir. Ledra Palace geçiş bölgesinde bir kent simgesi olarak duran H4C binası programları ve ortakları ile kültürlerarası diyalog ve iş birliğini desteklemeyi amaçlar. Bir başka deyişle, İş Birliği Evi binada sakin olacak veya binayı aktiviteleri için kullanacak diğer birçok kuruluş tarafından da kullanılacak çok amaçlı bir merkezdir. Bu kuruluşların tümü de aynı hedefi paylaşırlar: Farklı etnik, din, dil ve çalışma alanından insanlar arasında yerel, bölgesel, Avrupa ve uluslararası seviyede diyalog ve iş birliğini sağlamak ve desteklemek.

 

Soru: Projeye kimler destek verdi?

 

Yanıt: Bu girişimin ardındaki itici güç Kıbrıs'ta bulunan ve toplumlararası bir dernek olan, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği'nin üyeleridir. Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler'den oluşan AHDR Yönetim Kurulu üretken iş birliği, yaratıcı fikirler ve saygının mevcut sınır boyunca nasıl gelişebileceğine güzel bir örnek teşkil eder. Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği'ne ve İş Birliği Evi'ne gönüllü hizmetlerini ve katkılarını sürekli olarak sunan yönetim kurulu üyelerine ek olarak, H4C Avrupa Ekonomik Bölgesi hibeleri aracılığıyla esas olarak Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, ayrıca İsveç, İsviçre ve Hollanda, Kıbrıs'tan ve yurt dışından bireyler ve kuruluşlar, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kıbrıs'tan ve yurt dışından makamlar tarafından desteklenmektedir. UNDP-ACT ise Eğitimde Çoklu Bakış Açıları ve Kültürlerarası Diyalog (MIDE) girişimi ile destek verdi.

 

Soru: Yaklaşık 8 yıl geçti. Hedeflediğiniz gelişimi elde edebildiniz mi?

 

Yanıt: İş Birliği Evi'nin 6 Mayıs 2011 tarihine kadar tamamlanıp faaliyete geçmesi ile büyük hayalin gerçekleşmesine ek olarak, yayınların, araştırma çalışmaları ve araştırmaların, aktivitelerin (çalıştaylar, seminerler, sempozyumlar, konferanslar, yürüyüşler, alan ziyaretleri) miktarı ve kalitesi ve bunlara katılan insan sayısı AHDR'nin yalnızca amaçlarına ulaşmakla kalmayıp tüm beklentilerin ötesine geçtiğini gösteriyor.

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) çalışmaları için USAID fonları aracılığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı - İş Birliği ve Güven için Hareket (UNDP-ACT), Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Bölgesi (EEA) Mali Mekanizmalar, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn, İsveç, İsviçre ve Hollanda gibi ana bağışçılarından ve aynı zamanda bireylerden, kurumlardan ve yerel makamlardan ödüller, hibeler ve cömert mali destek almıştır. AHDR aynı zamanda Avrupa Konseyi, EUROCLIO ve pek çok diğer yerel ve uluslararası kurumların ve pek çok Kıbrıslı eğitimcinin desteğinden de faydalanmaktadır.

 

Günün sözü:

 

İnsan sevgisi, barışın dostudur

Bu yazı toplam 12847 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans