Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Töre, Ana İle Yavru hep birlikte olacaktır
30 Mart 2011 Çarşamba Saat 15:43

Töre, Ana İle Yavru hep birlikte olacaktır

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre ile TC Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bir araya gelerek KKTC’deki göletlerin sulamada kullanılmasıyla ilgili kararlar aldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre ile TC Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bir araya gelerek KKTC’deki göletlerin sulamada kullanılmasıyla ilgili kararlar aldı.

İki bakan, KKTC’de bulunan ve sadece ikisi sulama için kullanılan 17 gölete yönelik tarımsal alanda ve hayvan sulamada kullanılmak üzere en kısa sürede projeler üretilerek arıtma tesisi dahil gerekli tüm tesislerin yapılıp hizmete sunulmasına karar verdi.

Bunun için, Türkiye ve KKTC’den ilgili bakanlıklara bağlı müdür ve teknik heyetler en kısa sürede bir araya gelecek. KKTC’nin 5 ilçesi için gerekli olan greyder ve dozer sağlanması için de mutabakata varıldı.

öre, bugün sırasıyla TC Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen “Kurak ve Yarıkurak Alanlardaki Ağaçlandırma Çalıştayı”na katıldı; TC Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’yla ve Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’le görüştü.

Bakan Töre konuşmasında şunları kaydetti:

“İklim, hava şartları, toprak yapısı ve su nasıldır, bunları ciddi bir şekilde değerlendirerek analiz ederek ağaçlandırma yapılması gerekir. Aynı bölgenin içerisinde farklı toprak yapısı da söz konusudur. Dolayısıyla o toprak yapısına, topraktaki nem yapısına, su tutma oranına göre değişik ormancılık çalışmaları yapılması gerekir. Hangi ağacın ne zaman dikileceği, bakımının nasıl yapılacağı da çok önemlidir. Meyve ve peyzajından yararlanılıp erozyonu önleyecek ağaçlar tespit edilmelidir. Kıbrıs ananın yavrusudur. Biz aynı milletin insanlarıyız. Orman Genel Müdürlüğü ile koordinasyon çok iyi kuruldu. Protokol yaptık ve bu çerçevede çalışmalar yürütüyoruz. Ana ile yavru hep birlikte olacaktır, hep birlikte yürümeye devam edeceğiz.”

Çalıştayda konuşma yapan TC Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürü Hanifi Avcı ise, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs’ın iklim özelliklerinin birbirine benzediğini ifade ederek, bazı bölgelerin 3-4 yıl kuraklık gösterdiğini bu nedenle bu ekstremler göz önünde bulundurularak çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

Toprak yapılarının göz önünde tutularak bitki türlerinin belirlenip, ağaçlandırma tekniklerinin ortaya konması gerektiğine işaret eden Avcı, Türkiye’de yapılan çalışmalarla Kıbrıs’ta yapılan çalışmaların benzerlik gösterdiğini söyledi. Öncelikli olarak yapılması gereken işlere de değinen Genel Müdür Avcı,  bitki türlerinin tespiti ve toprak işleme metotlarının belirlenerek çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

VEYSEL EROĞLU İLE GÖRÜŞME

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, daha sonra TC Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bir araya geldi.

Görüşmede, KKTC’deki göletlerin sulamada kullanılmasıyla ilgili kararlar alındığı açıklandı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Töre, bu çalışmaları hasat mevsimi başlamadan, Nisan ayı sonu Mayıs ayı başına kadar tamamlamayı hedeflediklerini de belirterek,  tarım kesiminin mağduriyetlerini bir an önce ortadan kaldırmaya çalışacaklarını kaydetti.

CEMİL ÇİÇEK İLE GÖRÜŞME

Daha sonra Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile bir araya gelen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Töre,  anavatan Türkiye’nin her zaman yavru vatanın yanında olduğunu ifade etti.

Çiçek’in Kıbrıs’a gösterdiği ilgi ve hassasiyeti verdiği destekle her zaman ortaya koyduğunu belirten Töre, Kıbrıs’ın milli bir dava olduğunu sürekli ifade eden Bakan Çiçek’e teşekkürlerini sundu. Töre, “Mutlaka başarılı olmak zorundayız. Başarısız olamayız, ne biz ne de anavatan bunu kabul edemez” dedi.

Bu haber toplam 1803 defa okunmuştur
Töre, Ana İle Yavru hep birlikte olacaktır Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans