Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğrudan Ticaret Tüzüğünün hukuki zemininin netleştirilmesi gerekir
31 Mart 2011 Perşembe Saat 18:02

Doğrudan Ticaret Tüzüğünün hukuki zemininin netleştirilmesi gerekir

AP Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, “herhangi bir adım atılmadan önce Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hukuki zemininin netleştirilmesi gerektiğini” söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, “herhangi bir adım atılmadan önce Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hukuki zemininin netleştirilmesi gerektiğini” söyledi.

Schulz, Rum tarafında yapılacak genel seçimlerde EDEK’e destek vermek üzere, parti başkanı Yannakis Omiru’nun davetlisi olarak Rum tarafında bulunuyor. Omiru ile görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Schulz, Omiru ile çok yapıcı ve verimli bir görüş alış verişinde bulunduklarını kaydetti.

Kıbrıs sorunu ve KKTC limanlarından AB ülkelerine ticareti düzenleyen Doğrudan Ticaret Tüzüğü’yle ilgili bir soruya muhatap olan Martin Schulz “Ekonomik ilerleme şarttır” dedi ve şunları ekledi:

“Daha çok ekonomik kalkınmayı gündeme getirecek bütün tedbirler; netleştirilmiş hukuki çerçevede alınmalıdır. Şimdilik hukuki meseleler yeterince çözülmüş değildir. Hukuki zeminle ilgili görüşmeler devam ediyor ve konunun netleştirileceğini umuyorum.”

AP Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, EDEK’e destek vermek amacıyla Güney Kıbrıs’a gittiğini de belirtti ve EDEK’in oy oranını yükseltmesi dileğinde bulundu.

Yannakis Omiru da, Schulz’la Kıbrıs sorunu merkezinde çok yaratıcı ve dostane bir görüşme yaptıklarını belirterek, “Sayın Schulz’a Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle; daha doğrusu; Türk uzlaşmazlığının doğrudan müzakereleri bir kez daha durgunluğa ve çıkmaza sürüklediği mantığıyla;  olmayan gelişmelerle ilgili bilgi verdim” dedi.

Sosyalist Grub’un ve Avrupalı Sosyalistler’in Kıbrıs (Rum) halkının mücadelesine verdiği desteğe teşekkür ettiğini de söyleyen Omiru, “Bu desteğin; Kıbrıs sorununa Avrupa ilkeleri ve uluslararası hukuka uygun bir çözüm hedefiyle süreceğine öngörüyoruz” ifadesini kullandı.

Omiru, Shculz’la; Türkiye’nin Akkuyu’ya nükleer santral yapma niyetini de konuştuklarını belirterek, “Bu santral halen yalnız Kıbrıs’ta değil AB’de ve Türkiye’de de tepkiyle karşılaşıyor. Sayın Schulz’dan Türk hükümetinin tekrar düşünmesi ve Akdeniz çanağının tamamında endişe yaratan bu kararını geri alması için şahsının ve Sosyalist Grup’un müdahalesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Schulz, Omiru’yla görüşmesi öncesinde Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’yla görüştü. Görüşme sonrasında Rum Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Schulz - Kiprianu görüşmesinde Kıbrıs sorununun mevcut aşaması, Türk - Yunan ilişkileri, Doğrudan Ticaret Tüzüğü ve diğer uluslararası konuların ele alındığı belirtildi.

Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, saat 17.00’de de Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la bir araya gelecek.

Bu haber toplam 1887 defa okunmuştur
Doğrudan Ticaret Tüzüğünün hukuki zemininin netleştirilmesi gerekir Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans