Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yurtkur Londra ve Lefkoşada Yurt Açıyor
31 Mart 2011 Perşembe Saat 16:17

Yurtkur Londra ve Lefkoşada Yurt Açıyor

2011-2012 Eğitim - Öğretim Yılında Londra ve Lefkoşada Yurt Açacaklarını Söyledi.

Yurt-Kur Genel Müdürü Hasan Albayrak,Türki Cumhuriyetleri, Almanya veFransa'nın ise yurt açılacak ülkeler listesinde olduğunu belirtti

YURT-KUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun bu sene 50. yılı olduğunu ve gerek yurt içinde, gerek yurt dışında önemli yatırımlara imza atacaklarını söyledi. 2011-2012 eğitim ve öğretim yılı başında Lefkoşa ve Londra'ya yurt açacaklarını söyleyen Albayrak, kuruluşlarının 50. yıldönümünde dünyaya yayılmayı hedeflediklerini vurguladı. Albayrak, 2011-2012 eğitim öğretim yılında YURT-KUR olarak gerçekleştirecekleri projeleri Yeni Şafak'a değerlendirdi. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un çıktığını söyleyen Albayrak, yurt dışında eğitim gören öğrencilerin de barınma ihtiyaçlarının karşılanması için YURT-KUR'un bünyesinde Yurt Dışı İlişkiler Daire Başkanlığı kurduklarını belirtti.

SIRADA BAŞKA ÜLKELER DE VAR

Albayrak, "Özellikle bu kanun çıktıktan sonra, kurum olarak toplantılar yapıyoruz. İlk etapta hedefimiz 2011-2012 eğitim öğrenim yılının başında yani Eylül veya Ekim'de Kıbrıs ve Londra'da yurt açmaktır. Daha sonra Türki Cumhuriyetler, Almanya, Fransa, gibi ülkelere yurt açmayı planlıyoruz" dedi. Çıkan kanun ile 1000 veya daha fazla sayıda Öğrenci olan ülkelerde yurt açacaklarını söyleyen Albayrak, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerimizin eğitimlerini daha huzurlu yürütmeleri için yurt açacağız. Bu uygulama ile dünyada bir çok ülkeye yayılacağız. Kırgızistan, Kazakistan, Avusturya, Viyana gibi. Yani o ülkenin merkezinde 1000'in üzerinde Türk öğrencisi varsa, oralarda yurt açmayı kendimize hedef seçtik" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER PERİŞAN OLUYOR

Lefkoşa ve Londra'da kanun çıkmadan önce öğrenciler ile görüştüğünü anlatan Albayrak bu kararı almalarına neden olan olayı şöyle anlattı:

"Yurt dışına gittiğimiz zaman bütün incelemelerimiz kurum ile ilgili oluyor. Kurumun buralarda neler yapacağını araştırıyoruz. Yaklaşık iki yıl önce Londra'da Oxford Üniversitesi'nde Türk öğrencilerle sohbet ettim. Orada bir Öğrenci bana 'Siz niye buralara yurt açmıyorsunuz? Öğrenciler perişan oluyor' demişti. Londra'daki öğrencilerle yaptığım toplantı sonrasında yurtdışında da yurt açılmasına karar verdik. KKTC'ye de Üniversiteeğitimi için Türkiye'den çok sayıda Öğrenci gidiyor. YURT-KUR'un yapısını oraya uygulamak üzere birçok çalıştay düzenledik. Yurt açacağımız ülkelerde öğrencilere vereceğimiz burs ve öğrenim kredisinin miktarını ise o ülkenin geçim endeksine göre ayarlamayı düşünüyoruz."

TOKİ 18 YURT YAPACAK

Albayrak, 2011 yılında Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun Türkiye'yi şantiye alanına çevirdiklerini söyledi. 6082 sayılı yasa ile TOKİ'ye şuan itibariyle 18 yurt yaptıracaklarını, önümüzdeki hafta başında ise protokollerin imzalanacağını vurgulayan Albayrak, YURT-KUR'un 2011 yatırım faaliyetlerini ise şöyle sıraladı: "106 adet 68 bin 150 yatak kapasiteli yurt projemiz bulunmaktadır. 52 adet 37 bin 140 kapasiteli yurt projesinin inşaatı devam ediyor. 6 adet 4 bin 800 kapasiteli yurt projesi sözleşme aşamasında. 34 adet 17 bin 600 kapasiteli yurt projesinin de proje adaptasyon çalışmaları devam etmektedir. 17 adet 9 bin 510 kapasiteli yurt projesinin ise arsa tahsisi ve arsa hukuki ve fiziki bilgilerini toplama çalışmaları devam ediyor. "

YURT-KUR'un 50. yıl hedeflerinin başında 60-70 yurt inşaatını başlatmak olduğunu dile getiren Albayrak, "Tarihinde görülmemiş kadar yurt inşaatımız var. Görülmemiş kadar projemiz var. 2013 yılının sonuna kadar kesinlikle yurt problemini çok modern bir şekilde odaları bir ve üç kişilik suit şeklinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 50. yılımız çok hızlı geçiyor." diye konuştu.

50. YIL ETKİNLİKLERİ

YURT-KUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, 50. yıl çerçevesinde yıl içinde gerçekleşecek etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi: "Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının 50 yıla özel konser verecek. Tiyatro günleri düzenlenecek. Şölenler yapılacak. Kurum Halk Oyunları Grubu ve Sanat Müziği Korosunca çeşitli illerde bulunan Kurum yurtlarına turne düzenlenecek. Uluslararası Halk Oyunları Festivali. Özel 50. yıl kataloğu çıkartacağız. Yurtlarımızda barınan öğrenciler arasında resim, fotoğraf ve kompozisyon yarışmaları düzenleyeceğiz."

Herkese burs ve öğrenim kredisi

Albayrak, yurt dışında okuyan öğrenciler için burs ve öğrenim kredi hakkında ise şunları söyledi: "Öğrencilerimiz bir çok kurumdan burs ve kredi alabiliyorlar. Biz diyoruz ki, eğer bu kurumların her hangi birinden öğrenim kredisi ve burs almıyorsa, Eylül ile Ekim ayından itibaren müracatlarını alacağız. 2012 Ocak ayı itibariyle baren bu öğrencilerimiz de Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun vermiş olduğu burs ve öğrenim kredisi imkanından faydalanacaklar. Yönetmelik ve kanunlar çerçevesinde Türk öğrencisi olup dünyanın neresinde olursa olsun burs ve öğrenim kredisi alacaklar. Tabi devletin başka bir kurumundan almıyorsa."

Bu haber toplam 14040 defa okunmuştur
Yurtkur Londra ve Lefkoşada Yurt Açıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans