Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
R.Tayyip Erdoğan: “Biz, bu gerçeğin görülmesini istiyoruz.”
31 Mart 2011 Perşembe Saat 09:33

R.Tayyip Erdoğan: “Biz, bu gerçeğin görülmesini istiyoruz.”

R.Tayyip Erdoğan, Kıbrıstaki müzakerelerin Rum tarafının zamana oynayan tutumu nedeniyle tıkanma noktasına geldiğini belirterek, Biz, bu gerçeğin görülmesini istiyoruz. Müzakerenin sonsuza kadar sürüncemede kalması kabul edilemez dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'taki müzakerelerin Rum tarafının ''zamana oynayan tutumu'' nedeniyle tıkanma noktasına geldiğini belirterek, ''Biz, bu gerçeğin görülmesini istiyoruz. Müzakerenin sonsuza kadar sürüncemede kalması kabul edilemez'' dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın daveti üzerine, İngiltere'ye resmi ziyarette bulunacağını anımsatan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın kendisine eşlik edeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından kabul edileceğini, İngiliz muhatabı Başbakan David Cameron ve Yardımcısı Nick Clegg ile görüşeceğini hatırlatarak, görüşmelerinde Türkiye'nin AB üyeliği süreci, Kıbrıs, G20, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki gelişmeler ile bölgesel ve uluslararası konuların ele alınacağını bildirdi.

Erdoğan, ''Kıbrıs'taki müzakereler Rum tarafının 'zamana oynayan tutumu' nedeniyle tıkanma noktasına gelmiştir. Biz, bu gerçeğin görülmesini istiyoruz. Müzakerenin sonsuza kadar sürüncemede kalması kabul edilemez. İngiltere'nin de bu görüşü paylaştığını düşünüyorum. Daha fazla zaman kaybetmeden adadaki iki taraf ve garantörlerin katılımıyla yüksek düzeyli toplantı düzenlenmesi, kaydedilen ilerlemenin bir anlaşmaya bağlanması açısından çok önemlidir. Kıbrıs'ta garantör ülkeler olarak İngiltere ve Yunanistan ile devreye girmek suretiyle süreci bir anlaşmayla sonuçlandırmayı önemsiyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, imzalanacak anlaşmanın sadece Kıbrıs açısından değil Doğu Akdeniz bölgesindeki barış ve işbirliği ortamının tesisi açısından da yararlı olacağına inandığını dile getirdi

Bu haber toplam 1689 defa okunmuştur
R.Tayyip Erdoğan: “Biz, bu gerçeğin görülmesini istiyoruz.” Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans