Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girne Gökdelen İnşaatına tepkiler sürüyor
01 Nisan 2011 Cuma Saat 10:31

Girne Gökdelen İnşaatına tepkiler sürüyor

Girne’de “gökdelen” inşa edilmesi girişimlerine tepkiler devam ediyor.

KTAMS ile Turizm Profesyonelleri Kulübü (SKAL) Girne Başkanı Mustafa Şah, bugün yayınladıkları açıklamalarla, Girne’ye gökdelen inşa edilmesine karşı olduklarını ve bu uğurda mücadele edeceklerini belirtti.

KTAMS Basın Yayın Sekreteri Mehmet Envergil, konuyla ilgili açıklamasında, Girne Beyaz Bölge Emirnamesi’nde yapılan değişikliklerle gökdelen inşa edilmesinin yolunun açıldığını ve tüm insanlığa miras bırakılan tarihi dokunun “koltuk uğruna” feda edildiğini savundu.

Envergil, “Girne hepimizindir… Hepimiz Girneliyiz… Girne’nin gökdelenlerle hançerlenmesine karşı çıkacağız. Bu mücadelede KTAMS üzerine düşeni yapmaya hazırdır” dedi.

Dağ ile deniz arasına sıkışmış, zengin bir tarihi dokuya sahip Girne’nin şirin bir Akdeniz kasabası olarak tüm insanlığı kucakladığına işaret eden Envergil, çok geniş bir halk kitlesinin karşı duruşuna rağmen şimdiden 3 gökdelen projesinin hazırlandığı ve diğerlerinin de arkadan geleceği duyumlarını üzüntüyle izlediklerini söyledi.

Envergil, şu görüşleri ortaya koydu:

“Rum mallarının uyguladığı iskan politikaları ile yağmalanarak büyük haksızlıklar ve adaletsizliklerin oluşmasına imza atan UBP, çarpık yapılaşmanın da mimarı olmuştur. İnşaat sektörünün plansızlıklar sonucu zor durumda olduğu ve binlerce boş konut ile binlerce yarım kalmış inşaat gerçeği karşısında inşa edilmesi tasarlanan gökdelenlerde kimlerin yaşaması hedeflenmektedir?”

ŞAH

Turizm Profesyonelleri Kulübü (SKAL) Girne Başkanı Mustafa Şah da konuyla ilgili açıklamasında, tarihi, kültürel ve doğal dokusu insanoğlunu etkileyecek özelliklere sahip Girne’de doğal dokuyu bozarak yapay ve şaşaalı turistik konseptler yaratmanın “cinayet” olduğunu ve geriye dönüşü olmadığını söyledi.

Şah, “Dünyanın en güzel rivieralarından biri sayılan ve sahil şeridi ve yeşil dağların veya diğer deyişle mavi ve yeşilin en güzel şekilde kucaklaştığı Girne’de beton ormanlarına yer yoktur. Bizim zaten başka Girne’miz de yoktur” dedi.

Girne’nin koruma altına alınması gerektiğini kaydeden Şah, şöyle konuştu:

“Yaratılacak bu canavar, sonunda herkesi yutacaktır. Şunu iyi bilmeliyiz ki doğanın bozulduğu yerde hayat da olmaz. Beton ormanlarının yayacağı ısı, Girne üzerine gelen bulutları da kovacağı için yağmur da engellenmiş olacaktır. Bu da susuzluğa ve kuraklığa vesile olacaktır.”

Bu haber toplam 14683 defa okunmuştur
Girne Gökdelen İnşaatına tepkiler sürüyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans