Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAÜ Fizik Bölümü’nden Çalıştay
30 Mart 2011 Çarşamba Saat 17:58

DAÜ Fizik Bölümü’nden Çalıştay

DAÜ Fizik Bölümü, Bu Yıl Onuncusu Gerçekleştirilecek Olan Kuantizasyon, Dualiteler ve İntegre Edilebilir Sistemler Çalıştayına Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor.

Her yıl Nisan ayında farklı bir üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştay, bu yıl 22 – 24 Nisan 2011 tarihleri arasında, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Kampüsü'nde yer alacak.

Konuyla ilgili DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan DAÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa HALİLSOY, çalıştayın, Türkiye'nin gravitasyon ve kozmoloji, matematiksel fizik ve teorik yüksek enerji fiziği alanlarında çalışmalar yapan en seçkin bilim insanları tarafından organize edilmekte olduğunu ve çalıştayın bilim kurulu üyeleri arasında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyeleri ve TÜBİTAK ödülleri almış isimlerin yer aldığını vurguladı.

Prof. Dr. Mustafa HALİLSOY, son yıllarda DAÜ Fizik Bölümü öğretim üyelerinin gravitasyon ve kozmoloji ile matematiksel fizik alanlarında uluslararası saygın dergilerde birçok bilimsel çalışma yayınladıklarını ve bu çalışmaların sayısı ve kalitesinin çalıştay bilim kurulunun dikkatini çektiğini vurguladı. Bu başarıdan dolayı da Fizik Bölümü öğretim üyelerinin son iki yıldır çalıştaya davet alarak konuşmacı olarak katıldıklarını ve başarılı sunumlar yaptıklarından dolayı QDIS çalıştayı bilim kurulu üyelerinin 2011 yılındaki çalıştayın özellikle DAÜ ev sahipliğinde gerçekleşmesini arzu ettiklerini kaydetti. Böyle önemli bir bilim çalıştayına ev sahipliği yapacak olmalarından dolayı DAÜ Fizik Bölümü olarak büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Prof. Dr. HALİLSOY, böylelikle DAÜ ve Fizik Bölümü'nün yerinde ve daha yakından tanınmasına da katkıda bulunulacağını belirtti.

KARA DELİKLER İLE İLGİLİ KONULAR GÖRÜŞÜLECEK

Çalıştayda görüşülecek konuların, Bilim Kurulu tarafından, 2010 yılı içerisinde uluslararası saygın dergilerde yayımlanmış özgün çalışmalardan seçildiğini vurgulayan Prof. Dr. HALİLSOY, konuşmacıların bu titiz çalışma neticesinde özel davetle çalıştaya çağrıldıklarını belirtti. Çalıştayda görüşülecek başlıca konular arasında Einstein'in genel görelilik kuramında öngörülen kara delikler, uzay – zaman yapıları, kozmoloji konuları ile yüksek enerji fiziği ve matematiksel fizik konuları bulunmaktadır. Davetli konuşmacı olarak Çek Cumhuriyeti Nükleer Fizik Enstitüsü'nden (ASCR) Prof. Dr. Miloslav ZNOJIL'in katılacağı çalıştaya, toplam 60 bilim insanının katılması beklenmektedir.

QDIS Çalıştayı Açılış Töreni 22 Nisan 2011 Cuma günü, saat 10:00'da, DAÜ Aktivite Merkezi Salonu'nda gerçekleştirilecek. Çalıştayla ilgili detaylı bilgilere http://qdis.emu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Bu haber toplam 11011 defa okunmuştur
DAÜ Fizik Bölümü’nden Çalıştay Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans