Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTÖS: Kurtarılmak İşgalden Daha Beter (Video)
31 Mart 2011 Perşembe Saat 20:42

KTÖS: Kurtarılmak İşgalden Daha Beter (Video)

Kıbrıslı Türk sendika lideri: Kurtarılmak işgalden daha beter

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elçil'in Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı ve büyük tepki çeken konuşmasına ait görüntüler ortaya çıktı. Elçil, "1974'te kurtarıldık. Kıbrıslı Türkler olarak kurtarılmanın bedelini ödüyoruz. Çünkü kurtarılmak işgalden daha beterdir. 37 yaşında olmayı çok istedim ama maalesef 47 yaşındayım. Ben Kıbrıs sorunuyla doğdum ve onunla yaşıyorum. Çocuklarımızın ve torunlarımızın da bu sorunla büyümesini istemiyorum. Onun için buradayım ve onun için mücadele ediyorum. Garantörlük Kıbrıs Türklerine fayda getirmiyor. Biz Avrupalıyız. Kıbrıs Türklerinin sorunlarını uluslararası arenaya taşınmasında yardım istiyoruz." dedi

KKTC'de 28 Ocak'ta ve 2 Martta düzenlenen mitinglerin ardından eylemlerine geçtiğimiz günlerde Brüksel'de devam eden KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçin, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Kıbrıs sorunu nedeniyle bütün Kıbrıslıların ıstırap çektiğini öne sürdü. KTÖS Genel Sekreteri Elçil, Kıbrıs'ın 2004 yılından beri AB üyesi olduğunu ve Kıbrıslı Türklerin de AB vatandaşı olduğunu kaydetti.

Kıbrıs medyasında yayınlanan görüntü kayıtlarına göre Elçil, Kuzey Kıbrıs'ta AB müktesebatının uygulanmadığını ve bu durumun Kıbrıslı Türkleri zor durumda bıraktığına değindi. Elçil, "Bu durum bizi bir yerde kurban durumuna düşürdü. Türkiye ve Kıbrıs Cumhuriyeti AB'nin Gümrük Birliği'nde ancak biz dünyanın hiçbir yerinde değiliz. Bu yüzden ne ekonomi, ne siyaset ne de sosyal yapımız gelişiyor. Bu bizi ciddi bir sıkıntıya sokuyor. Özellikle dünyanın genelinde globalleşmenin yarattığı çıkar kavgaları arasında sıkışıp kalan küçük bir toplumuz." şeklinde konuştu.

"TAVŞAN GİBİ ÇOĞALIYORLAR"

Kıbrıs nüfusunun 2006 yılına kadar belirli rakamlar dâhilinde artış gösterdiğini aktaran Elçil, 2006 yılında nüfusun yüzde 16.4 oranında artış gösterdiğini belirterek, "İnsanlar nasıl bu kadar çok çoğalabilir? Bildiğim kadarıyla kediler ve tavşanlar bu kadar çok çoğalabilir. Bunu başka türlü açıklayamayız." ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Türklerin laik insanlar olduğunu vurgulayan Elçil, son dönemde Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'ta Sünni İslam politikası yürüttüğünü ve bu bağlamda cami yaptırıldığını ve imam gönderildiğini ifade etti.

Türkiye'yi yönetenler gibi düşünmedikleri için Brüksel'de olduklarını kaydeden Şener Elçil, "Biz Avrupalıyız. Kıbrıslı Türklerin sorunlarını uluslararası arenaya taşınması konusunda yardım istiyoruz. Biz sesimizi duyuramıyoruz, bu konuda yardımcı olunuz. Garantörlüğün Kıbrıslı Türklere bir faydası yok." ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 11013 defa okunmuştur
KTÖS: Kurtarılmak İşgalden Daha Beter (Video) Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans