Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dörtyol Ve Muratağa Köylerinde Kırsal Kesim Arsası Dağıtıldı
29 Mart 2011 Salı Saat 19:39

Dörtyol Ve Muratağa Köylerinde Kırsal Kesim Arsası Dağıtıldı

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın çalışmaları kapsamında Gazimağusa’ya bağlı Dörtyol köyünde 85, Muratağa köyünde ise 10 gence kırsal kesim arsa hak sahipliği belgeleri düzenlenen törenlerle verildi.

Arsa dağıtm törenlerine;Başbakan İrsen Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İkay Kamil, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, UBP Gazimağusa Milletvekilleri Ahmet Eti ile Ertuğrul Hasipoğlu, Merkez Kaymakamı Gürsel Selengin, Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ ve bazı bölge belediye başkanları katıldı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük Dörtyol’daki törende yaptığı konuşmada, gençlerin; kendi yörelerinde ailelerinin yanında yerleşmelerini sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda iki haftadır arsa dağıtımlarının yapılmakta olduğunu ifade ederek, çalışmaları tamamlandıkça diğer köylerde de arsa dağıtımları yapılacağını ifade etti.

Başbakan Küçük, UBP hükümetinin kırsal kesimin ve köylülerin gelişmesi için kararlar aldığını ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti ve Büyükelçiliğin katkılarıyla altyapı  çalışmalarının şehirleri özendirmeyecek noktaya geldiğini söyledi.

Köy- kasaba ayrımını ortadan kaldıracak çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Başbakan Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın 2011 yılı bütçesine aldığı bölgedeki alt ve üst geçit yapımına yakında başlanacağını ifade etti.

Küçük, 2009 seçimlerinden sonraki UBP hükümetlerinin kırsal kesimin ve dar gelirlinin esenlendirilmesi ve geçim sıkıntısından kurtulması için bir çok proje geliştirdiğini belirterek, hükümetin tarım ve hayvancılık politikalarına değindi.

Küçük, dar gelirlinin geçimini daha iyi duruma getirmek için temel gıda maddelerindeki KDV oranlarını hemen hemen sıfırladıklarını, hayvancılık sektöründe ise son 3 yılda bazı gelişmelerin gerçekleştiğini, günlük süt üretiminin 200 tondan 300 tona çıktığını, süt verimliliğinin ve hayvan sayısının artış gösterdiğini kaydetti.

Küçük, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla  süt ihracat primlerinin yüzde 25 oranında artırıldığını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde, KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp su sağlayacak projenin temelinin Anamur’da düzenlenen törenle atıldığını hatırlatan Küçük, “Mutlu Barış Harekatı”nı gerçekleştiren Türkiye’nin, “hayat suyunu” KKTC’ye getireceğini kaydetti.

Söz konusu suyun sulu tarımda ve içme suyu olarak kullanılacağını, Mesarya’da da sulu ziraat yapılacağını kaydeden Küçük, ayrıca kurulacak arıtma sistemiyle yıllık 30 milyon metreküp suyun da sulu tarımda kullanılacağını belirtti.

Projeler geliştikçe köylerdeki nüfusa ihtiyaç olacağını söyleyen Küçük, köy-kasaba farkını ortadan kaldırmak ve ekonomik zafer için hep birlikte çalışmaları sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

KAMİL

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil de konuşmasında, hükümet olarak çözümünü vaat ettikleri sorunların çözümünü görmenin kendilerini mutlu ettiğini, ekonomik sıkıntılar olsa dahi hükümetin adım adım hedeflerine ulaştığını söyledi.

Kamil, gençlerin köyden kente yerleşmesini istemediklerini, doğup büyüdükleri yerlerde iskan ve istihdam edilmelerini istediklerini belirterek, bu fikirden yola çıkarak kırsal kesim arsa projelerini gündeme getirdiklerini kaydetti.

Kırsal kesim arsa projesinde amaçlarının; gençlerin doğup büyüdükleri köylerinde yuva kurmaları olduğunu belirten Kamil, ülkede en uzak meSafenin 1,5 saat olduğunu, kentlerde çalışsalar bile köylerine dönebileceklerini kaydetti.

Dörtyol’daki kırsal arsa dağıtımının uzun çalışmanın bir ürünü olduğunu belirten Kamil, pek çok köyde bu imkanı sağlamanın zorlaştığını, Dörtyol’un ise şanslı köylerden biri olduğunu ifade etti.

Kamil, hükümet programı çerçevesinde sonuç aldıkları diğer bölgelerde de her hafta arsa dağıtımlarının yapılacağını söyledi.

Önceki hükümet dönemlerinde kırsal kesim arsaları için 8-10 bin sterlini bulan bedeller alındığını kaydeden Kamil, “Bu rakamı düşürmek için yasa değişikliği yaptık. Bunu politik amaç için yapmadık. İstedik ki, gençler bir miktar alt yapı yatırımları için ödesin; büyük miktarını ise evinin yapımında kullansın. Arsa dağıtımlarında zaman gecikmesi bunlara dayanmaktaydı” dedi.

Kamil, bütün bölgelerde, devlet, hükümet ve yerel yönetimlerle işbirliğinde daha güzel günler ve ortamlar yaratacaklarını ifade etti.

BERTUĞ

Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ, söz konusu projenin gençlere sahip olmak olduğunu belirterek, projenin köylerde yaşayan gençlere ve köylere büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Bertuğ, arsa dağıtımlarına programlar dahilinde devam edileceğini ifade etti.

Bu haber toplam 11333 defa okunmuştur
Dörtyol Ve Muratağa Köylerinde Kırsal Kesim Arsası Dağıtıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans