Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu - Hristofyas Görüşme Detayları
30 Mart 2011 Çarşamba Saat 13:58

Eroğlu - Hristofyas Görüşme Detayları

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, Mart’ın ikinci yarısında üçlü görüşme yapılması için bekledikleri davetin gelmediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, Mart’ın ikinci yarısında üçlü görüşme yapılması için bekledikleri davetin gelmediğini, Genel Sekreter’in liderlerle önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği telefon görüşmesinden sonra üçlü görüşmeye gerek olup olmadığına karar verme noktasına geleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’la gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşünde yaptığı açıklamada, “İç Güvenlik” konusunun ele alındığı bugünkü görüşmede her iki tarafın konuyla ilgili görüşlerini ortaya koyduğunu ve görüşlere cevabın ise gelecek hafta verileceğini söyledi.

Eroğlu, “Taraflar karşı tarafın kâğıdına gelecek hafta cevap verecek. Görüşlerde birleştirme, yakınlaştırma olur mu onu tartışacak” dedi.

"İÇ GÜVENLİK KONUSUNDA KARŞILIKLI GÖRÜŞLERİMİZİ ORTAYA KOYDUK"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Güvenlik” başlığında “Garanti ve İttifak Anlaşmaları” ve “İç güvenlik” konuları bulunduğunu ve “İç güvenlik” derken “muhtemel ortaklıkta kurucu devletlerin ve federal devletin polisleri ne olacak, işlevleri ne olacak?” konularının değerlendirildiğini belirtti. Eroğlu, “İki şeyi birbirinden ayırmak lazım. Biz de bu ayırımı yaparak güvenlik konusunu ‘iç güvenlik’ konusunu değerlendirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugünkü görüşmenin kısa sürmesine ilişkin soruya “İç güvenlik konusunda karşılıklı görüşlerimizi ortaya koyduk. Bu görüşleri gelecek hafta karşılıklı değerlendirip, cevaplandırma düşüncesiyle haftaya erteledik. Ayrıca Sayın Hristofyas gribal enfeksiyon geçiriyor. Oldukça fazla öksürüğü var. Dolayısıyla cevaplarımızı haftaya bıraktık” yanıtını verdi.

"BİZ BUNU MART’IN İKİNCİ YARISINDA BEKLİYORDUK"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un liderleri telefonla arayacağı yönündeki haberler ve bunun öneminin sorulması üzerine, “Öneminin ne olacağını, genel sekreterin söyleyeceği sözlere göre belirleyeceğiz” dedi.

Moon’un büyük bir ihtimalle taraflarla, görüşmelerdeki ilerlemenin ne safhada olduğunu konuşacağını kaydeden Eroğlu, Genel Sekreterin bir sonraki 3’lü görüşmeye gerek var mı, yok mu kararını verme noktasına geleceğini belirtti.

Eroğlu, Moon’un Cenevre’den ayrılırken tarafları yakın bir zamanda 3’lü görüşme için davet edeceği yönünde açıklamada bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Biz bunu Mart’ın ikinci yarısında bekliyorduk. Mart’ın ikinci yarısında bu davet gelmedi. Müzakerelerin gidişine bakarak bu daveti yapacaktı. Şimdi yine aynı düşünce içerisinde görüşmelerdeki ilerlemeye göre taraflardan bilgi aldıktan sonra zirve olsun, olmasının kararını verecek.”

VATANDAŞLIK KONUSU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “vatandaşlık konusu tamamlandı mı?” yönündeki soruya yanıtında, vatandaşlık konusunu geçen hafta tartıştıklarını ve özel temsilcilerin de konuyu ele aldığını söyledi. Eroğlu, “Her iki tarafın vatandaşlıkla ilgili görüşleri belli. Teknik heyetler özel temsilcilerin başkanlığında bu konuyu görüşecek ve liderler toplantısına konuyu getirecekler. Her iki tarafın vatandaşlıkla ilgili görüşleri ortadadır. Bunu ileride tekrar müzakere masasına getirerek, yakınlaştırma olur mu, olmaz mı arayışına gireceğiz” dedi.

Bu haber toplam 1662 defa okunmuştur
Eroğlu - Hristofyas Görüşme Detayları Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans