Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Kktc kendi nüfus sayımını yapar
29 Mart 2011 Salı Saat 14:36

Eroğlu, Kktc kendi nüfus sayımını yapar

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’nin ayrı bir devlet olduğunu, ayrı bir halkı ve ayrı bir yönetimi bulunduğunu belirterek, kendi nüfusunu sayabilecek durumda olduğunu vurguladı.

Nüfus sayımı konusunun müzakere masasının işi olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu,  iki tarafın karşılıklı olarak yapılacak nüfus sayımlarına güvenmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün Kıbrıs Türk Sanayi Odası heyetini kabulü sırasında basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

“KRİTİK HUSUS YOK”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, geçen hafta yapılan liderler görüşmesi sonrasında durumun kritik olduğu yönünde açıklama yaptığının hatırlatılması üzerine, “Kritik bir husus yok” dedi.

Müzakerelerin devam ettiğine dikkat çeken Eroğlu, müzakerelerde 6 başlık bulunduğunu ve bugüne kadar hiçbirinin tamamlanıp kapatılmadığını ve referanduma gitme noktasından oldukça uzak olunduğunu vurguladı.

NÜFUS SAYIMI

Geçen hafta nüfus konusunu görüştüklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Her ülke kendi nüfus sayımını yapacak. KKTC ayrı bir devlettir. Ayrı bir halkımız ve ayrı bir yönetimimiz vardır ve kendi nüfusumuzu sayacak kadar da elemanımız mevcuttur” dedi.

Hristofyas’ın KKTC’yi sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin uzantısı olarak görüp, eş zamanlı ve ortak bir nüfus sayımı yapma gibi bir düşünce içinde olmasının acayip olduğunu vurgulayan Eroğlu, karşılıklı olarak yapılacak nüfus sayımlarına güvenilmesi gerektiğini söyledi.

Nüfus sayımının KKTC’nin geleceği için elzem olduğu için de yapılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, nüfus sayımı yapılacağını konu müzakere masasına gelmeden önce açıkladığını, bu nüfus sayımına göre planlar yapılacağını ifade etti.

“Konu aslında müzakere masasının işi değil” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kendi seçimlerini yapabilen bir ülkenin nüfus sayımını da yapabileceğini, uluslararası standartların belli olduğunu belirtti.

GÖZLEMCİLER

Eroğlu başka bir soru üzerine, nüfus sayımında belli standartlar olacağını ve bunu BM’ye de sunacaklarını ifade ederek, daha önceki seçimlerde, son yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde AB başta olmak üzere birçok ülkeden gözlemci bulunduğunu da hatırlattı.

Eroğlu, “Gözlemciler gelsinler. Biz davet ediyoruz zaten gelsinler diye. Bizim gizleyecek bir şeyimiz, herhangi bir taraftan da çekincemiz yok. BM de gözetim görevini yapabilir” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 13368 defa okunmuştur
Eroğlu, Kktc kendi nüfus sayımını yapar Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans