Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafiye kapılarını açan ilk ülke
30 Mart 2011 Çarşamba Saat 18:07

Kaddafiye kapılarını açan ilk ülke

Kaddafiye en yakın dostunun ülkesinden davet geldi

Libya'da akan kanın durması için sürgüne gitmesi istenen Albay Muammer Kaddafi'ye en yakın dostlarından İdi Amin'in ülkesi Uganda'dan davet geldi.

MEMNUNİYETLE KARŞILANACAK

Uganda Devlet Başkanı Yaveri Museveni'nin basın sözcüsü Tamale Mirundi, Associated Press ajansına verdiği demeçte, sığınma talebinde bulunması halinde Kaddafi'nin ülkelerinde memnuniyetle karşılanacağını söyledi.

SINIRDIŞI EDİLENLERE SIĞINMA HAKKI ÜLKE POLİTİKASI

Mirundi, diktatör Idi Amin döneminde birçok Ugandalı'nın ülke dışına kaçtığını hatırlatarak, sınırdışı edilenlere sığınma hakkı vermenin ülke politikası olduğunu belirtti.

KADDAFİ'YE KUCAK AÇAN İLK ÜLKE

Afrika Birliği tarafından kurulan geçici Libya arabuluculuk komitesinin üyesi olan Uganda, böylece Kaddafi'ye kucak açan ilk ülke oldu.

Dün Londra'da yapılan konferansta başta ABD ve İngiltere olmak üzere Batılı güçler, Libya'daki gerginliğin sona ermesi için Kaddafi'nin sürgüne gönderilmesi gerektiğini öne sürmüştü.

Afrika Birliği'nin itici güçlerinden biri olarak öne çıkan Kaddafi, Libya'nın ekonomik alanının Sahraaltı Afrika'sına yayılmasıyla bölgede önemli liderlerle dostluk kurdu.

BİRÇOK AFRİKALI LİDER, DENGESİZ TAVIRLARINDAN RAHATSIZ

Ancak analistler birçok Afrikalı liderin, Kaddafi'nin dengesiz tavrından rahatsız olduğunu belirtti. Libya liderinin geçmişte komşularında yaşanan olaylara burnunu sokması dolayısıyla bazı komşularının hala kızgın olduğu, bazılarının ise Kaddafi'ye yardım ederek imajını kirletmek istemediğini söyledi.

SAVAŞ TİCARETE DE SIÇRADI

Uganda hükümeti dün yaptığı açıklamada Uganda Telecom şirketinde Libya'nın çoğunluk hissesine el koyduğunu duyurdu. Uganda hükümetinin bu son hamlesi BM'nin Kaddafi'nin varlıklarının dondurulması kararı doğrultusunda atılan adımların sonuncusu oldu.

Bu arada Libya hükümetinden yapılan açıklamada isyancılarla petrol ve doğalgaz anlaşmaları yapacak bütün uluslararası şirketlere dava açılacağı belirtildi.

Açıklamada, enerji alanında arama, üretim ve pazarlama anlaşmaları yapma hakkının sadece Libya Ulusal Petrol Şirketi'nin elinde olduğu ifade edildi.

UGANDA DİKTATÖRÜNE LİBYA DESTEK ÇIKMIŞTI

Uganda diktatörü İdi Amin 80 yaşında son nefesini verdi. 300 bin kişiyi katlettiği söylenen Amin, kurbanlarını pişirerek yemesiyle ünlüydü.. Askeri bir diktatörlük kuran, yüzbinlerce insanın ölümünden sorumlu olan İdi Amin İngiltere, İsrail, daha sonraları da Libya ve Suudi Arabistan tarafından desteklenmişti. Afrika'nın en kötü üne sahip diktatörlerinden Amin'in 2003'te Suudi Arabistan'da öldü..

İDİ AMİN KİMDİR

İdi Amin, 25 Ocak 1971'de askeri darbeyle devlet başkanı ve silahlı kuvvetler komutanı oldu, 1975'te ise mareşal rütbesi aldı, 1976'da da kendini ömür boyu devlet başkanı ilan etti.

Renkli bir kişiliği olan, ancak davranışlarındaki tutarsızlıkla tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken İdi Amin, milliyetçi bir tutum  takınarak, 1972 yılında Uganda'daki bütün Asyalıları sınır dışı etti. Onun bu hareketi, ülke ekonomisinin çökmesine neden oldu. İdi Amin, ABD ve İngiltere'ye hakaretler yağdırdı, Müslüman olduğunu belirterek İsrail'le ilişkileri kesti, Libya ve Filistinlilerin yanında yer aldı.

Filistinlilerin 1976 yılında içinde İsrailli ve Yahudi yolcuların bulunduğu bir Fransız yolcu uçağını Entebbe'ye kaçırmalarına doğrudan karışan eski diktatörün Tanzanya ve Kenya'yla başlattığı sınır çatışmaları, Doğu Afrika Topluluğu'nu zayıflattı.

Akodli ve Lango kabilelerinin yok edilmesi emrini verdiği de ileri sürülen İdi Amin, kabileler arasındaki çatışmaları doruk noktasına vardırdı. Eski diktatör döneminde 300 bine yakın kişinin işkenceden geçirilerek öldürüldüğü de iddia edilmişti.

İdi Amin, Tanzanya desteğindeki Ugandalı gerillaların 1978 Ekiminde başlattığı saldırının ardından, gerillalar başkent Kampala'ya varmadan kısa bir süre önce, 13 Nisan 1979'da yurtdışına kaçtı. Önce Libya'ya giden İdi Amin, ardından Irak, sonra Suudi Arabistan'a geçti.

İdi Amin'in Suudi Arabistan'a geçmesinden kısa bir süre sonra, eşlerinden ikisi ve 22 çocuğu da yanına yerleşti. Amin 16 Ağustos 2003'te Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Kral Faysal Hastanesinde hayatını kaybetti.

Bu haber toplam 1863 defa okunmuştur
Kaddafiye kapılarını açan ilk ülke Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans