Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akça Kktc’ye Geldi
31 Mart 2011 Perşembe Saat 20:22

Akça Kktc’ye Geldi

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne atanan Halil İbrahim Akça, bu akşam KKTC’ye geldi.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne atanan Halil İbrahim Akça, bu akşam KKTC’ye geldi.

Akça’yı Ercan Havaalanı’nda, KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti, GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, diğer kuvvet komutanları ve üst düzey askeri yetkililer, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bazı milletvekilleri, müsteşarlar, Büyükelçilik üst düzey yetkilileri ve personeli, Cumhuriyet Meclisi yetkilileri, diğer üst düzey polis ve sivil yetkililer, üniversite yöneticileri karşıladı.

Büyükelçi Kaya Türkmen’in yerine atanan Büyükelçi Halil İbrahim Akça, yarın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na güven mektubunu sunacak.

Akça, yarın, saat 12.15’te Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na güven mektubunu sunacak, ardından Cumhurbaşkanlığı’nda onuruna verilecek öğle yemeğine katılacak.

Halil İbrahim Akça, saat 14.15’de Lefkoşa Atatürk Anıtı, saat 14.45’de ise Dr. Fazıl Küçük’ün kabrine çelenk sunup, anıt özel defterlerini imzalayacak.

Akça, saat 15.30’da Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, saat 16.00’da ise Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından kabul edilecek.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça, Pazartesi günü saat 09.30’da Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti’yi, saat 10.15’de Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal’ı ziyaret edecek.

Pazartesi günü saat 15.00’de Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilecek Akça, 8 Nisan Cuma günü saat 12.00’de Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ü ziyaret edecek.

HALİL İBRAHİM AKÇA’NIN ÖZGEÇMİŞİ

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne atanan Halil İbrahim Akça, 1963’de Sivas Yıldızeli’de doğdu. Akça, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1988’de mezun oldu ve 1989’da Devlet Planlama Teşkilatı’nda Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı.

1992 - 1994 yılları arasında ABD’de University of Delaware’de Ekonomi Master’ı okuyan Akça, master araştırmasını “Bütçe Açıklarının Enflasyon Üzerindeki Etkisi”, DPT Uzmanlık Tezini ise “Döviz Kurunun Belirleyicileri” konusunda yaptı.

Halil İbrahim Akça, DPT’de önce Haberleşme Sektörü uzmanı, daha sonra da Proje Analiz Uzmanı olarak çalıştı. 1996 - 1997 yıllarında Maliye Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı ve Emekli Sandığı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Akça, DPT’de uzman olarak çalıştığı 1997 -  2002 yılları arasında Proje Döngüsü Yönetimi konusunda çeşitli araştırmalar ve yarı zamanlı eğitmenlik gerçekleştirdi.

2002 - 2008 yılları arasında DPT’de Müsteşar Yardımcılığı, 2009 Ocak - Haziran döneminde vekaleten DPT Müsteşarlığı görevini üstlenen Akça, DPT Müsteşar Yardımcılığı ve Müsteşarlığı döneminde Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği ve e-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu Üyeliği yaptı.

Halil İbrahim Akça, 2003 yılından itibaren eşzamanlı olarak yürüttüğü KKTC - TC Teknik Heyet Eş Başkanlığını son 1.5 yıldır tam zamanlı olarak yürütmeye başladı.

Evli, 3 çocuk babası olan Akça, İngilizce biliyor.

Bu haber toplam 13009 defa okunmuştur
Akça Kktc’ye Geldi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans